Yalan Haberde KDP Medyası AKP Medyasını Geçti
Haberler / 16 Mayıs 2017 Salı Saat 15:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başta Basnews ve Rudaw olmak üzere Güney Kürdistan’da yazılı ve görsel yayın yapan pek çok basın-yayın aracı KDP’nin yalan haber merkezi olarak çalışıyor. Halkı manipule etmeyi amaçlayan Basnews, Rudaw, ARK gibi basın-yayın kuruluşlarında, yalan haber yapmak için özel olarak oluşturulmuş birimler var

Bu birimler gerçeğin saptırılarak halkta yanlış algıların oluşturulmasını hedefliyor. KDP’de yaşanan yolsuzluklar, iç infazlar ve KDP’nin siyasi, politik, askeri başarısızlıklarının üzerinin örtülmesi gibi çok özel görevleri bulunan bu birimler ayrıca MİT ve Parastin’la da işbirliği içinde çalışıyor.

KDP’nin Yalan Makinaları BASNEWS, RUDAW, K24 ve ARK

Başta Basnews olmak üzere Güney Kürdistan’da yayın yapan pek çok basın-yayın aracı KDP’nin yalan haber merkezi olarak çalışıyor. Halkı manipule etmeyi amaçlayan Basnews, Rudaw, K24, ARK gibi basın-yayın araçlarında, yalan haber yapmak için özel olarak oluşturulmuş birimler var. Bu birimler en az iki en fazla beş kişiden oluşuyor, burada faaliyet yürütenler gerçeği saptırarak halkta yanlış algıların oluşturulmasını hedefliyor. KDP’de yaşanan yolsuzluklar, iç infazlar ve KDP’nin siyasi, politik, askeri başarısızlıklarının üzerinin örtülmesi gibi çok özel görevleri bulunan bu birimler ayrıca MİT ve Parastin’la da işbirliği içinde çalışıyor.

Kirli Yüzü Tekrar Deşifre Olan KDP, Yalan Haberlerden Medet Umar Oldu

Şengal’in 24 Nisan’da KDP-AKP ortak operasyonuyla Türk Ordu’su tarafından saldırıya uğramasından sonra KDP’nin kirli yüzü bir kez daha deşifre oldu. Bu olay sonrasında etekleri tutuşan KDP yalan haber merkezlerinden medet umar oldu. Hemen yalan haber merkezlerini harekete geçiren KDP bu yolla kendisini aklamanın peşine düştü. Özellikle de Êzîdî gençlerin YBŞ’ye katılarak Şengal’i savunma saflarında yer almasını hedef alan KDP, yalan üstüne yalan haberler yaparak Şengal’e dönük saldırılarda ortaya çıkan rezilliğinin üstünü kapatmaya çalışıyor.

KDP’nin Yalan Makinaları PKK’ye Karşı Devrede

Kendisini yalan haberler yaparak aklamaya çalışan KDP’nin Şengal saldırısındaki rolü ve tutumu ortaya çıktıkça halktaki öfke büyüdü. Özellikle Êzîdî gençleri KDP’nin bu düşmanlığına karşı YBŞ ve gerillaya katılarak Şengal’i KDP ve AKP’ye karşı koruyacaklarını gösterdi. Bunun üzerine KDP, halkta gelişen tepkiler ile Şengal Direniş Birimleri olan YBŞ ve gerillaya katılımların önünü almak için basındaki “yalan haber” makinalarını harekete geçirdi. Başta Basnews ve Rudaw, K24 olmak üzere Neçirvan Barzani’ye bağlı pek çok medya kuruluşu yalan haberler yaymaya başladı. Bu haberler ile KDP’de yaşanan yolsuzluklar, iç infazlar ve çeteciliğin üstünü ötmeye çalışan KDP, diğer yanda ise kara propaganda faaliyetleri ile PKK’ye karşı gelişen sempatiyi önlemeye çalışıyor.

KDP Medyasının Akıl Hocası Anadolu Ajansı

KDP’ye bağlı basın yayın kuruluşlarının yalan haber üreten birimleri özel olarak oluşturuluyor. Bu birimler KDP’nin başarısızlıklarını örtme ve KDP’ye karşı halkta gelişen tepkilerin önlenmesinden sorumlu. Ayrıca bu birimler KDP ve AKP’nin ihtiyaçları doğrultusunda algı operasyonları yaparak halkı manipule edip yönlendirebiliyor. Bunun en açık örneği ise Güney’de Şengal saldırısı sonrası Basnews’te çıkan yalan haberlerde ve Rojava’da devrim değerlerine dönük yapılan ARK’ın yapmış olduğu kara propaganda haberlerinde görüldü. Özellikle de gerillaya karşı gelişen sempatiyi kırmaya çalışan bu yayın kuruluşlarının eğitimleri ise AKP’ye bağlı bir medya kuruluşu olan Anadolu Ajansı tarafından veriliyor. Türkiye’de halkı yalan haberlerle uyutma stratejisini yürüten Anadolu Ajansı KDP medyasının da akıl hocalığını yapıyor. Kürt Özgürlük Güçleri karşısında askeri ve siyasi olarak yenilen AKP nasıl ki medya aracılığıyla kendini başarılı göstermeye çalışıyorsa aynısını KDP’de de aynısını yapmak istiyor. Bunun için Anadolu Ajansı’nda çalışan ve yalan haberler yapma konusunda uzmanlaşmış kişiler, KDP medyasını yalan haberler konusunda eğitiyor. Kara propaganda, manipülasyon ve dezenformasyon konusunda uzmanlaşmış bu kişiler algı operasyonlarının nasıl yönetileceğine kadar bilgi ve tecrübelerini Basnews, Rudaw, K24, ARK ve benzeri KDP ve AKP’ye hizmet eden medya kuruluşları ile paylaşıyor ve bu kurumlarda çalışanları eğitiyor.

Basnews, K24 ve Rudaw’ın Yalan Haber Merkezleri Parastin ve MİT’e Bağlı Çalışıyor

Güney Kürdistan’da faaliyetlerini yürüten bu basın yayın kuruluşlarının yayın politikalarını ise MİT ve Parastin belirliyor. MİT ve Parastin’dan aldıkları talimatlar doğrultusunda yalan haber yapan Rudaw, K24, Basnews ve ARK bu haliyle haberciliğin misyonuna da büyük zararlar veriyor.  Neçirvan Barzani’nin sahibi olduğu ARK Medya ise benzeri haberleri Rojava için yapıyor. Finansmanı da KDP ve AKP tarafından sağlanan Rudaw, K24, Basnews, ARK gibi basın yayın araçlarının yaydığı haberlerin ise toplumda karşılığı yok. KDP basının yalan haberlerine alışan toplum bu haberleri ciddiye bile almıyor. Buna rağmen yalanda ısrarını sürdüren AKP ve KDP medyası ise güneşin balçıkla sıvanamayacağını henüz anlayamamış olmalı ki yalanlarla haber yapma politikasından vazgeçmiyor.

Zehra Hosseînî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): Yalan  Haberde  KDP  Medyasi  AKP  Medyasini  Gecti  Rudaw  K24  Basnews  ARK  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.