Kürdistan’daki Belediyelere Dönük Sinsi Plan
Haberler / 11 Mayıs 2017 Perşembe Saat 03:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP’nin kayyumlar aracılığıyla hukuksuzca gasp ettiği Kürdistan’daki belediyeleri elinde tutmaya dönük sinsi planlar yaptığı ortaya çıktı

Erdoğan, Kürdistan’ı Elinde Tutamayacağını Biliyor

AKP, zorla ve gasp ederek ele geçirdiği Kürdistan’daki belediyeleri sonsuza dek elinde tutamayacağını biliyor. İlk yerel seçimde Kürdistan’daki belediyeleri kaybedeceğini adı gibi bilen AKP, şimdiden Kürdistan’daki gaspı devam ettirmenin hazırlıklarına başladı. Bu hazırlıklar kapsamında bir komisyon oluşturan AKP, belediyeleri nasıl elinde tutacağına dair sinsi planlamalar yapıyor.

AKP, Referandumda Ağzının Payını Aldı

Başkanlık referandumunda çok büyük bir oy kaybı yaşayan ve başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin önemli kentleri de kaybeden AKP’de tehlike çanları çaldı. Özellikle de Kürdistan’dan yükselen “Hayır” cephesi Erdoğan’ı korkuttu. Zorbalıkla halkın iradesini ele geçireceğini ve halkı susturacağını sanan AKP Kürdistan’da bir kez daha yenilerek ağzının payını aldı. Bunun üzerine belediyeleri elinde tutmak için bir komisyon oluşturan Erdoğan, çalışmalarını hızlandırdı. Kürdistan belediyelerine dönük hizmet politikalarını asla gündemine almayan Erdoğan’ın belediyeler üzerinden koruculuk sistemini geliştireceği belirtildi.

Belediyelerde Adım Adım Koruculuk Sistemi Geliştiriliyor

Erdoğan’ın önerdiği belediyelere dönük koruculuk sisteminde pilot bölge olarak Van seçildi. Van’da ilk uygulaması yapılan “belediyelerde koruculuk sistemi”nin sonraki uygulama alanı ise Mardin olarak belirlendi. Öz yönetim direnişleri sırasında Türk Ordusu’na büyük kayıplar verdiren Mardin’e bağlı Nusaybin’de bekçi alımı adı altında belediye şimdiden onlarca korucunun alındığı aktarıldı.

Bekçi Adı Altında Belediyelere Korucular Yerleştiriliyor

Kayyumlar tarafından zorbaca işgal edilen direniş simgesi Nusaybin’de,  Nusaybin Belediyesi’nde çalışan işçilerin yarıdan fazlası işten atıldı, son çıkarılan işçilerle beraber rakam 148’e ulaştı. Atılan işçilerin yerine ise bekçi alımı yapılıyor. Son olarak 689 sayılı KHK ile 7 bin bekçi kadrosu açıldı. Açılan bekçi kadrolarının tamamı ise Kürdistan’a dönük, Kürdistan belediyelerinde koruculuk sistemini hayata geçirmeyi düşünen Erdoğan koruculuğa bekçi kılıfını şimdiden uydurmuş görünüyor. Bu sistemle sinsice belediyeleri korucu çetelerine terk etmeyi planlayan Erdoğan, şimdiden kaybettiği kesin olan halkın belediyelerini çeteler yoluyla işlevsiz kılmayı hedefliyor.

Selma Avcı

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Kurdistan  daki  Belediyelere  Donuk  Sinsi  Plan  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.