Barzani ve Erdoğan’ın Kürt Karşıtı İttifakı
Haberler / 05 Mayıs 2017 Cuma Saat 21:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rojava ve Şengal’e dönük yeni saldırılar için Güney Kürdistan’da Türk ordusuna ait askeri ve istihbarat üsleri kuruluyor

Türkiye’nin Rojava’daki Qereçox Dağı ile Şengal Dağı’na dönük saldırısı dünya kamuoyu tarafından şiddetle kınandı. ABD ve koalisyon güçleri yaptığı açıklamalarla bu saldırının karşında olduklarını ve Türkiye’nin bu saldırılarından haberdar olmadıklarını belirtti. YPG, Türkiye’nin Bu saldırılarının en sert şekilde karşılık bulacağını açıkladı ve aynı gün Türkiye ve Kuzey Suriye Hattı’nda yer alan Türk karakollarından yapılan saldırılara karşılık verildi. Saldırılar sonucu onlarca Tük askeri ölürken, Türklere ait yüksek maliyetli pek çok askeri teçhizat tahrip edildi. KDP ise Kürtlere yapılan bütün bu saldırılar karşında Türkiye’ye olan desteğini sürdürmeye ve Güney Kürdistan’da Türk askeri üslerinin kurulmasını için olanak sağlamaya devam ediyor.

KDP, Kürt Düşmanı İttifakın Üyesidir

Türkiye’nin Ortadoğu’daki tek dostu konumunda olan KDP, Türkiye’nin Kürt düşmanı politikalarını desteklemeye devam ediyor. 2014 yılından beri Erdoğan iktidarının başlatmış olduğu Kürtlere dönük “süpürme ve temizlik” planının en büyük destekçisi Barzani ailesi ve KDP oldu. Türkiye’ye olan desteğini açıkça gösteren KDP, Türk devletine istihbarat sağlamak başta olmak üzere, Türk subaylarının üstlenmesi için gerekli olan fiziksel koşulların da tamamını sağlıyor. Mesud Barzani’nin “Eğer PKK Şengal’den çıkmazsa Türk devletiyle beraber Şengal’e uçak kaldırtacağım” demesinin üzerinden daha bir yıl geçmemişken 16 Nisan’da Türk güdümlü KDP Peşmergeleri Şengal’e saldırdı. Bu saldırının devamında ise 24 Nisan’da Türk F16’ları Şengal Dağı ile Rojava’daki YPG ve YPJ güçlerine dönük olarak alçakça bir saldırı gerçekleştirdi. Tüm dünyanın kınadığı saldırıyı, KDP sahiplendi. KDP bu saldırıları sahiplenerek bir kez daha Kürt düşmanı ittifakın daimi bir üyesi olduğunu kanıtladı.

Yeni Saldırılar İçin Güney Kürdistan’da Türk Savaş Üsleri Kuruluyor

KDP’nin Kürt düşmanlığı konusundaki sınır tanımazlığı ise her geçen gün ortaya çıkan yeni bilgilerle daha çok aydınlanıyor. En son ortaya çıkan bilgilere göre Güney Kürdistan ile Rojava sınırı üzerinde bulunan Sihela alanında Türkiye tarafından daha önceden oluşturulan askeri üsse yeni takviyeler yapılıyor. KDP ve Barzani’nin Güney Kürdistan’ı Türkiye’ye sattığı ve Şengal ile Rojava’ya dönük yeni saldırıların gelişebileceği yönündeki göstergelerinden biri olan Sihela alanındaki Türk hareketliliği Güney Kürdistan Halkı ve yurtsever Peşmergeler tarafından öfkeyle karşılanıyor. Sihela alanına yerleştirilen çok sayıdaki zırhlı araç, elektronik takip ve gözlem sistemleri ve cephane ile mühimmatın anlamını sorgulayan halk ve yurtsever Peşmergeler KDP’nin Kürt düşmanı politikalarından oldukça rahatsız olduklarını belirtiyor.

“KDP’nin Kürt Düşmanı Politikaları Karşısında Onurum Gereği KDP’den İstifa Ettim”

16 Nisan’da Şengal’e dönük saldırıda yer almak istemeyen bir Peşmerge komutanı olan K.L (38), KDP’nin Kürt düşmanı ittifakına dönük olarak şunları belirtti : “Son bir yıldır Türk istihbaratı ile neredeyse her gün üst düzey toplantılarımız oluyordu. Türk devletinin Şengal’e dönük bir tabur oluşturma planları vardı. Onurlu bir Peşmerge olarak Türk devletinin bu planlarına karşı çıktım. Fakat bütün itirazlarıma rağmen Şengal’e saldırması için bir grup Peşmerge Türk subayları tarafından eğitildi. Ben kesinlikle böylesi bir ihanette yer almayacağımı belirterek görevimden istifa ettim ve benim gibi düşünen yüzlerce Peşmergenin olduğunu biliyorum” dedi.

“Barzani’den Değil Dost, Ayağımızın Altına Post Bile Olamaz”

KDP’nin Kürt düşmanı politikaları karşında istifa ettiğini belirten eski KDP Peşmerge komutanı konuşmasını şöyle sürdürdü: “ KDP bu son yaptıkları ile Kürt düşmanı Türk partilerinin oyuncağı olduğunu göstermiştir. Onlarca Kürt genci Türk devletinin çeteleri tarafından katledilirken PKK Şengal’den çıksın demek onursuzluktur. Zaten onuru olan bir Peşmerge AKP’nin ortağı olan MHP’nin Mesut Barzani için söylediği “Barzani’den değil dost,  ayağımızın altına post bile olamaz” sözünden sonra asla AKP ve MHP’nin dostu olan KDP’de kalmaz ve Türk devletinin kirli oyunlarına alet olmaz” dedi.

Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Barzani  ve  Erdogan  in  Kurt  Karsiti  Ittifaki  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.