MİT’in Türkiye-Afganistan Hattında DAİŞ Trafiği
Haberler / 05 Mayıs 2017 Cuma Saat 20:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye’nin QSD karşında ağır yenilgiler alan DAİŞ’e Afganistan üzerinden yeni bir hat açtığı ortaya çıktı

Türkiye’nin tecavüzcü çete örgütü DAİŞ’le olan birliği artık bilinen bir gerçek. Suriye iç savaşına benzinle giden Erdoğan’lı Türkiye,  çete örgütü DAİŞ’e eleman toplamaktan tutun da her türlü askeri malzeme ve teçhizat ile eğitim olanaklarının sağlanması ve yaralı DAİŞ elemanlarının tedavi edilmesine kadar her türlü desteği sundu. Çete örgütü DAİŞ’e desteklerini sürdürmeye devam eden Türkiye’nin QSD karşında ağır yenilgiler alan  DAİŞ’e Afganistan üzerinden yeni bir hat açtığı ortaya çıktı.

Türkiye Suriye İç Savaşı’nı Derinleştiren Başat Güçlerdendir

Suriye iç savaşının derinleşmesinde Türkiye’nin payı büyük. Özellikle de Türkiye’nin tecavüzcü çete örgütü DAİŞ’le doğrudan geliştirdiği ilişkiler Suriye iç savaşının içinden çıkılmaz bir krize dönüşmesine neden oldu. Suriye iç savaşında Kürt kazanımlarını hedefleyen ve attığı her adımla Kürt düşmanlığını geliştiren Erdoğan ve partisi AKP’nin selefi gruplarla olan ideolojik bağı ise tecavüzcü çete örgütü DAİŞ’le olan ilişkisinin başka bir boyutunu oluşturuyor. Erdoğan’ın kaderini selefi gruplara bağlaması ve bu grupların başarısı ile uluslararası alanda güç kazanacağına olan inancı nedeniyle bu grupları desteklemeye devam ettiği biliniyor. Rojava’da, Demokratik Suriye Güçleri karşısında ağır yenilgiye uğrayan ve her geçen gün güç kaybeden tecavüzcü çete örgütü DAİŞ’in taze kan ihtiyacını ise Afganistan’dan gelen çeteler karşılıyor. Afganistan’dan gelerek Suriye iç savaşına katılan bu DAİŞ’lilerin bizzat Erdoğan’ın partisi olan AKP aracılığıyla konumlandırıldığı ise gelen bilgiler arasında yer alıyor.

DAİŞ’li Çeteler Afganistan’da Özel Olarak Eğitiliyor

Afganistan’dan gelerek Suriye iç savaşına katılan bu çetelerin en önemli özelliği ise DAİŞ çete örgütünün eğitim merkezi konumunda olan Afganistan’da özel olarak eğitilmiş olmalarıdır. Türk MİT’i tarafından desteklenen DAİŞ’in Afganistan’daki eğitimlerinde örgüt elemanlarına “el yapımı patlayıcı, canlı bomba yeleklerinin yapımı ve kullanımı, suikast ve sabotaj” gibi eğitimler veriliyor. Özel eğitimli bu çete örgütün elemanlarının uluslararası kuryeliğini ise Türk istihbaratı yapıyor. Afganistan’da eğitilen DAİŞ çeteleri MİT’in desteğiyle Avrupa ülkelerine yerleştiriliyor. Afganistan’daki Türkiye konsolosluğu üzerinden 18 DAİŞ çetesinin Türk pasaportuyla Almanya, Fransa ve Avusturya’ya gönderildi. 

DAİŞ’in Kuryeliğini MİT Yapıyor

Türk İstihbaratı MİT’in oluşturduğu bir kurye sistemi ile çeteler önce Afganistan’dan Tahran’a oradan da başta Kürdistan olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine gönderiliyor. İran’ın Urmiye kentinde ikamet eden A.S ( 37) ve H.N (43) isimli kişilerin verdiği bilgilere göre Türkiye baştan beri DAİŞ’li çete grupların destekçiliğini yapıyor. Son süreçte DAİŞ’in aldığı ağır darbelerin beraberinde DAİŞ’e eleman sağlayan kanallar da kapandı. Pek çok önemli savaşçısını Suriye iç savaşında kaybeden DAİŞ tecavüzcü çete örgütü özel eğitimli elemanlara ihtiyaç duydu. Bunun üzerine harekete geçen Türk istihbaratı tecavüzcü çete örgütünün eleman ihtiyacının giderilmesi için Afganistan-Türkiye hattında bir kurye sistemi oluşturdu.   Kurye sistemi Afganistan’dan başlıyor. İran’ın başkenti Tahran’a getirilen çete elemanları İran-Türkiye sınır hattında yer alan Maku kenti ve oradan da AKP’li yöneticiler aracılığıyla Van’ın Doğubeyazit ilçesinden geçirilerek Kürdistan’a yerleştiriliyor.

DAİŞ’li Çeteler İran-Türkiye Sınır Hattında Uyutuluyor

 MİT’in oluşturduğu kurye şebekesinin de üyesi olan A.S ( 37) ve H.N (43)  isimli kişiler MİT’in başta insan kaçakçılığı olmak üzere İran-Türkiye hattı üzerinde uyuşturucu ticaretinin de bir numaralı faali olduğunu aktardı. MİT’in Türkiye-İran hattında oluşturduğu şebekenin içindeki diğer üyeleri ise AKP Van İl Başkanı ve AKP Doğu Beyazid İlçe Başkanı da yer alıyor. Afganistan’da özel eğitim gören DAİŞ’li çeteler önce Tahran’a ardından Maku Sınır Hattından geçirilerek Doğu Beyazıd’a geçiriliyor. Burada Van Doğu Beyazid ilçe Başkanı’nın öncülüğünde MİT üyelerine teslim edilen DAİŞ’li çeteler için beslenme ve barınma olanakları oluşturuluyor. Kürdistan’da hücre örgütlenmesi şeklinde yerleştirilen bu çetelerin hem Avrupa hem de Rojava’ya geçirilmek üzere uyutulduğu ise gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Kiyan Zagros

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): MIT  in  Turkiye-Afganistan  Hattinda  DAIS  Trafigi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA