Kürt Yurtseverler KDP’nin Hedefinde
Haberler / 27 Nisan 2017 Perşembe Saat 20:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP savaştan kaçan halka eziyet ediyor. Başta tecavüzcü çete örgütü DAİŞ’in saldırıları olmak üzere Türk Devleti’nin baskı, işkence ve tutuklamalarına karşı yönünü Güney Kürdistan’a dönen Kürtler KDP’nin zulmüyle karşı karşıya kalıyor

 Sistematik olarak baskı politikalarını hayata geçiren KDP, özellikle de Kuzey Kürdistan’dan gelen yurtseverler ile DAİŞ zulmünden kaçan Êzidi Kürtler’i hedef alıyor.

Yurtsever Kürtler KDP’nin Hedefinde

İhanette sınır tanımazlığı ile bilinen KDP bu kez de yurtsever Kürt Halkı’na yöneldi. Türk Devleti’nin baskı, işkence ve tutuklama politikaları ile karşı karşıya gelen yurtsever Kürtler ’den bazıları hem Kürdistan topraklarından kopmamak hem de Avrupa’nın kentlerinde savrulmamak için çareyi Güney Kürdistan’a gelmekte buldu. Yine tecavüzcü çete örgütü DAİŞ’in saldırıları karşısında göç etmek zorunda kalan Êzidi Kürtler de Güney Kürdistan’da kurulan mülteci kamplarına yerleşti. Öncelikli hedefleri Türk zulmünden kaçan yurtseverler olan KDP’nin hem yurtsever Kürtleri ve hem de kamplarda yaşayan halkı sınır dışı etmekle tehdit ettiği ve pek çok yurtsever ve kamp sakinini göz altına alarak MİT’le ortak sorguladığı, ajanlaştırmaya çalıştığı, çoğunu sürgüne yolladığı ve oturma izinlerini iptal ettiği bildirildi. Türk zulmünden kaçarak Duhok Hewlêr ve Süleymaniye gibi Güney Kürdistan’ın önemli kentlerine yerleşen yurtseverler ise KDP’nin baskıları karşısında seslerini yükseltmekte oldukça kararlı olduklarını aktardı.

Ağaç: “KDP, Türk İstihbaratından Aldığı Talimatla Bana İşkence Etti”

Türk Devleti’nin baskı ve zulmü nedeniyle göçe zorlanan yurtsever Kürtler’den olan Abdullah Ağaç ailesiyle beraber Duhok’a yerleşti. Geldiği ilk günden beri KDP’nin takip ve gözetimine girdiğini ifade eden Ağaç yaşadıklarına ilişkin olarak şunları kaydetti “ Sırf yurtsever bir kimliğimiz olduğu için Kürdistan’ın Kuzeyi’nde Türk Devleti’nin faşist uygulamalarına maruz kaldık. Defalarca evimiz basıldı. Beni evde bulamayan Türk polisleri çocuklarıma ve eşime işkence yaptı. Ben de sırf çocuklarım için Güney Kürdistan’a  geldim. Burası da Kürdistan’dır, hiç değilse çocuklarım zorlanmaz, kendi dilleri ve kültürleri ile büyürler diye düşündüm. Fakat buraya geldiğimizden beri KDP başımıza getirmedik iş bırakmadı. Ne ev tutabiliyorum ne de herhangi bir iş yapabiliyorum. Sürekli oyalama politikası izleyen KDP, Türk MİT’inden aldığı talimatla bize işkence ediyor. Ben de ailem de mağduruz” diyen Ağaç sözlerine şöyle devam etti. Ağaç: “KDP’li peşmergeler MİT’le beraber bana yıldırma politikası uyguluyor, KDP defalarca beni sınır dışı etmek ve MiT’e teslim etmekle tehdit etti” dedi.

KDP, Êzidi Soykırımını Sürdürüyor

KDP zulmüne maruz kalan bir diğer aile ise DAİŞ’in saldırılarından dolayı Güney’de oluşturulan kamplarda ikamet etmek zorunda kalan Êzidi Kürt Said Êzdayi ailesidir. DAİŞ tecavüzcü çete örgütünün başaramadığı Êzidi soykırımının Türkler ve KDP eliyle gerçekleştirilmeye çalışıldığına dikkat çeken Êzdayi: “ DAİŞ çeteleri bize saldırdığında binlerce kişiyle beraber evimizi barkımızı terk ettik. Saldırılardan dolayı kimimiz Sêmêlê, kimimiz Gire Gewre, kimiz de Hiseynike alanlarındaki kamplara yerleştik. Başka kamplara gidenler de oldu”, dedi ve konuşmasına şöyle devam etti. Êzdayi: “Biz bu mülteci kamplarda KDP’nin zulmüne uğruyoruz. KDP’nin yanlış politikalarına karşı gelenlerin ikametgahlarına keyfi olarak el konuluyor” dedi.  Êzdayi çocukları ile beraber Hiseynike alanındaki kampa yerleşmiş, KDP’nin uygulamalarının artık dayanılmaz boyutlara geldiğini ifade eden Êzdayi, KDP’nin özellikle de ajanlaştırma politikalarının çok yaygınlaştığından bahsediyor.

Mülteci Kamplarında KDP’nin Ajanlaşlatırma Politikası

Hiseynike alanındaki kamplarda kalan Êzdayî’nin verdiği bilgilere göre Mart Ayı’nda KDP’nin politikalarına karşı çıktığı için 12 aile sınır dışı edilerek Rojava’ya 4 aile de sürgün olarak Süleymaniye’ye gönderildi. Duyarlılık çağrısı yapan Êzdayî ifadelerini şöyle sürdürdü: Êzdayi: “ Daha geçen ay sırf  KDP’nin ajanlaştırma politikaların karşı çıktığı için on altı aile mülteci kamplarından zorla çıkarıldı. Ailelerden bazıları Süleymaniye’ye sürgün oldu, bazıları ise KDP tarafından sınır dışı edildi. Duyarlı olanlar lütfen KDP’nin bu zulmunu teşhir etsinler, KDP Êzidi soykırımı yapıyor, KDP Kürt düşmanlığı yapıyor, bunları herkes görmeli” dedi.

Kürt Yurtseverler: “KDP Kürt Düşmanlığında Israr Ederse Örgütleneceğiz”

KDP’nin baskıcı ve soykırımcı politikalarına karşı seslerini duyurmaya çalışan yurtsever Kürtler ise eğer KDP Kürt düşmanlığı güden bu politikalarında ısrar ederse KDP’ye karşı örgütleneceklerini ve bir dernek çatısı altında faaliyetlerini yürüteceklerini aktardılar. Sürekli takip ve gözetim altında olduklarını ifade eden yurtseverler geçtiğimiz aylarda bir platform oluşturarak basın açıklaması yapmış ve seslerini basın yoluyla da duyurmaya çalışmışlardı.

Zehra Hosseînî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): Kurt  Yurtseverler  KDP  nin  Hedefinde  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.