“Rüşvet” Kayyumlarla Geri Geldi
Haberler / 22 Nisan 2017 Cumartesi Saat 20:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP, rekor oylarla DBP tarafından temsil edilen DBP belediyelerinde halkın iradesini ezmek ve adeta halkı kendisine mecbur kılmak amacıyla gasp ettiği belediyelerde rüşvet politikalarını devreye koydu

AKP tarafından gasp edilen belediyelerde rüşvet skandalı ortaya çıktı. 2014 yerel seçimlerinde DBP tarafından rekor oylarla kazanılan DBP belediyeleri AKP’nin darbesiyle gasp edilmişti. Belediyelerin eş başkanları tutuklanmış ve belediyelere kayyumlar aracılığıyla el konulmuştu.

AKP’nin Rüşvet Politikaları Devrede

AKP faşist rejimi tarafından gasp edilen belediyelerde rüşvet skandalı ortaya çıktı. 2014 yerel seçimlerinde DBP tarafından rekor oylarla kazanılan DBP belediyeleri AKP faşist rejiminin darbesiyle gasp edilmişti. Belediyelerin eş başkanları tutuklanmış ve belediyelere kayyumlar aracılığıyla el konulmuştu. Bu kez de AKP faşist rejimi, rekor oylarla DBP tarafından temsil edilen DBP belediyelerinde halkın iradesini ezmek ve adeta halkı kendisine mecbur kılmak amacıyla gasp ettiği belediyelerde rüşvet politikalarını devreye koydu. AKP faşist rejimi ele geçirdiği belediyelerde hizmet talep eden halktan rüşvet talep ediyor.

 

Kayyumlu Belediyelerde Rüşvet Komisyonları Oluşturuldu

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren şirketlerden bazıları AKP’nin rüşvet politikasından oldukça rahatsız, özellikle de yurtsever kimliği ile öne çıkan bazı şirketler AKP faşist rejimi tarafından gasp edilen belediyeler eliyle adeta cezalandırıldıklarını ve iflasla yüz yüze geldiklerini ifade ediyor. Kayyumlu belediyeler kiminin iş yapma ruhsatını durdurmuş kimininse ruhsatları elinden alınmış, yeni ruhsat almak için başvuranlar ise AKP’nin parti binasına gitmek ve AKP’nin oluşturduğu komisyonlara rüşvet ödemek zorunda. Kayyumlu belediyelerin uygulamaları bunlarla da sınırlı değil. Kayyum atanan belediyelerde temizlik, alt yapı gibi önemli belediyecilik hizmetleri için açılan ihaleler de yalnızca AKP’li yandaşlara veriliyor.

 

 Kayyumlu Belediyelerde İhaleler AKP’li Yandaşlara Veriliyor

Kayyumlar eliyle AKP tarafından gasp edilen Kürdistan belediyelerinde tüm kanunlar rafa kaldırılmış durumdadır. Hukuksuzca belediyeleri ele geçiren ve belediyenin tüm imkanlarını yandaşlarına peşkeş çeken AKP, belediye ihalelerini de yalnızca yandaşlarına veriyor. İhale kanununa göre halka açık yapılması gereken ihaleler AKP tarafından kayyumlar aracılığıyla gasp edilen belediyelerde halka kapalı, yandaşlara açık ihale usulu ile yasalara aykırı olarak el atından yürütülüyor. Kürdistan’da hukuksuzlukta sınır tanımayan AKP’nin bu politikaları ise halk tarafından da tepkiyle karşılanıyor. 

 

 Rüşvet Komisyonu’nun Başında Ensarioğlu Ailesi Var

AKP’nin kayyum atayarak gasp ettiği belediyelerde kayyumlar eliyle hukuksuzluğa maruz kalan Şirket sahibi A.T (47) kayyumlar eliyle ele geçirildikten sonra belediyelerde yaşananlara ilişkin şunları belirtti: “Daha önce ruhsatını aldığım ve temeline başlanan inşaat şantiyemin çalışmaları kayyumlar tarafından aniden durduruldu. Nedenini sormak için belediyeye gittiğimde hiçbir muhatap bulamadım. Sonrasında iş yerime birileri geldi ve işlerime yeniden başlayabilmem için bazı prosüdürleri yerine getirmem gerektiğini söylediler ve ardından bana Cihan Ensarioğlu’nu adres gösterdiler. Daha sonra öğrendim ki AKP’nin oluşturduğu rüşvet ve hırsızlık komisyonunun başında bu kişi bulunuyor. Durdurulan işlerime yeniden başlayabilmem için bu zatın başında bulunduğu komisyona tam olarak 150 bin TL ödemek zorunda kaldım. Ödemem karşılığında herhangi resmi bir kayıt olmadığı gibi işlerin artık böyle yürütüldüğünü anlamam için de benimle aynı durumda olan işletme sahipleriyle görüşmem yeterli odu” dedi.

 

Kayyum Darbesiyle Belediyeler AKP’nin Rant Merkezine Dönüştü

Yine aynı iş kolunda faaliyet yürüten V. G. (32) kayyumların atanmasından sonra Kürdistan’daki belediyelerin rant merkezlerine dönüştürüldüğünü ve belediye tarafından açılan ihalelerin başında Cihan Ensarioğlu’nun bulunduğu komisyonun onayladığı kişiler tarafından alındığını belirtiyor. V.G’nin de değindiği gibi AKP’nin oluşturduğu bu rüşvet ve hırsızlık komisyonunun onayı olmadan belediyecilik hizmetlerinin yürütülmesi neredeyse imkansız görünüyor. Yine V.G konuşmasında, tam bir hırsızlık merkezine dönüşen kayyumlu belediyelerin ruhsat vermesi için de Cihan Ensarioğlu’nun başında bulunduğu bu komisyona en azında 100 bin TL’lik bir ödeme yapmanız gerektiğini ifade ediyor.

 

Kürt Halkı Bu Yağma ve Talanının Hesabını En Ağır Şekilde Ödetecektir

Bu özel haberimizde AKP’nin oluşturduğu rant sisteminin yalnızca küçük bir boyutunu ele aldık. AKP’nin rüşvet ve hırsızlık komisyonlarına ilişkin ele geçirdiğimiz pek çok bilgiyi kaynaklarımızın güvenliği açısından paylaşmayı uygun görmedik. Kürdistan’da bir işgal faaliyeti yürüten AKP’nin halkın evi olarak gördüğü belediyelerde yürüttüğü hırsızlık ve rüşvet politikasının Kürdistan’daki kuşatma ve işgal faaliyetinden bağımsız olmadığı zaten ortadadır. Kendince sözüm ona Kürdistan’a sefer düzenleyen AKP, halkın evi olan belediyelere ganimet mantığıyla yaklaşmakta ve belediyeleri sonuna kadar yağmalamaktadır. Daha önce de söylemiştik, tekrar hatırlatalım “Kürdistan’a sefer olur ama zafer olmaz”. Kürt halkı bu yağma, gasp ve hırsızlığın hesabını başta AKP’nin bölgedeki işbirlikçileri olmak üzere bu yağmacı, talancı zihniyete misliyle soracak ve bedelini en ağır şekilde ödetecektir.

Samara İzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER):  Rusvet  Kayyumlarla  Geri  Geldi  AKP  Ensarioglu  Belediye  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA