İran’a karşı sünni blok harekete geçti!
Haberler / 14 Nisan 2017 Cuma Saat 10:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
7 Mart’ta KDP’nin denetimindeki Hewlêr’de Barzani’nin başkanlık köşkünde aralarında Suudi Arabistan, Türkiye, Ürdün, Mısır konsolos ve istihbarat yetkililerinin katıldığı toplantıda hem bölgesel hem de Irak ve Başurê Kürdistan’a yönelik çok sayıda kararın alındığı toplantıyı organize eden ve yöneten KDP olması ise dikkat çekici. Toplantıda alınan kararlardan biri Türk gücünün 38 bini bulması, Maxmur ve Şengal’e ortak saldırı için provokasyon zemini yaratmak

7 Mart 2017 tarihinde akşam saatlerine Mesud Barzani’nin başkanlık köşkünde aralarında Türkiye, Suudi Arabistan, Ürdün, Emaret ve Mısır’ın konsolos ve istihbarat yetkilileri ile Irak’ın Sünni Arap sözcüleri bir araya geldi.  Başkanlık köşkünde verilen akşam yemeğinin ardından toplantının gerçekleştirildiği bildirildi.  

Sünni Askeri Blok İçin Suudi Arabistan ve Türkiye en az 25 milyar vermeyi kabul etti!

Gerçekleştirilen toplantıya katılan ve ismini vermek istemeyen bir kaynaktan elde edilen bilgilere göre toplantıda; Irak’ın Arap Sunilerine 25 milyar dolar para toplanması için bu ülkelerin yapacağı yardımlar için sandık oluşturulması ve oluşturulan sandıkta biriken para ile güçlü bir ordu hazırlanması kararlaştırıldı. Toplantıda oluşturulacak Sünni güç için Türkiye ve Suudi Arabistan’ın en az 25 milyar dolar vermeyi garanti ettikleri vurgulanıyor.

Sünni bloğun Rusya ve ABD’ye YPG ve Şii güçlerine desteğin çekilmesi için baskı uygulama kararı!

Oluşturulan bloğun Rusya’dan Suriye ve Irak’taki İran’ın desteklediği Şii güçlerine destek vermemesi konusunda baskı uygulama kararı aldıkları da belirtilirken, Türkiye ve KDP’nin de ABD’ye QSD güçlerine destek vermemesi talebinin iletildiği ve bu yönlü baskı yapılacağının altı çiziliyor. Türkiye ve KDP’nin Irak’ta Şii hegemonyasının gelişmesinin önüne geçmeyi amaçladığı vurgusu yapılıyor.

KDP, Türk Ordusu, Heştê Watanî, Sunni Araplardan 47 bin kişilik askeri güç!

Toplantıda alınan kararlar ise tek tek hayata geçiriliyor; bu temelde KDP aralarında  Başurê Kürdistan’da konuşlandırılan Türk güçleri, Heştê Watanî, Suni Araplardan oluşan 47 bin kişilik bir askeri gücü bir araya getirdi. Bu silahlı güçlerden 25 bini Şengal’e, 15 bini Maxmur’a kaydırılacağı belirtiliyor.   

Şengal’e Topyekun Saldırı İçin Zemin Hazırlığı Yapılıyor!

Şengal’e kaydırılan 25 bin kişilik askeri gücün burada saldırı zemini hazırlamaya çalıştığı ve saldırı zeminin hazırlıklarının tamamlanmasının ardından ise “PKK, KDP’ye karşı saldırı başlattı” propagandasının ardından topyekun saldırı düzenleneceği vurgulanıyor.

KDP, Maxmur Kampı’nı AKP-TC Denetimine Vermeyi Kararlaştırdı

Şehit Rüstem-Maxmur Kampı’na ise Şengal saldırısı ile paralel süreçte saldırı gerçekleştirilmesi planlandığı ve Türk devletinin denetiminde kamptaki binlerce yurttaşın Akre’ye taşınması kararlaştırıldığı belirtiliyor.

KDP-AKP Ortaklığında Hava ve Kara Operasyonu Vurgusu!

Başurê Kürdistan’da konuşlanan PKK güçlerine kapsamlı hava saldırısı ardından KDP-AKP ortaklığında kara operasyonu kararı alındığı vurgulandı. Bilindiği üzere Fırat Kalkanı Operasyonu’nun sonlandırdığını açıklayan Türk güçleri Başurê Kürdistan sınırında zırhlı araç sevkiyatını arttırmıştı.

Türk Askerleri Gece Saatlerinde Başurê Kürdistan’a Sevk Ediliyor!

10 Mart 2017 gece saatlerinde ise Türk ordusuna ait 1400 askerin, Türkiye’den uçakla Hewlêr havaalanına getirildiği; sevkiyatın medya ve uluslararası kamuoyuna yansımasını engellemek için geç saatlerde gerçekleştirildiği belirtildi.

Elde edilen bilgilere göre AKP-KDP ortaklığında Türkiye’den 38 bin askeri güç Başurê Kürdistan’a sevk edildiği içerisinde olduğumuz Nisan ayı boyunca bu sayının kat be kat arttırılması planlandığı aktarıldı.

Türk Devletinin Başurê Kürdistan’da Yeni Üs Arayışları

Türk devletinin KDP’nin desteği ile Qandil başta olmak üzere Medya Savunma Alanları’na yönelik operasyon yapma planının arkasında; KDP’nin denetimindeki Kandil sınırlarında İran’a yakın bir bölgede askeri üs kurma girişimlerinin de bu plan çerçevesinde devreye konulduğu; İran’a karşı olası bir askeri yönelim kapsamında bazı çete gruplarının buralara yerleştirileceği ifade ediliyor.

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): Iran  a  karsi  sunni  blok  harekete  gecti    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA