Haşdi Şahbi’nin siyasi ve askeri durumu
Araştırmalar / 01 Nisan 2017 Cumartesi Saat 04:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAİŞ çetelerinin hemen ardından Ali Sistani’nin çağrısı ile kurulan Haşdi Şahbi’nin daha önceki araştırmalarımızda ideolojik, askeri ve siyasi durumuna değinmiştik bu nedenle yalnızca Irak’ta Haşdi Şahbi’nin siyasi ve askeri nüfuzu üzerinde duracağız

Haşdi Şahbi örgütü nezdinde, Elhac Mehdi El Mühendis isimli kişi üzerinde etkili ve sorumludur. Aynı zamanda Irak hükümetinde Haşdi Şahbi güçlerinin siyasi muhatabı olarak Elhac Mehdi El Mühendis’in görüldüğü belirtilmektedir. Diğer taraftan İran’da Hameney’e bağlıdır ve Irak sözcülüğünü yapmaktadır. Mühendis’in, diplomatik yönünün ön planda olduğu belirtilirken katı bir Şia mezhepçisi olduğu vurgulanmaktadır. Bağdat merkezli faaliyetlerinde daha çok İran konsolosluğunda İran Sipahi Pasdaran ve Haşdi Şahbi sorumlularıyla toplantılar gerçekleştiriyor.

Lojistik ve Mali Kaynak Tedarikçileri: İran, Irak, Bahreyn ve Pakistan

Haşdi Şahbi’nin yalnızca Irak’ta resmi rakamlara göre 19.800 civarında silahlı gücü bulunmaktadır. Irak dışında Suriye, İran, Pakistan, Lübnan, Libya, Yemen, Bahreyn ve Türkiye’de gizli silahlı hücrelerinin bulunduğu belirtiliyor. Haşdi Şahbi milislerinin silah, askeri teçhizatları İran hükümeti tarafından karşılanırken Irak’ta bulunan güçlere ise Irak hükümeti de destek vermektedir.

Örgütün, silah, askeri teçhizatının yanı sıra başlıca lojistik ve mali kaynak tedarikçisi ülkeler ise İran, Irak Hükümeti, Bahreyn ve Pakistan tarafından karşılamaktadır.

Eğitimler İran, Irak ve Suriye’de Gerçekleştiriliyor

Askeri eğitimleri İranlı askerler tarafından gerçekleştirilen örgütün yürütme ve komuta görevini İran üstlenmiştir. İranlı 11 bin askeri eğitmenci 25 bin civarındaki Haşdi Şahbi üyelerini ve yedekleri olan savaşçıları, İran, Irak ve Suriye’de yetiştiriyor.

Irak tarafından resmi milis gücü kabul edilen Haşdi Şahbi, Irak ordusunda şuana kadar en çok hassas kurumlarında; İstihbarat, askeri mahkeme, siyasi-askeri analiz ve düşünce merkezlerinde yer alıyorlar. Haşdi Şahbi üzerinden İran, Irak ordusunda en etkili merkez haline gelmiş bulunmaktadır. Irak ordusunda Haşdi Şahbi ile birlikte Sünni otoritenin etkisinin neredeyse yok denecek kadar az olduğu belirtiliyor.

İran devleti, Haşdi Şahbi askeri gücü üzerinden Şii yayılma politikasının zeminlerini oluştururken aynı zamanda İran’a yönelik saldırılar için ön cepheler oluşturmaktadır. Bu faaliyetlerine siyasi ve diplomatik içerikli faaliyetlerini de eklemektedir. Irak, Suriye, Pakistan, Yemen, Libya, Kuveyt, Bahreyn, Lübnan ve Türkiye’deki Şia düşüncesine sahip kişi, örgüt, askeri güç ve akımları bir araya getirerek toplantılar gerçekleştiriyor. Bu çerçevedeki bir toplantısını en son 2016 Eylül ayında Necef- Eşraf’ ta, Sistani’nin (Şia onay merciin büyüklerinden) katılımıyla gerçekleştirmiş olduğu biliniyor.

Türk Devletine Haşdi Şahbi Kıskacı

Toplantının en önemli sonuç kararı, Şii mezhebinin yaygınlaştırılması ve Haşdi Şahbi’nin Şia inancına sahip güçlerin ortak ordusu haline getirilmesi. İran devleti, Haşdi Şahbi ve Şia mezhebinde olanlar Türkiye’nin yeniden bölgede güçlenip Osmanlı İmparatorluğunu kurma hedefinden duydukları kaygıyı açık olarak dile getiriyorlar. Özellikle Türk devletinin Başur’ê Kürdistan’da varlığı, Musul ve Kerkük’e girme isteği ve Suriye’deki varlığı tehlikeli olarak görülüyor. Türk devletinin Haşdi Şahbi’yi hedef alabileceği bu nedenle Türk devletinin bütün faaliyetleri yakından takip edilirken buna karşı hazırlıklar yapıldığı vurgulanan bilgiler arasında yer alıyor.

Irak’ta Resmi Güç İçin Hedef: 60 Bin!

Irak’taki askeri ve siyasi mevziler güçlendirilirken askeri gücün sayısı da artırılıyor. Irak ve Suriye’deki ihtiyaçlar ve Türk devletine karşı Mehdi Mühendis’in Haşdi Şahbi’nin askeri gücünü 60 bine çıkarmaya çalıştığı belirtiliyor.

Meryem Hawramî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Hasdi  Sahbi  nin  siyasi  ve  askeri  durumu  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA