Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla, Rıza Sarraf soruşturması kapsamında ABD'de tutuklandı
Haberler / 29 Mart 2017 Çarşamba Saat 12:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Rıza Sarraf soruşturması kapsamında New York JFK havaalanında gözaltına alındı. İran'a yönelik uygulanan yaptırımları ihlal etmekle suçlanan Atilla tutuklandı. Hakkındaki suçlamalar ise; ABD finansal sistemini kullanarak işlemlerin gerçek durumunu saklayıp ABD kurumlarını dolandırdığının yanı sıra, ABD'nin ambargo uyguladığı ülkeler adına işlem yapmak vb uzayıp gidiyor

Türkiye’de 17-25 Aralık operasyonlarının kilit ismi Sarraf, önce savunma ekibine ABD Başkanı Donald Trump’a çok yakın isimleri katma çabasına girdi. Ardından Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın New York’un JFK Havaalanı’nda pazartesi günü gözaltına alındığı ve sorgulanmakta olduğu haberi geldi.

Trump tarafından önce istifası istenen sonra kovulan New York Güney Bölgesi Başsavcı Preet Bharara’dan boşalan göreve vekâlet eden Joon Kim’in ofisi, Atilla’nın dün gün ABD saatiyle öğleden sonra Manhattan federal mahkemesinde sulh hâkimi James C. Francis IV önüne çıkacağını duyurdu. Mahkemeye sunulan suç duyurusunda Atilla’nın, 2010-15 arasında İran hükümeti ve kurumlarının yaptırımları delmek suretiyle yüz milyonlarca dolarlık para transferini yürütme amacıyla bankası aracılığıyla Sarraf’la birlikte komplo kurduğu ifade edildi. Sarraf ve diğer zanlılar bu amaçla paravan şirketler kurup sahte faturalar düzenleyerek Amerikan bankalarını dolandırmakla suçlanıyor. 2011 Kasım ayından bu yana Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yapan Atilla’nın banka dolandırıcılığından 30 yıl, ABD yaptırımlarını delmekten ise 20 yıl hapis cezası istemiyle yargılanabileceği öğrenildi. Atilla’nın gözaltına alınmasının ABD Dışişileri Bakanı Rex Tillerson’ın Türkiye ziyaretinden bir gün önce gerçekleşmesi dikkat çekti.

Suçlamalar

ABD Adalet Bakanlığı resmi açıklama yaparak, M.Hakan Atilla’nın gözaltına alındığını açıklarken suçlamaları da sıraladı.

* Atilla, ABD’nin mali sistemine erişimi kolaylaştırmak ve İran kuruluşlarına yönelik uluslararası ve ABD yaptırımlarına aykırı olarak Türk bankasındaki (HalkBank) pozisyonunu kullandı.

* ABD ambargolarınca yasaklanmış olduğu halde İran hükümeti ve diğer İran kurumları adına işlem yaptı.

* ABD finansal sistemini kullanarak işlemlerin gerçek durumunu saklayıp ABD kurumlarını dolandırdı.

* Aralarında Rıza Sarraf’ın da yer aldığı kişilerle işbirliği yaptı.

* Ambargolu işlemleri yiyecek kalemi olarak gösterip ABD’yi dolandırdı.

Sarraf İçin Sahte Belge Hazırladı İddiası

ABD’de görülen davada görevli Başsavcı Vekili Joon H. Kim, “Büyük bir altın tüccarı olan Rıza Sarraf’ın, ABD finansal kurumlarını kullanarak Amerikan ambargosunu ihlal etmek amacıyla hareket ettiğini” ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın, Sarraf’ın bu yasadışı faaliyetlerine milyonlarca doları İran’a göndererek yardım ettiğini, bunun için sahte belgeler hazırladığını ileri sürdü.

FBI Başkan Yardımcısı William F. Sweeney Jr. da “İran, ambargoyu delmek ve ABD yasalarını ihlal etmek için her türlü yolu kullanacağını gösteriyor. Bu davadaki çalışmamız, ‘yardıma muhtaç insanları beslemek amaçlı insani yardım’ görüntüsü altında ABD bankalarından muazzam miktarda para aktardıklarını göstermektedir. Bu durumda, bir Türk finansal kurumunu kullandılar. FBI ve ABD istihbaratının analistleriyle araştırmacıları İran’ın bu yasadışı faaliyetinin her birini tespit edip durdurana kadar çalışmalarını sürdürecek” dedi.

Mehmet Hakan Atilla kimdir?

Uluslararası Bankacılık 1970 yılında Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Meslek hayatına 1995 yılında T. Halk Bankası A.Ş.’de Araştırma Geliştirme ve Planlama Müdürlüğü’nde Uzman Yardımcısı olarak başladı. Bankacılık Kartları ve Nakit Yönetimi Müdürlükleri’nde Uzman olarak görev aldıktan sonra Stratejik Planlama Daire Başkanlığı’nda Yönetmen ve Bölüm Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 22.06.2007-11.11.2011 tarihleri arasında Finansal Kurumlar ve Yatırımcı İlişkileri Daire Başkanı olarak görev yapan Atilla, 11.11.2011 tarihinden itibaren Uluslararası Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.