Türkiye’ye petrol akışı durduruldu
Haberler / 15 Mart 2017 Çarşamba Saat 08:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Açıklanmayan bir sebepten dolayı Kerkük petrolünün Türkiye’ye akışı durduruldu

Kerkük İl Meclisi Petrol ve Gaz Komisyonu Başkanı Ahmed Askeri, “Dün geceden beri Kerkük petrolünün Türkiye’nin Ceyhan refinerisine akışı durduruldu ancak sorunun Türkiye tarafından kaynaklandığı söyleniyor” dedi.

Ahmed Askeri, “Durdurulma sebebiyle ilişkin bize herhangi bir bilgi verilmedi. Muhtemelen rafinerinin dolmasından dolayı böyle bir karar alınmış” şeklinde konuştu.

Kerkük petrolü, Kürdistan boru hattı üzerinden Türkiye’nin Ceyhan rafinerisine ulaştırılıyor. Oradan da dünya piyasalarına ulaştırılıyor.

Kerkük’teki 5 petrol rezervinin 2’si Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin, 3 rezerv ise Irak Petrol Bakanlığı’na bağlı Kuzey Petrol Şirketi’nin idaresinde bulunuyor.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Bay Hasan ve Havana rezervinden günlük 150 bin varil, Irak Hükümeti ise Kuzey rezervinden 150 bin varil petrol üretiyor. İç ihtiyaçlar “yakıt ve elektrik üretimi” haricinde 120 bin varil Kürdistan Bölgesi boru hattı üzerinden Ceyhan refinerisine ulaştırılıyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Turkiye  ye  petrol  akisi  durduruldu  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA