Almanya MİT’in kutusunu açtı
Makaleler / 30 Mart 2017 Perşembe Saat 07:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya’da kısa adı MİT olan Milli İstihbarat Teşkilatı’na ilişkin açıklamalar peş peşe geldi. Gelmeye de devam edecek. İlk önce Almanya Federal Başsavcılığı MİT'in casusluk yaptığı iddiaları ile ilgili soruşturma başlattığını açıkladı

Bunun ardından Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere Türk istihbarat faaliyetlerini kast ederek "Alman topraklarında casusluk faaliyetlerinde bulunmak suçtur ve buna göz yumulmaz"  dedi.

Ve Almanya Dışişleri Bakanı SPD’li Sigmar Gabriel, MİT'in Almanya’da casusluk yaptığı haberlerine ilişkin olarak "Eğer böyle bir faaliyette bulunulmuşsa, - şu anda bu iddiaları doğrulamam ya da yalanlamam mümkün değil-, bu durum gerçekten ağır bir olaya işaret ediyor demektir“ diye konuştu.

Konuya ilişkin medyada sayısız haber ve yorum yer aldı, almaya devem ediyor. Konuya ilişkin hararetli tartışmalar var. Bunlardan en ilgi çekeni ise DeutscheWelle’de yer alan Sabrina Pabst’un Alman istihbarat uzmanı Erich Schmidt-Eenboom’la yaptığı söyleşiydi.

Söyleşi Deutsche Welle Türkçe’de ‘’İstihbarat uzmanı: MİT’in hedefi korku iklimi yaratmak’’ başlığıyla yayımlandı.

Erich Schmidt-Eenboom  bir gazeteci ve aynı zamanda istihbarat örgütlerine ilişkin sayısız makale ve kitabı bulunmakta. Kendisi de bir dönem istihbarat örgütlerinin mağduru olmuş. Kısa adı BND olan Federal Almanya Haber Alma Örgütünü yakinen incelemiş. Bu anlamda söyledikleri oldukça önemli ve dikkat çekici.

Eenboom aslında ilk kez bir gazeteci ve uzman olarak MİT’in Almanya ve Avrupa’daki faaliyetlerini bu kadar açıktan deşifre ediyor. Sadece yorum yapmıyor. Ayrıca güçlü bulgular ve verilerle kendi görüşünü savunuyor.

Eenboom kamuoyuna açıkladığı bulgular MİT’in Almanya ve Avrupa’da ne kadar kirli ve kanlı operasyonlar içinde olduğunu gösteriyor. Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte bu işin çığırından çıktığının da altı çiziliyor.

Eenboom deşifre ettiği gerçekler, aslında Kürt kamuoyu tarafından çokta bilinmeyen şeyler değil. Ancak MİT’in kirli ve kanlı operasyonlarının bu kadar açık netlikle bir Alman uzman tarafından dile getirilmesi ve bu görüşlerin  Deutsche Welle’de yayınlanması önem kazanıyor.

Daha iyi anlaşılması için  Eenboom dediklerini başlıkla halinde sırlamakta yarar var:

1- Almanya'daki muhalif Türklerin Türk istihbaratı tarafından izlenmesinin köklü bir geleneği var. İlk hedef PKK idi.

2-MİT Erdoğan'a karşı her tür muhalefeti yoğun bir şekilde izliyor.

3-Sadece Almanya’da 400 kadrolu MİT çalışanı var. (MİT’in ağında buluna insan sayısı 5000 olarak tahmin ediliyor. BN.)

4-Türk ajanlar seyahat acenteleri, banklara, cami ve derneklerde faaliyet yürütüyorlar.

5- MİT'in hedefi korku iklimi yaratmak

6- Türk istihbarat birimleri 2014 yazına kadar IŞİD'e yoğun destek verdi. MİT'in IŞİD'i desteklediği aşamada Almanya istihbaratının işbirliği ricaları karşılık bulmadı.

7-Paris cinayeti iddianamesinde fail olarak MİT açıkça görülüyor.

8- Avrupalı istihbarat teşkilatları, artık MİT’in Avrupa topraklarında da cinayetler işlenmesine izin veremezdi.

9-Buna rağmen MİT’in Kürtlere karşı faaliyetleri kesilmedi. En son MİT'in Hamburg ve Bremen'de Kürtlere karşı yürüttüğü casusluk girişimi açığa çıktı.

10-Erdoğan’ın istihbaratı başındaki kişinin Rusya istihbaratıyla yakın ilişkisi Almanya ve NATO’yu rahatsız etti.

Evet, istihbarat uzmanı Erich Schmidt-Eenboom görüşleri Almanya kamuoyu açısından çok sarsıcı. Türk istihbaratı kelimenin gerçek manasında Almanya’da ‘’paralel bir yapı’’ kurmuş durumda. Bu yapı sadece bilgi ve takip işleriyle uğraşmıyor. 9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te olduğu gibi fırsat bulduğunda kanlı operasyonlarda yapıyor. Ve yapmaya çalışıyor. Doğrusu açılan soruşturma içinde kaç tane kanlı operasyonun önlendiği belki öğrenilecek. En azından bu konuda umutlu olmak gerekiyor.

Ancak bu operasyonların ne kadarından Avrupa devletlerinin istihbarat örgütleri haberdardı, işte orası tam açıklığa kavuşmuyor

Eenboom’un da bir şekilde dikkat çektiği gibi MİT’in Avrupa’daki merkez üstü Almanya’dır. Sadece çok sayıda MİT elamanın bu ülkede faaliyet içinde olması değil. Almanya’da yoğun Türk nüfusundan dolayı MİT kendisini bu ülkede görünmez kılabilmekteydi veya öyle sanıyordu. Fakat MİT, görüne o ki Almanya ve Avrupa devletleri açısında da çizmeyi çoktan aşmış. Bu nedenle Almaya Pandora’nın Kutusu’nu açtı. Veya bu şımarık müttefike bir ders vermek için açmak zorunda kaldı. 

Şimdi Almanya’da MİT hakkında soruşturma açılması önemli. Ancak bu soruşturmanın devletlerarası çıkarlara kurban gitmemesi için siyasi partilere, sivil topluma ve medyaya çok önemli görevler düşüyor. Soruşturmanın derinleştirilmesi, mağdurların korunması ve Paris cinayeti başta olmak üzere geçmişten günümüze kadar MİT’in kirli ve kanlı işlerin açığa çıkarılması için bu gerekli. 

Unutmamak gerekir ki, bir kez kutu açıldı mı içinde ne çıkacağı belli olmaz. Yakın bir gelecekte Erdoğan ve adamları Avrupa’daki cinayet ve kirli işlerden dolayı yargılanabilirler.

Almanya’daki bu soruşturma tarihi bir fırsat sunuyor.

Cahit Mervan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Almanya  MIT  in  kutusunu  acti  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA