“Darbeci Adil Öksüz AKP’li vekilin ve belediye başkanının yardımıyla kaçtı”
Haberler / 26 Mart 2017 Pazar Saat 21:34
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Temmuz darbe girişiminin kritik ismi Adil Öksüz’ün AKP Milletvekili Fuat Köktaş’ın yardımıyla Samsun’a gittiği, burada AKP’li İlk Adım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’un evinde konakladığını ve Yeşilyurt Limanı’ndan da yurtdışına çıktığı ileri sürüldü. Kaçışa ilişkin Samsun’da bir soruşturma yürütüldüğü ve MOBESE görüntülerinin olduğu da ileri sürüldü

15 Temmuz darbe girişiminin en kritik ismi olduğu belirtilen, darbe girişiminde gözaltına alınmış olmasına karşın “muamma” bir biçimde serbest bırakılan ve daha sonra da kayıplara karışan Adil Öksüz ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

Aydınlık gazetesinden Mevsim Gök imzalı haberde, Öksüz’ün AKP Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’ın yardımıyla kaçarak Samsun’a gittiği, Samsun’da AKP’li İlk Adım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’un evinde kaldığı, daha sonra da Yeşilyurt Limanı’ndan yurtdışına kaçtığı iddia edildi.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmanın dayanak alındığı haberde kaçışa ilişkin MOBESE görüntülerinin de olduğu, Belediye Başkanı Tok’un da olayı yalanlamadığı ifade edildi.

İlgili haber şöyle:

AKP’li vekilin aracıyla kaçış, AKP’li belediye başkanında konaklama

15 Temmuz darbe girişiminin mimarlarından FET֒nün firari “Hava Kuvvetleri İmamı” Adil Öksüz’ün kaçışında AKP Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve AKP Samsun İlk Adım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’un rol aldığı iddia edildi. 16 Temmuz günü Kazan ilçesinde gözaltına alınıp daha sonra mahkemece serbest bırakılan Adil Öksüz’ün nasıl kaçtığı aylardır Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden biri.

Aydınlık’ın ulaştığı kaynaklar, Adil Öksüz’ün Samsun’un Yeşilyurt Limanı’ndan yurtdışına kaçtığını söyledi. Daha ilginç olanı Adil Öksüz’ün Samsun’a nasıl geldiği. Kaynaklar, Öksüz’ün Samsun’a AKP Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’a ait bir araç ile geldiği yine aynı araçla Samsun İlk Adım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’un evine gittiğini iddia etti. Aydınlık’a bilgi veren istihbarat ve emniyet kaynaklar, bu evde belli bir süre kalan FET֒cü Öksüz’ün Samsun’daki Yeşilyurt Limanı üzerinden kaçtığını bildirdi. Samsun’dan Batum’a geçen Öksüz, oradan da Kırgızistan’a geçti. Halen Kırgızistan’da saklandığı ifade edilen Öksüz’ün Kanada’ya geçmeye çalıştığı da gelen bilgiler arasında.

MOBESE görüntüleri var

Bu gelişmelerin ardından Samsun’da bir Cumhuriyet Savcısı, Adil Öksüz’ün evinde kaldığı iddia edilen Erdoğan Tok’u ifadeye çağırdı. Kaynaklar olayı şöyle anlattı:

Belediye başkanı iddiaları kabul etmedi. Savcı, Belediye Başkanı’nın önüne, Adil Öksüz’ün AKP Milletvekili Fuat Köktaş’ın aracı ile Tok’un evine geldiğini gösteren mobese kayıtlarını koydu. Bunun üzerine Tok, ifadesinde ‘Bana gönderildiğinde bu kişinin Adil Öksüz olduğunu bilmiyordum’ dedi.  Bu gelişmeden sonra olayın üzeri kapatıldı.

FET֒nün kasası vekilin avukatı

Adil Öksüz’ün kaçışına yardım ettiği iddia edilen AKP Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’ın dikkat çeken bir başka bağlantısı ise FET֒cü olduğu gerekçesiyle tutuklanan avukatı Fevzi Cem Şenocak.

Hakkında düzenlenen iddianamede Şenocak’ın Fethullah Gülen’in vekalet verdiği avukatlardan biri olduğu, FET֒ye yakın işadamları ve bir çok şirketin de hukuk işlemlerini yürüttüğü belirtildi. Bu avukat ile Köktaş’ın ilişkisi 17- 25 Aralık sürecinden sonra da devam etti.

Konunun muhataplarını aradık

Konuyla ilgili Fuat Köktaş’ı da aradık. Köktaş’ın telefonunu açan danışmanı, vekilin bir toplantıda olduğunu, konuyla ilgili iddiaların asılsız olduğunu, Samsun’da bazı çevrelerin menfaat ilişkilerinden dolayı buna benzer iddiaları ortaya attığını ve hepsini de mahkemeye verdiklerini söyledi. İlk Adım Belediye Başkanı ise telefonumuza yanıt vermedi.

Öksüz Kırgızistan’da

Yeşilyurt Limanı’ndan kaçan Adil Öksüz’ün nerede olduğu ise merak konusu. Aydınlık’ın Orta Asya’da bir ülkenin istihbarat kurumdan ulaştığı bilgilere göre FET֒cü Öksüz, Orta Asya’da FETÖ üssü haline gelen Kırgızistan’da saklanıyor. Yeşilyurt Limanı’ndan Batum’a geçen Öksüz, buradan da Kırgızistan’a kaçtı. İstihbarat kaynakları Adil Öksüz’ün buradan Kanada’ya geçebileceğini değerlendiriyor.

Yerel basın bu siyasetçileri ima etti

Samsun’da yayın yapan yerel basın da daha önce Adil Öksüz’ün Yeşilyurt Limanı’ndan yurtdışına kaçtığını yazmıştı. Bunlardan biri yerel internet sitesi olan Forahaber, 1 Kasım 2016 tarihinde şöyle bir haber yaptı:

Halen firarda olan ve hakkında yakalama kararı çıkartılan Durmuşoğlu’nun FETÖ imamı Adil Öksüz ile birlikte Yeşilyurt Limanı’ndan kaçtığı iddia ediliyor.

Yine yerel bir yayın organı olan Samsun Haber de 1 Eylül 2016 tarihinde olayla ilgili şöyle bir haber yaptı:

Darbe girişiminin ardından her yerde aranan FET֒nün karakutusu Adil Öksüz en son Sakarya’da görülmüştü ve ondan sonra izini kaybettirmişti. İddialara göre Adil Öksüz, Samsun’a gelerek bir siyasetçinin himayesinde bir süre saklandıktan sonra deniz yoluyla Batum’a götürüldü. Adil Öksüz’e yardım yataklık eden siyasetçinin konuyla alakalı olarak ifadesinin alındığı da öğrenildi.

Müebbet istendi

FETÖ darbe girişimine ilişkin Sakarya’da hazırlanan ilk iddianamede, örgütün “Hava Kuvvetleri imamı” Adil Öksüz hakkında 1 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 190 yıl 6 aydan 319 yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede, “FETÖ/PDY bünyesi içerisinde yönetici pozisyonunda idare eden firari şüpheli Adil Öksüz’ün Sakarya ilinde gerçekleştirilmek istenen darbeye teşebbüs girişiminden de sorumlu olduğu anlaşılmıştır. Tüm dosya kapsamına göre şüpheli Öksüz’ün anayasal düzeni cebir şiddet kullanarak ortadan kaldırmaya veya başka bir düzen getirmeye teşebbüste bulunmuş olması nedeniyle anayasayı ihlal ve atılı diğer suçları işlediği anlaşılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Kırmızı listede

FET֒nün “Hava Kuvvetleri imamı” olduğu belirtilen ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kayıplara karışan Adil Öksüz’ün arananlar listesinde  “kırmızı” kategoride bulunuyor. İçişleri Bakanlığı, ihbar edenlere Ödül Komisyonu tarafından toplamda 4 milyon 680 bin lira ödül verileceğini duyurmuştu.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER):  Darbeci  Adil  Oksuz  AKP  li  vekilin  ve  belediye  baskaninin  yardimiyla  kacti    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.