Türk devletinin diplomosisizlik krizi
Okuyucudan / 18 Mart 2017 Cumartesi Saat 12:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son bir haftanın panoramasına bakarsak, Avrupa ülkelerinde Türkiye'ye karşı peş peşe gelen yasaklar dalgası gündeme damgasını vurdu. Erdoğan rejiminin, referandum için oy çıkarmaya çalıştığı bir Avrupa ülkeleri krizinin perde arkası ise tamamen diplomasi alanında yaşanılan başarısızlığın isbatı

Avrupa ülkeleri Türkiye'nin insan hakları konusunda ilerleme sağlamadığını ve 130'un üzerinde gazetecinin hapiste olması ve en son Die Welt Alman gazetesinin Muhabiri Deniz Yücel'e hapis cezasının verilmesiyle devam eden Türkiye'nin insan hakları tartışması, AB ülkelerini rahatsız etti. Gazeteci Deniz Yücel'in durumu başta Almanya'yı rahatsız ettiği için Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ülkelerinde siyasi miting izni vermedi. Bu durum karşısında Erdoğan, Almanya'yı Nazi benzetmesiyle ağır hakarette bulundu. Peşinde, Almanya Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu'na konuşması için salon verilmezken, ikinci bir atak Hollanda'dan geldi.

- Hollanda, Türk Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçuş iznini iptal etti.

- Avrupa Birliği, 2014 - 2020 yılları arasında Türkiye'ye verilecek 4 milyar 450 milyon euro olarak planladığı yardım paketini durdurdu.

- Hollanda, Türk Aile ve Sosyal Bakanı Fatma Betül Kaya'yı Cumartesi günü kara yoluyla Hollanda'ya bırakmadı.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan Hollanda'nın tutumundan dolayı "Bunlar Nazi kalıntısı, bunlar faşist" ifadesiyle ağır ithamda bulundu.

-Üçüncü bir adım ise İsveç'ten gelmişti.

-AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, yeni anayasaya destek amacıyla İsveç'in başkenti Stockholm'de yapacağı konferans iptal edildi.

- Çavuşoğlu'nun uçağının inmesine izin verilmemesi üzerine Hollanda'nın Ankara Maslahatgüzar'ı Dışişleri'ne çağrıldı.

Bu kadar hızlı ilerleyen siyasetin yarını hangi tarafa ve kimden yana eseceği hiç belli değil.

Düne kadar Türkiye'ye sesini çıkaramayan AB ülkeleri artık Türkiye'ye boyun eğmeyeceğe benziyor. Hollanda Başbakanı Mark Rutte Erdoğan'ın açıklamalarına ilişkin" öfkeli olmalarını anlıyorum ancak bu tabi ki çizgiyi aşıyor" dedi.

Kısa bir zamanda peş peşe yaşanan bu gelişmeyi önümüzdeki günlerde bir başka ülkenin dahil olacağına benziyor. Bu da Türkiye'nin imajı AB ülkelerinde büyük bir oranda zedelendiğini göstermektedir.

Ana muhalefet partisi CHP'de Başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerine Tüm yurtdışı programlarını iptal ederek tepkisini gösterdi.

Aslına bakılacak olunursa topyekun okumak gerekiyorsa Türk devletinin kötü yönettiği “diplomatik kriz” olarak yutturulmaya çalışılan bir kötü senaryoyu izledik geride bıraktığımız hafta boyunca.

 

Özcan Bozoğlu

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Turk  devletinin  diplomosisizlik  krizi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.