16 ilin valisine gönderilen ‘3 Hilal Operasyonu’
Haberler / 11 Mart 2017 Cumartesi Saat 13:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
16 ilin valisine Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla ‘3 Hilal Operasyonu’ başlıklı bir genelge gönderildi. HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, 16 ilin valisine gönderilen ‘3 Hilal Operasyonu’ başlıklı genelgeyi Başbakan Binali Yıldırım’a sordu

16 ilin valisine Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla ‘3 Hilal Operasyonu’ başlıklı bir genelge gönderildiğine ilişkin iddialar basında genişçe yer aldı. HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Başbakan Binalı Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle genelgeyle ilgili önerge hazırladı. Önergede, “Ağır insan hakkı ihlallerine kapı aralayan bu tüyler ürpertici genelgeye göre 16 ilde yapılacak operasyonlarda tüm inisiyatifin, operasyonları yapacak birliklere verilmesi planlanmıştır” denildi.

Önergede şu sorular yöneltildi:

“*Bu genelge gerçek midir? Bu genelgenin yayınlanması bilginiz dâhilinde midir?

*Türkiye’nin altından kalkamayacağı ve ülkeyi tarihe utanç abidesi olarak geçireceği açık olan bu genelge ile ilgili herhangi bir açıklama yapacak mısınız?

*Genelgede yer alan ‘5 bin güvenlik gücümüzü feda etmek gerekirse edeceğiz’ ifadesi ne anlama gelmektedir? 5 bin güvenlik gücü kimlerden oluşacaktır? Bu 5 bin güvenlik gücü kimlerin çocuklarıdır?

*9 Şubat 2017 tarihinde Nusaybin ve köylerinde başlayan ve günlerce devam eden ablukanın ardından 5 Mart 2017 tarihinde de Lice’ye bağlı 18 köyde ilan edilen ablukanın yukarıda sözü edilen genelge ile bir ilişkisi var mıdır?

*Genelgede geçtiği iddia edilen ‘Operasyonlara katılacak tüm personelin hiç kimseye merhamet duygusu ile yaklaşmaması’ ne anlama gelmektedir? Örneğin askeri personel ‘merhamet duygusu ile’ yaklaşmazsa ne olacaktır?

*’Yardım yataklık yapanların gözaltına alınması ve mallarına el konulması’nın hukuki gerekçesi, dayanağı nedir? Hiçbir hukuki gerekçe ve yargılama olmadan kişilerin mallarına el konulması gasp anlamına gelmemekte midir?

*Son olarak Bileşmiş Milletler İnsan Hakları Komiserinin de belirttiği üzere hükümetinizin savaş suçu işlediğiyle ilgili iddiaları güçlendirecek bu genelgenin iptali ile ilgili herhangi bir işlemde bulunmayı düşünüyor musunuz?

*Genelgenin Anayasa ve taraf olunan uluslararası sözleşmeler ile güvence altına alınmış hak ve özgürlüklere darbe indirdiğini, bu yönüyle Anayasal suç işlendiğinin farkında mısınız?

*Söz konusu genelge gerçek ise bu genelgeyi yayınlayalar hakkında herhangi bir soruşturma açılacak mıdır?”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): 16  ilin  valisine  gonderilen  3  Hilal  Operasyonu    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA