Sur’da yıkım ve talan politikalarının yanı sıra Kürt-Arap düşmanlığı yaratılmak isteniyor!
Haberler / 28 Şubat 2017 Salı Saat 11:34
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP-Erdoğan rejiminin talan politikaları yüzünden Amed’in tarihi Sur kentinde bir 312 adet yapı yerle-yeksan edildi. Ayrıca Suriye yurttaşların Sur’a getirilmesinin ise yerli halk “kirli politika” olduğunu düşünüyor. Surlu yurttaşlar, “Sur’u talan etmek isteyen AKP ve AKP’nin içindeki Kürt işbirlikçilerdir isimleri ve kim oldukları ortadadır. Bizler gibi savaş mağduru bir kesim olan Suriyeliler ile asla karşı karşıya gelmeyeceğiz. Ensarioğlu, Eker bizi zaten içten vuran düşmanlarımızdır” diyor

Amed’in Sur ilçesi AKP/Erdoğan rejimi ve Türk devletinin yıkım politikaları nedeniyle ortaya çıktı ki TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın eski uydu görüntüleri de baz alındığında; ilk aşamada bölgede toplamda bin 312 adet yapının yıkıldığı tespit edildi. Yıkılan yapıların kat adetlerine göre dağılımları ise şöyle belirlendi: 1 katlı 245 adet, 2 katlı 943 adet, 3 katlı 69 adet, 4 katlı 15 adet, 5 katlı 30 adet, 6 katlı 10 adet. Yıkımın olduğu bölgenin alan büyüklüğü 11,6 hektarken yıkılan bu yapıların içerisinde 56 Adet Tescilli Sivil Mimarlık Örneği, 68 Adet de Çevresel Değerli Yapı bulunurken toplamda 3 binden fazla yapı yıkıldı. Dev karakol inşaatları için yıkım son hızda devam ederken 17 adet tescilli, 42’si geleneksel yapı olmak üzere toplamda 976 adet yapının daha yıkılacağı bildirildi.

Sur’a Geri Dönmek İsteyen Halkı Devlet Güçleri Engelliyor

50 binlik Sur nüfusunun 23 bini bugün merkez Bağlar ilçesi başta olmak üzere farklı ilçelere göç etmek zorunda kaldı. Yapılan araştırmalara göre savaş ile yerinden edilen halkın %52'sinin konutu ya hasarlı ya da tamamen yıkılmış, %20'sinin konutunun durumuna dair henüz bilgisi bile yok. Halkın %30'u yerinden edilme sonrasında iş kaybı yaşamış. %64,8'i Sur'a dönmek istiyor, %30'u halihazırda dönmüş. %94,5'i kamulaştırmaya karşı ancak halka rağmen 6 bin 300 parsellik alanı “kamulaştırma” çabasında olan AKP iktidarı bu doğrultuda tepkileri dikkate almadan yıkıma son hızda devam etmekte. Bu çerçevede Amed Barosu'nun acele kamulaştırma kararının iptaline ilişkin Danıştay 6. Daire Başkanlığı’na yaptığı başvuru geçtiğimiz günlerde reddedildi.

Yasak Sürecinde Sadece Sur’da 600 Milyon Kayıp Ekonomi

Sur'da sadece kültürel değil, toplumsal ve ekonomik bir yıkım yaşanıyor. Yasak sürecinde Sur’da yaklaşık 600 Milyon TL’lik ekonomik kayıp yaşandı. Yasaklar, çatışmalar ardından da süren kuşatmadan kaynaklı yüzlerce esnaf kepenk kapatırken, birçok iş yeri de iflas etti. Var olan duruma tırmanan savaştan kaynaklı patlak veren ekonomik kriz de eklenince Sur’da ekonomi bitme noktasına geldi.

“Arap Kemeri” Politikası Sur’da Yoğun Uygulanmak İsteniyor!

Sur’daki yıkım tüm hızıyla devam ederken, savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalan Sur halkı yerine Suriyeli mülteciler yerleştirilmeye başlandı. Sur’daki AKP-MHP ittifakının “Arap Kemeri” Politikasını yerel kaynakların yanı sıra HDP Amed Milletvekili Feleknas Uca’da dile getirmişti. 16 Nisan’da yapılacak referandum için Alipaşa, Melikahmet, İskenderpaşa, Süleyman Nazif, Ziya Gökalp, Lalebey, Abdal Dede, Cami Kebir ve Cami Nebi mahallelerinde oturan söz konusu Suriyelilere oy kullandırma hazırlıkları yapılıyor.

Sur’da Arap-Kürt Çatışması Körüklenmek İsteniyor

Muhtarlıklarına gönderilen listelerde çok sayıda Suriyelinin bulunması Sur halkı tarafından tepkiyle karşılanıyor. Yurttaşlar, AKP-MHP ittifakının Arap-Kürt çatışmasını körüklemek istediklerini ve bu kirli politikaya halkların barışını kurban etmeyeceklerinin de vurgusunu yapıyor. Surlu yurttaşlar, “Sur’u talan etmek isteyen AKP ve AKP’nin içindeki Kürt işbirlikçilerdir isimleri ve kim oldukları ortadadır. Bizler gibi savaş mağduru bir kesim olan Suriyeliler ile asla karşı karşıya gelmeyeceğiz. Ensarioğlu, Eker bizi zaten içten vuran düşmanlarımızdır” diye konuştu.

Rençber Şirzat

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): Sur  da  yikim  ve  talan  politikalarinin  yani  sira  Kurt-Arap  dusmanligi  yaratilmak  isteniyor    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.