Mandela’nın avukatı, Essa Moosa yaşamını yitirdi
Haberler / 26 Şubat 2017 Pazar Saat 15:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güney Afrika’da 1990’larda devletle yaptığı müzakerelerle demokratik bir sisteme giden yolu açan efsanevi lider Nelson Mandela’nın avukatı Essa Moosa yaşamını yitirdi. Kongra-Gel Eşbaşkanlığı, bugün yaşamını yitiren Essa Moosa için başsağlığı mesajı yayımladı

Essa Moosa, 1962 yılında ırkçı Apartheid rejimi tarafından “Ömür boyu hapis” verilen, 27 yıl Robben Adası’nda hücrede tek başına kalan Afrika Ulusal Kongresi (ANC) Lideri Nelson Mandela’nın avukatlığını yapmıştı.

Moosa Türkiye, Kürdistan ve Avrupa'da birçok Kürt etkinliğine katılmış, Kürt özgürlük mücadelesiyle dayanışma içinde olmuştu.

Essa Moosa, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için kurulan Uluslararası Öcalan'a özgürlük inisiyatifi üyeliğini de yapıyordu.

Moosa, geçtiğimiz yıl Öcalan'la görüşmek için Türkiye'ye giden dünyaca tanınan isimlerden oluşan 11 kişilik Uluslararası Barış Delegasyonu içinde yer almıştı.

Essa Moosa Kimdir?

Jargıç Essa Moosa 8 Şubat 1936 tarihinde Cape Town'un District Six bölgesinde dünyaya gelmiştir. Yüksek Anayasa Makhemesi Moosa'ya 1 Haziran 1962 tarihinde avukatlık yapma hakkını tanımıştır. Moosa 1997 yılının Aralık ayına kadar Cape Town'da avukatlık yaptıktan sonra 1998'de Cape Town Yüksek Anayasa Mahkemesi yargıçlığına atanmıştır. Moosa 8 Şubat 2011 tarihinde emekliye ayrılmıştır, evlidir, 6 kardeş sahibidir.

Kongra-Gel Eşbaşkanlığı, bugün yaşamını yitiren Essa Moosa için başsağlığı mesajı yayımladı

Kongra-Gel mesajında, Güney Afrika devriminin öncü kadrolarından, halkların ve tüm ezilenlerin hak ve hukukunun yılmaz savunucusu ve Kürdistan halklarının gönül dostu Essa Moosa’nın yaşamını yitirmesi nedeniyle derin üzüntü içindeyiz. İlerici insanlık çok değerli bir üyesini yitirdi. Acımız büyüktür.’’ denildi.

Kongra-Gel Eşbaşkanlığı tarafından yayımlanan yazılı mesajda şu ifadeler yer aldı:

Başta ailesine, Güney Afrika halkına, büyük emekler verdiği Afrika Ulusal Kongresine (ANC), Kürdistan halklarına ve “ilerici insanlık ailesine” başsağlığı diliyoruz.

Essa Moosa’nın bütün yaşamı ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı mücadele ile geçti. Güney Afrika’da ırkçı Apartheid rejimine karşı Nelson Mandela ile birlikte mücadele yürüttü. Avukatı olarak mahkemelerde Mandela’yı savundu. Aynı zamanda bir insan hakları savunucusu olarak tüm dünyada ezilen ve hakları ihlal edilenlerin yoldaşı ve savunucusu oldu.

Aynı şekilde, demokrasi ve özgürlük için destansı bir mücadele yürüten Kürdistan halklarının yanında yer aldı ve halkımızın gönlünde taht kurdu. Güney Afrika halkı ve Kürdistan halklarının dostluk grubunu kurdu ve bu grubun başkanı olarak çok önemli çalışmalar yürüttü.

Önder Apo’nun özgürlüğü için yoğun çalıştı. Tanınan tecrübeli bir yargıç olarak uluslararası platformlarda, çok farklı eylem ve etkinliklerde Önder Apo’yu ve Özgürlük Mücadelesini savundu. Kürt sorununun çözümüne ilişkin Uluslararası Barış İnisiyatifi oluşturdu. Bu inisiyatif adına İmralı’da Önder Apo’yu ziyaret etmek için Türk adalet bakanlığına birçok kez başvurularda bulundu, heyetler halinde Türkiye’ye gitti.

Farklı heyetler ile Kürdistan’ı birçok kez ziyaret etti. Halkımızın yaşadığı zülme bizzat yerinde tanıklık etti. Aynı zamanda halkımızın yürüttüğü destansı mücadelenin tanığı olarak da halkımızla gönül bağını hep güçlendirerek sürdürdü.

Kürdistan halkları ve Özgürlük Mücadelesi olarak çok değerli dostumuz ve yol arkadaşımız olan Essa Moosa’yı unutmayacağız. Anısına bağlı kalacağız. Hayallerini gerçekleştirerek ona layık olacağız.

Tekrar ailesi başta olmak üzere, Güney Afrika ve Kürdistan halklarına, mücadele arkadaşlarına ve Essa Moosa’nın yeryüzündeki tüm dostlarına başsağlığı diliyoruz. Acılarını yürekten paylaştığımızı ifade ediyoruz.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): Mandela  nin  avukati  Essa  Moosa  yasamini  yitirdi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA