Kimdir bu Ehrar El Şam?
Kim Kimdir? / 18 Şubat 2017 Cumartesi Saat 13:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2011’de kurulan ve günümüze kadar aktif olan Ehrar El Şam; Tevgera Azad (Özgürlük Hareketi), Fecir El Islam, Altelîa El Islamiya, Îmana Şerker taburlarından oluşmaktadır. Selefi düşüncesiyle Rejim zindanlarında Şam Kartalları grubuna liderlik yapan İsa El Şêx ve Hesen Ebud etrafında toplanan kişilerce oluşturulan çete örgütüdür. Komutanlığını Mûhemed Elmisrî’nin yaptığı Ehrar El Şam, özellikle İdlib ve Halep’te etkindir

Bu oluşum birçok bilgili din adamını da kendisine kattıktan sonra 2011 yılında gizli bir şekilde kurulmuş, aynı yılın sonunda ise resmi olarak kuruluşunu duyurmuştur. İdlib, Halep ve Hama bölgelerinde dağılmaya yüz tutan Ehrar El Şam, şu anda El Nusra ve diğer muhalif çeteler ile birlikte rejim güçlerine karşı çatışıyor. Sayı olarak 17 bin kişiden oluşan bu grubun yaklaşık 8 bini Halep ve İdlib’de.

Ehrar El Şam, içerisinde birçok grup ve tabur barındırmaktadır.

Bunlar aşağıdaki gibidir:

1-            El Îman Taburu: Güney Halep ve Hama bölgelerinde etkili olan bu grubun elinde çok sayıda ağır silah ve tank ile top bulunmaktadır. Bu taburun birçok üyesi Hama şehrinden olup yöneticisi yine Hama şehrinden olan Newar El Etamyna’dır. Tabur ortalama 2200 kişiden oluşuyor.

2-            El Adiyat Taburu: Bu tabur İdlib şehrinin 60 km kuzeyindeki dana bölgesinde bin kişi ile konumlanmıştır. Bu tabura Eyüp El Ensariye komutanlık ediyor.

3-            El Mutesim Taburu: Bu grup çoğunlukla İdlib’in Bab El Hawa sınır kapısında konumlanmıştır. Grup 750 kişiden oluşmaktadır. Gruba İdlib şehrinden Ehmed Yasin (Ebu Cabir) komutanlık ediyor.

4-            Elziryat Taburu: 200 kişiden oluşan bu tabur, İdlib’in Mestuma bölgesinde konumlanıyor ve gruba Mestuma bölgesinden Muhammad Turk (Ebu Yunis) komutanlık ediyor.

5-            Seed ibin Ebî weqas Taburu: 300 Kişiden oluşan bu tabur İdlib’in Korkoniya bölgesinde konumlanmış ve gruba Korkoniyalı Ebu Eymen komutanlık ediyor.

6-            Xalid İbin Welîd Taburu: Türkiye Sınırındaki Atme sınır kapısına konumlanan ve Atme şehrinden Eli Fanüs’ün komutanlık ettiği grup 15 kişiden oluşuyor.

7-            Elfêsel Taburu: 200 kişiden oluşan bu grup, insani koridordan sorumlu olup, komutanlığını Yusif Mele(Ebu Iyah El Ensari) yapıyor.

8-            Eqeba Bin Nafi Taburu: Bu grup İdlib şehrinde 450 kişiden oluşmaktadır. İdlib şehrinden Ebû Hemza El Binşî’nin komutanlık ettiği bu grup İdlib’te El Nusra ile iktidarı paylaşmış bulunuyor. 

9-            Siqûr El Sûne taburu bir süre önce 400 kişi ile iç sorunlardan dolayı Ehrar El Şam’dan koparak El Nusra’ya katıldı.

İslam Cephesi, Suriye Devrim Yönetimi, Fetih Ordusu, Fetih Haleb, Haleb Ordusu, Mare Eylem Odası, Kilis Eylem Odası, Batı hattı Genel Yönetimi, Ensal El Şerîa, Ciwind El Melahim, El Heremon Ordusu, Hewla Eylem Odası, Elmeric Eylem Odası da bu örgüt yapısı içerisinde yer alıyor.

Aynı zamanda Suudi Arabistan, Türkiye,  Katar, El Nusra, İslam Ordusu, El Furkan Taburları, İslam Birliği, Feyleq El Şam, Mûcahidîn ordusu, Şam islamî hareketi, Ensar Elislam tarafından da desteklenmektedir.

Ciund Eleqsa, Suriye rejimi, Difaa Watani, DAİŞ, İran-Hizbullah, Rusya ve YPG/QSD’ye karşı da halen savaşmaktadır.

Ciwan Serdeşt

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): Kimdir  bu  Ehrar  El  Sam  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.