AKP rejimi milyonları işsizliğe mahkum etmeye devam ediyor
Ekonomi / 16 Şubat 2017 Perşembe Saat 14:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 590 bin kişi artarak 3 milyon 715 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,6 puanlık artış ile %12,1 seviyesinde gerçekleşti. Beklenti % 12'ydi. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1,9 puanlık artış ile %14,3 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta işsizlik oranı 3,5 puanlık artış ile %22,6 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,6 puanlık artış ile %12,3 olarak gerçekleşti

İşsizlik Artışı Sürecek!

İşsizliğin artmaya devam edeceğini ve bu artışın salt iktisadi tedbirlerle artık durdurulamayacağı en objektif yorum. Referandum ve ona bağlı yeni rejimin var edilmesi için ülkenin tüm kaynaklarını ve müdahale araçlarını hızla tüketen, deforme eden siyasi iktidar, işsizlik başta olmak üzere birçok alanda ciddi krizlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Krizleri bugün için yarattığı yapay fonlama mekanizmaları ve giderek artan şiddet uygulamalarıyla geçiştirmeye çalışsa da, işsizlik rakamları işsizliğin artışı kadar öfkenin de artışını gösteriyor. Bu sessiz öfke sandığa hazırlanıyor…

Cari Açık 2016'da 32,6 Milyar

Merkez Bankası verilerine göre, cari denge 2016'da 32,61 milyar dolar açık verdi. Cari açık 2015'te 32,1 milyar dolar düzeyindeydi. Cari açık Aralıkta 4,27 milyar dolar olarak gerçekleşti. Cari açık 2015 Aralık'a göre 784 milyon dolar azalırken, Kasım 2016'ya göre 2 milyar dolar artış kaydetti.

Cari açığın kurların artışına bağlı ve ihracattaki gelişmeler dayalı olarak gerilemesi beklenirken artmış olması turizm gelirlerinin düşüşü ve son dönem petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak açıklanabilir. Bu gelişmelerin de hükümetin izlediği yanlış dış politika ve enerji yatırımları konusundaki hatalı kararlarının etkisine bağlı ortaya çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu konjonktürde iç maliyetlere katlanmanın bir tek olumlu yansıması cari açığın gerilemesi olabilirdi. Oysa o alanda da bir olumlu gelişmenin yaşanmamış olması, küçülen ekonomide artan cari açık sorunu gibi bir ciddi kriz dinamiğini ortaya çıkarmıştır.

Hazine 946,2 Milyon Lira Borçlandı

Hazine, bugün düzenlediği tahvil ihalesinde piyasaya 946,2 milyon lira borçlandı. Hazine Müsteşarlığı, 14 ay (434 gün) vadeli, kuponsuz devlet tahvilinin ilk ihracını yaptı. İhalede faiz yüzde 11,48 oldu.  

Borçlanma Sürüyor ve Faizler Yükseliyor

Borçlanma tüm hızıyla sürüyor. Borçlanma gereksinimine bağlı olarak da faizlerin yükselmesi kaçınılmaz. Referandum sürecinde kazanmak için daha fazla harcama yapmaya hazırlanan iktidar, harcamalarını da borçlanmayı artırarak karşılama peşinde. Hazine de Merkez Bankası gibi disiplinden uzak ve iktidarın emrinde bir politika sürdürüyor. Borçlanmanın yaratacağı maliyetler ise uzun süreli olacak.

Finans Dışı Şirketlerin Döviz Pozisyon Açığı 208 Milyar Dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım 2016 dönemine ilişkin finansal kesim dışındaki firmaların Döviz varlık ve yükümlülükleri verilerini açıkladı. Buna göre, kasım döneminde varlıklar 1 milyar 580 milyon dolar artarken, yükümlülükler ise 2 milyar 849 milyon dolar azaldı. Net Döviz pozisyonu ise eksi 208 milyar 19 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İstihdam Teşvikleri İşsizlik Fonundan Karşılanacak

Türk Maliye Bakanı Naci Ağbal, istihdam teşvikleri için ayrılan 12,3 milyar liralık kaynağın 11 milyar lirasını İşsizlik Fonu'nun üstlendiğini açıkladı.

KHK’den İşsizlik Fonu Yağması Çıktı

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan "istihdam seferberliğinin" altından İşsizlik Fonu’nun yağması çıktı açıklanan yeni kanun hükmünde kararname (KHK) ile bu yılsonuna kadar işe alınacak her kişi için, İşsizlik Fonu’ndan şirketlere günlük 22 lira ödeme yapılması kararlaştırıldı.

Emekçilerin katkısıyla oluşturulan İşsizlik Sigortası Fonu iktidar tarafından bugüne kadar işsizler dışında her amaç için kullanıldı. Bugün de istihdam teşviki ve istihdam seferberliği adına ucuz kredi anlayışı içinde bu kaynak kullanılmak istenmekte. Bu kaynağın sahibi emekçilerdir ve bu kaynağın denetim dışı ve konusu dışında kullanılmasına biran önce son verilmelidir. Sadece bu kaynak ile de sınırlı kalmayan bu tür uygulamalar zorunlu BES gibi yeni uygulamalarla emekçilerin haklarına yönelik gaspı büyütüyorlar.

Kredi Kartı Nüfusu 176 Milyonu Aştı

Kredi kartlarıyla yapılan ödemeler 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12 büyüyerek 587 milyar liraya ulaştı. Bankalar Arası Kart Merkezinin (BKM) verilerine göre Türkiye’de banka ve kredi kartlarının toplam 176 milyon adete çıktığı belirlendi. Bu rakam Türkiye nüfusunun iki katından fazla ve her bir kişide en az iki kart olduğunun bir göstergesi sayıldı.

Meslek Liseliler 'Ucuz İş Gücü' Olacak!

Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Bundan böyle özel mesleki ve teknik anadolu liselerinde okuyan öğrenciler, patronların ihtiyaçlarına göre "ucuz iş gücü" olarak kullanılacak. Asgari ücretin 1.400 lira olduğu Türkiye'de, liseli öğrencilere katıldıkları üretim süreci için sadece bin lira ödenecek!

Sermayenin finansal maliyetlerini ve kurlara bağlı gelişen zararlarını ortadan kaldıramayan hükümet, sürekli emekçilerin fonlarına ve ücretlerine yönelik yaptığı hamlelerle sermaye üzerindeki maliyetleri azaltma derdinde.

2016'da En Az 90 İşçi İntihar Etti, 217 İşçi Kalp Krizi ve Beyin Kanaması Geçirdi

Türkiye'de en az 1.970 işçinin çeşitli iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği 2016'da, işçiler başka nedenlerle de ölmeyi sürdürdü. İşçileri bekleyen borç kıskacı, mobbing, aşırı çalışma, işsizlik tehdidi gibi faktörler nedeniyle yüzlerce işçi intihar etti ya da kalp krizi ve beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybetti.

Yellen'dan Faiz Artışı Sinyali

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, faiz artışlarına devam etmek için gereğinden uzun süre beklemenin akıllıca olmayacağını belirterek, "Eğer istihdam ve enflasyon beklentiler doğrultusunda gelişirse gelecek toplantılarda politika faizinde ek ayarlamalar yapmak uygun olur." dedi. Yellen'in açıklamaları, uluslararası piyasalarda doların yükselmesine neden oldu.

Dünyanın En Büyük Bakır Madeninde Grev

Dünyanın en büyük bakır madeni olan Şili’de bulunan Escondida Madeninde çalışan 2 bin 500 maden işçisi greve çıktı. İşçiler ücretlerine yüzde 7 zam ve ikramiye talep ediyorlar. El Ciudadano gazetesinin haberine göre işçiler, ülkenin kuzeyindeki Antofagasta kentine 130 kilometre uzaklıkta ve deniz seviyesinden 3 bin metre yükseklikte bulunan maden bölgesinde grev için kamp kurdular. Geçtiğimiz perşembe greve çıkan maden işçileri talepleri karşılanmazsa grevi sürdüreceklerini açıkladılar.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): AKP  rejimi  milyonlari  issizlige  mahkum  etmeye  devam  ediyor    

Bende işsizim
işsizlik
İşsizlik denilen şey insanı mahkum etmek. Neye mi mahkum etmek. Herşeye. Hele birde çoluğunuz çocuğunuz varsa bakmak zorunda olan insanlar varsa etrafınızda. Yapacak hiç birşey kalmaz. İş arar durursunuz. AKP başımızda olduğu müddetçe ise işsizlik mahkum olduğumuz bir unsur olacak.
17 Şubat 2017 Cuma Saat 18:16
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA