Gerilla mezarlarını yıkmayı reddeden işçiler görevden alındı
Haberler / 16 Şubat 2017 Perşembe Saat 13:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İcraat ve söylemleriyle Kürt halkının kazanım ve değerlerini hedef alan Batman kayyumu, isteklerini yerine getirmeyen işçileri ise işten atıyor. Gerilla mezarlarını yıkmayan işçilerin de görevlerine son verildi

AKP/Saray iktidarı tarafından halkın iradesi yok sayılarak Kürdistan belediyelerine atanan kayyumlar, başa geldikleri ilk günden bu yana gerçekleştirdikleri icraatlarla Kürt halkının değerlerini hedef alıyor. AKP iktidarının direktifleri çerçevesinde PKK gerillalarına ait mezarları yıkma kararı alan Batman kayyumu, söz konusu mezarları yıkmayı reddeden işçileri gerekçe göstermeden görevden attı.

'Bu Emre Uymayacağımızı Bildirdik'

Batman Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nde 9 yıldır şef olarak çalışan Tahir Bal, kayyumun, Kürt halkının değerlerine saldırı niteliğindeki istemlerini yerine getirmediği için kendisi dahil yüzlerce işçiyi ihraç ettiğini belirtti. Baş, şunları anlattı:

"Kayyumun Batman Belediyesi'ndeki ilk icraatı PKK gerillalarının cenazelerinin belediyeye ait cenaze araçlarıyla taşınmasını yasaklamak oldu. Bu şekilde cenazelerin defnedilmesini engelleyemeyeceğini fark eden kayyum, bu defa da aileler ve halkın iradesini kırmak için PKK gerillalarına ait mezarları yıkma kararı aldı.

Yaklaşık bir buçuk ay önce kayyum tarafından birimimize gönderilen yazıyla PKK gerillalarına ait mezarların mezar taşlarında bulunan yazı, amblem, resim ve kod isimlerin örgüt propagandası içerdiğini, bu nedenle aileler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ve mezar taşlarının değiştirilmemesi halinde ise mezarların yıkılacağı, dolayısıyla da olaya ilişkin aileleri bilgilendirmemiz gerektiği yazıyordu. Ailelere gerekli bilgilendirmeyi yaptık; ancak birçok aile mezar taşlarına dokunmayacaklarını bildirdi. Aradan geçen birkaç haftalık süreçte kayyum tarafından birimimize ulaştırılan ikinci yazıda aileler tarafından yıkılmayan mezar taşlarının birimdeki işçiler tarafından değiştirilmesi istendi; fakat bir ailenin izni olmadan çocuklarına ait mezar taşının değiştirilmesi insani ve ahlaki kurallara aykırı olduğu için bu emre uymayacağımızı bildirdik. Aynı yazının devamında emre uyulmaması halinde 15 Şubat’tan sonra personel hakkında yasal işlem başlatılacağı da yazıyordu."

'İşçiler TEM İçin Bilgi Toplamaya Zorlanıyordu'

“Kayyum belediye işçilerini Terörle Mücadele Şubesi için bilgi toplamaya zorluyordu" diyen Bal, şunları da ifade etti: “Yıkım için sadece 23 mezarı tespit edebilen kayyum diğer mezarları da belirlememiz için bizi görevlendirdi ancak mezarları tespit etmeyi reddettik. Yine basın birimindeki arkadaşımızdan Terörle Mücadele Şubesi tarafından tespit edilmeyen mezarların tespit edilmesi için fotoğraf çekilmesini, mezarların sahibi olan ailelerin bilgilerini, ikametgah adreslerini ve aile tablolarını çıkarmasını istediler ancak arkadaşımız bu durumu kabul etmedi. Birkaç gün önce bu arkadaşımızın belediyedeki görevine son verildi.”

'Kimse İki Kuruş İçin AKP Kölesi Olmamalı'

Kayyum tarafından işten atılan işçilerin hukuki yollara başvurmaması için tehdit edildiğine dikkati çeken Tahir Bal, şöyle konuştu: "Kayyum geldikten sonra Batman Belediyesi’nde 200’ün üstünde işçi görevden atıldı ve hemen hepsi hukuki yollara başvurdu. Mevcut koşullarda OHAL’den kaynaklı hukuki süreç işlemese de bizler bu yolu zorlamaya devam edeceğiz. Kayyum ve ekibi KHK ile görevden ihraç edilen işçiler listesinde yer almamıza rağmen hukuki yollara başvurmamız halinde ‘KHK ile atıldığınızı söyleriz’ diyerek bizi tehdit ediyor. Bu hukuksuzluğun altyapısını oluşturabilirler çünkü yasalar da savcılar da onların emrinde. İşçi arkadaşlarıma tek çağrım; kimse iki kuruş maaş için kayyum ve AKP’nin kölesi haline gelmemelidir." (Ömer İke-Melek Yüksel/ANF)

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Gerilla  mezarlarini  yikmayi  reddeden  isciler  gorevden  alindi  

Yüksel Yurtsever
Herkes kendi ahlakınca var
Bir AKP kayyumu alçak gerilla cenazelerine el atmak istiyor. Bir grup geleceği bu alçağın elinde olan işçi ise onurlu bir şekilde davranıp itiraz edyor ve işsiz kalıyor...Ne denir ki herkesler kendi ahlakınca varlar.
17 Şubat 2017 Cuma Saat 18:11
Yüksel Yurtsever
Herkes kendi ahlakınca var
Bir AKP kayyumu alçak gerilla cenazelerine el atmak istiyor. Bir grup geleceği bu alçağın elinde olan işçi ise onurlu bir şekilde davranıp itiraz edyor ve işsiz kalıyor...Ne denir ki herkesler kendi ahlakınca varlar.
17 Şubat 2017 Cuma Saat 18:11