İmralı'ya gitmek isteyen heyet Amed'de
Haberler / 14 Şubat 2017 Salı Saat 12:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öcalan ile görüşmek üzere Türkiye'ye gelen Avrupa Heyeti, Öcalan'ın İmralı Adası'nda insani olmayan koşullar altında 19. yılını doldurduğuna dikkati çekti. Türkiye'de son süreçte muhaliflere dönük baskının had safhaya ulaştığını belirten heyet üyeleri, "AKP hükümeti burada yaşanan hak ihlallerinin uluslararası alana yansımaması için ciddi çaba harcıyor, bizler burada yaşananları uluslararası kamuoyuna yansıtmak için elimizden geleni yapacağız" dedi

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşme talebiyle Avrupa'dan yola çıkan 13 kişilik uluslararası heyet Amed'e geldi. Aralarında milletvekilleri, üniversite öğretim görevlileri ve akademisyenlerin de bulunduğu heyet, ilk olarak Demokratik Toplum Kongresi'ni (DTK) ziyaret etti. DTK ziyaretinin ardından Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed Genel Merkezi'ne gelen heyet, burada DBP eş genel başkan yardımcıları Ramazan Tunç, Mehmet Salih Yıldız ve DBP Kadın Meclisi Sözcüsü Fatma Gül tarafından karşılandı. Burada basına kapalı gerçekleştirilen 1 saatlik toplantının ardından heyet adına açıklamada bulunan Dr Thomas Jeffrey, şunları söyledi:

'İmralı'da İnsani Olmayan Koşullar Var'

"Milletvekili, gazeteci ve öğretim üyelerinden oluşturduğumuz 13 kişilik heyetimizin amacı  Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan ile bir görüşme gerçekleştirmektir. Bu çerçevede Türk Adalet Bakanlığı'na başvuruda bulunduk. Sizin de bildiğiniz gibi Sayın Abdullah Öcalan İmralı Adası'nda insani olmayan koşullar altında 19. yılını dolduruyor. Bu nedenle bölgeye gerçekleştirdiğimiz gezide planlamamız doğrultusunda Kürt Özgürlük Hareketi'ni, sivil toplum kuruluşlarını ve siyasi partileri ziyaret edip bilgi alacağız. Daha sonra izin verilirse tutuklanan HDP'li vekillerle görüşmek istiyoruz."

'AKP Uluslararası Alana Yansımasından Çekiniyor'

Thomas Jeffrey'in ardından konuşan Danimarka Parlamentosu Vekili Miley Ulla Sandbaek ise şöyle konuştu: "Türkiye'de son süreçte binlerce siyasetçi gözaltına alınıp tutuklandı. Bize aktarılan bilgiler ve gördüklerimiz burada ciddi insan hakları istismarlarının yaşandığını kanıtlıyor. AKP hükümeti burada yaşanan hak ihlallerinin uluslararası alana yansımaması için ciddi çaba harcıyor ancak bizler burada yaşananları uluslararası kamuoyuna yansıtmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): Imraliya  gitmek  isteyen  heyet  Amedde  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.