Suruç iddianamesi: Fail 6 kişiden 3'ü ölü, 3 sanıktan 2'si kaçak
Haberler / 08 Şubat 2017 Çarşamba Saat 12:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
33 devrimcinin katledildiği Suruç iddianamesi, Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Katliamın sorumlusu olarak ismi geçen 6 kişiden 3'ü ölü. Haklarında hapis cezası istenen 3 kişiden 2'si ise Suriye'de

Suruç'taki Amara Kültür Merkezi'nin önünde 33 devrimcinin, 20 Temmuz 2015 tarihinde katledilmesine ilişkin iddianame, Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, Ankara katliamı nedeniyle Sincan 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde tutuklu olan Yakup Şahin ile Deniz Büyükçelebi ve İlhami Bali sanık olarak yer alıyor. Sanıklar Büyükçelebi ve Bali, Suriye'de.

Sanıklar için "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme", "tasarlayarak öldürmek" ve "tasarlayacak öldürmeye teşebbüs" ile "tehlikeli madde bulundurmak" suçlarından ceza isteniyor.

İddianamede, Suruç katliamının sorumluları olarak Halil İbrahim Durgun ve Yunus Durmaz'ın ismi de geçiyor. İki DAİŞ çetesinin Antep'te polisin düzenlediği bir operasyon sırasında öldükleri açıklanmıştı.

Suruç iddianamesinde katliamda hayatını kaybeden 34. kişi olarak "Aydın Şen" ismi geçiyor.

DAİŞ'e ilişkin bilgiler ile Türkiye'de gerçekleştirdiği katliam ve saldırıların sıralandığı iddianamede, "Kobane'nin yeniden inşa" kampanyasını yürüten SGDF'nin, MLKP'nin gençlik yapılanması olarak adlandırılması dikkat çekiyor. Rojava devrimi için de "sözde" ifadesi kullanılıyor.

Ailelerin anlatımlarının yanı sıra katliamda yaralanan 70 kişi de müşteki olarak yer alıyor.

Olay gününe ait görüntülerin yer aldığı iddianameye göre, canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz, Aligör Mahallesi'nden saat 09.01.55'de yaya olarak Suruç merkezine giriş yapıyor. Ardından da ilçe merkezinde dolaşıyor, olay yerine gelerek keşif yapıyor, bir saat de internet kafede zaman geçiriyor.

İddianamede, katliamcının tek başına olduğu bilgisi yer alırken, "Suruç İlçesinde görüldüğü andan itibaren yalnız olduğu, ilçede kimse ile görüşüp irtibat kurmadığı, herhangi bir araca binip, inmediği, ikamete girmediği” öne sürülüyor.

Ancak Aligör Mahallesi'ne nasıl geldiğine dair herhangi bir bilgi yer almıyor.

Hakkında yakalama kararı bulunan Alagöz'ün kent içinde yaklaşık iki saat nasıl dolaştığı ve emniyet binasının önünden geçerken gömleğinin altındaki canlı bomba yeleğinin nasıl fark edilmediğinin sorularını yanıtı ise iddianemede yer almıyor.

Ankara katliamının sorumlularından biri olarak tutuklu yargılanan Yakus Şahin'in ifadesine ilişkin "Patlamayı nasıl organize ettiğini Halil İbrahim Durgun'a sorduğunda, onun kendisine 'Suriye sınırında IŞİD/DEAŞ terör örgütü adına faaliyet gösteren Deniz Büyükçelebi isimli şahsın kendisine Türkiye'de eylemler yapmak üzere şahıs ve malzeme gönderdiğini, Suruç'taki canlı bomba eylemini gerçekleştiren şahsı da Deniz Büyükçelebi'nin üzerinde yelek ile kendisine gönderdiğini, kendisinin de Gaziantep'te ki evinde bir gün misafir ettikten sonra canlı bomba yeleğine patlayıcı madde koyarak bir motorsikletle şahsı Suruç'a gönderdiği" bilgisi yer alıyor.

İddianameye göre canlı bomba Alagöz, katliamı gerçekleştirmeden önce 10.20-11.27 saatleri arasında bir internet kafede vakit geçiriyor. Bu sırada haberturk.com, yuksekovahaber.com, beyazgazete.com gibi sitelerden Suruç ve Kobane ile ilgili haberleri okuyor. En son okuduğu haber ise HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ'ın, 19 Temmuz'da sınırda yaptığı açıklamaya dair, beyazgazete.com sitesinde "Yüksekdağ'dan skandal açıklama" başlıklı haber.

İddianamede, bombalı saldırıyı gerçekleştiren Şeyh Abdurrahman Alagöz'e, Yunus Durmaz ve Halil İbrahim Durgun'un bizzat talimat verip yardım ettiği, Durmaz ve Durgun'a ise talimatı Deniz Büyükçelebi ve İlhami Balı'nın verdiği belirtildi. (Arzu Demir/ANF)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): Suruc  iddianamesi  Fail  6  kisiden  3u  olu  3  saniktan  2si  kacak  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA