3 hataya TV kapatma KHK’si HDP haberleri için uygulanacak!
Haberler / 31 Ocak 2017 Salı Saat 10:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP-Erdoğan rejimi, 680 sayılı KHK’deki düzenlemeyle, Basın Kanunu uyarınca getirilen yayın yasak ve kısıtlamalarına aykırı olarak yayın yapılmasının cezası, lisans iptaline kadar gidecek. Referanduma gidilen böylesi bir süreçte çıkarılan KHK’nin Ankara kaynaklarınca HDP’nin ‘Hayır’ kampanyasına yönelik ilan edildiği vurgulanıyor

Yayın yasağına aykırı davranılması halinde önce yayın 1 gün durdurulacak; bu halde yasanın 32/4. fıkrası (kamu yayını yapma, programa durdurma) uygulanacak. Bir kez program durdurma cezasının ardından; bir yıl içinde aykırılığın tekrarı halinde yayın 5 güne, ikinci kez tekrarında 15 güne kadar durdurulacak. Aynı yıl üçüncü kez ihlal yapılırsa; yayın lisansı iptal edilecek. RTÜK Kanunu’nda teröre hizmet edecek şekilde yayınların yasaklandığı maddeye, “Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunamaz” cümlesi eklendi. RTÜK’ün kamu yararı gerekçesiyle lisans taleplerini reddedebileceği düzenlemesi de yapıldı.

Basın İlan Kurumu ve Savcılar'dan Gazeteler DBP/HDP Üzerine Baskı 

Ankara kaynakları, Basın İlan Kurumu ve Cumhuriyet savcılarının ortak hareketiyle gazetelere Kürdistan ve Türkiye'deki gelişmeleri işlememeleri için baskı uyguladığını vurguluyor. Haber yapılan gazetelere Basın İlan Kurumu tarafından ilan-reklam verilmeyerek ekonomik yaptırım uygulandığını belirten kaynaklar;  bunun dışında savcılıklar da ifadeye çağırarak tehditlerle haber yapılmasının önüne geçildiğini söylüyor. Aksi durumlarda idari para cezası uygulanarak gazetelerin iş yapması engelleniyor. Amed'de bu durumun titizlikle işlendiğini belirten kaynaklar.

Yenigün adlı gazeteye aksi hareket ettiğinden dolayı 15bin tl cezai işlem uygulanıp ilan-reklam gelirlerinden muaf tutarak kapatmaya doğru sürüklendiğini ve ilerleyen süreçte bu örneklerin çoğalmasından ciddi kaygı duyduklarını belirtiyor.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): 3  hataya  TV  kapatma  KHK  si  HDP  haberleri  icin  uygulanacak    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.