Irak ve Suriye’de DAİŞ çetelerinin dörtte biri temizlendi
Haberler / 21 Ocak 2017 Cumartesi Saat 12:50
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye ve Irak’ta DAİŞ çeteleri, işgal ettikleri toprakların dörtte birini 2016’da kaybetti. IHS Markit analiz şirketinin açıkladığı verilere göre örgüt 18 bin kilometrekare toprak kaybederken elinde 60 bin kilometrekarelik bir bölge kaldı

2016 yılında 18 bin kilometrekare toprak kaybeden DAİŞ çetelerinin elinde 60 bin kilometrekarelik bölge kaldı.

DAİŞ bir önceki sene elindeki toprağın yüzde 14'ünü kaybetmişti. Bu da 2016'da DAİŞ’in gerilemesinin hızlandığını gösteriyor. Irak ordusunun başlattığı Musul operasyonunu aylar öncesinden tahmin eden IHS Markit, örgütün Suriye'deki merkezi olan Rakka'nın ele geçirilmesinin çok daha zor olacağını öngörüyor. Fırat’ın Gazabı Eylem Odası Savaşçıları ise Rakka’nın temizleneceğinden emin bir şekilde ilerleyişini sürdürüyorlar.

IHS Markit analistlerinden Columb Strack'a göre örgütün yaşadığı kayıplar bölgedeki hedeflerine büyük darbe vurdu. Strack, Musul'un 2017'nin ilk yarısında DAİŞ'in elinden alınacağını düşüyor. Irak ordusu Musul'un ardından Kerkük ile Bağdat arasında yer alan ve örgütün Bağdat'a düzenlediği saldırıların merkezinde yer alan Hevice'ye odaklanacağını düşünüyor.

Araştırma şirketine göre Rakka'nın DAİŞ’in elinden alınmasının zorlukları arasında siyasi ve askeri nedenler şöyle sıralanıyor;  "Rakka DAİŞ'in merkezini temsil ediyor ve burayı savaşmadan bırakmaları beklenmiyor. Kenti geri almak için muhtemelen büyük dış güçlerden birinin kara operasyonu düzenlemesi gerekecek" şeklinde değerlendiriyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): Irak  ve  Suriye  de  DAIS  cetelerinin  dortte  biri  temizlendi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA