Bakurê Kürdistan’ı yağlamayanlar: AKP-Erdoğan rejiminin moloz kaldırıcıları
Haberler / 19 Ocak 2017 Perşembe Saat 12:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sandıkta iradesi yok sayılan ve öz yönetim direnişi başlatan Kürt halkının kentlerini yerle bir eden AKP-Erdoğan rejimi, kentlerdeki moloz yığınlarından dahi kar elde etme telaşında. Yerli bir edilen Bakurê Kürdistan’da yıkım ihalelerini alan firmaları ve şehirlerin yıkımından rant sağlayan isimlerin küçük bir kısmını açıklıyoruz

7 Haziran’da İradesi Yok Sayılanların Öz Yönetim Direnişlerine Cevap: İç Savaş-Yıkım

7 Haziran 2015’te gerçekleştirilen genel seçimlerde AKP-Erdoğan rejimin tek başına iktidar sahibi olmasının önünü alan Kürt siyasetini ve elbette Kürt seçmenini kendisi için tehlike gören AKP, seçimleri hiçbir hukuk tanımadan iptal ettikten sonra önündeki ‘tehlikeleri’ ortadan her şekilde kaldırmayı tek amaç edinmişti. AKP-Erdoğan rejimi, Kürt seçmen iradesini topyekûn redde gittikten sonra Bakurê Kürdistan’da baş gösteren öz yönetim direnişlerine ‘iç savaş’ şeklinde cevap verirken HDP-DBP’nin ezici oy aldığı kentleri yerle bir etti, onlarca kadın, çocuk, genç, yaşlı hunharca katledildi.

Kentlerin Dokuları da İnkar ve İmha Konseptinden Nasibini Aldı!

İnkar ve imha konseptine kentleri ve kentlerin dokularını da ekleyen AKP-Erdoğan rejimi, ilk elden Galip Ensarioğlu, Mehdi Eker gibi Kürt kökenli-iktidar yanlısı siyasetçilere yakın iş insanları ve direk bu insanlara bağlı şirketler üzerinden rant ve talanı geliştirmeye başlamıştı. Bugün ise Bakurê Kürdistan kentlerinde tam bir talan yaşanmaktadır. Resmi yollardan-illegal bahanelerle seçilmiş onlarca belediyeye kayyumlarla ve halkın malı olan Eğitim Destek Evi, Kadın Danışma Merkezi, Kültür Merkezi gibi yüzlerce kurumu kapatarak el koymuştur.

Yıkım İhalelerini Alan Firmalar

Erdoğan ve AKP rejimi, Kürdistan’ın birçok şehrini öz yönetim direnişlerini gerekçe göstererek yakıp-yıkmıştı.  Bu uygulamanın en acımasız bir biçimde uygulandığı şehirlerin başında ise Şırnak şehri geliyordu. Neredeyse tüm şehir yerle bir edilmişti. Şırnak’ta Türk devleti tarafından yakılıp-yıkılan mahallelerin kalan bölümlerinin yıkım ve temizleme ihalesini ise Ankara merkezli Osman Acar’ın sahip olduğu Acar AŞ. Grup üstlenmişti. Bu grup ihaleyi aldıktan sonra işi taşeron firmalara devretmişti.

Şırnak’taki Taşeronlar Cizre’nin Yıkılan Mahallelerinden Tanıdık İsimler!

Taşeron firma olarak yıkım işlerini Ferhat Sevim ve Erdal Kayaş isimli kişiler yapmaktadırlar. Bu kişiler Cizre ilçesindeki mahallelerin yıkım-hafriyat işlerini de yapmışlardı.

Bakurê Kürdistan Şehirlerinin Yıkımından Rant Sağlayanlar

AKP-Erdoğan rejimi, dönüştüğü savaş ve rant çetesini gün geçtikçe büyütüyor. Uyguladığı yasak-baskı ve katliamları, yaptığı hırsızlık ve talanla tamamlıyor. Bu durum en tepede Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan başlıyor, milletvekili, il başkanları, ilçe başkanına kadar uzanıyor. Böylelikle tüm parti bir çıkar ve rant şebekesine dönüşüyor.  Bu durum en bariz örneklerinden biride Şırnak’ta yaşanıyor.

Öz yönetim direnişlerinin yaşandığı Şırnak ve ilçelerinde TC savaş gücünün bu süre boyunca yemek ihtiyacını AKP İl başkanı Mehmet Aşan, oğlu Zafer Aşan ve damadı Nevruz Ozan’a ait yemek şirketi tarafından karşılanmıştır. Bu kişiler sadece çatışma süresince 27 milyon TL para kazanmışlardır.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA