Kürt siyasetçiler sadece tutsak değil, Kürdistan’dan izole edilmeye çalışılıyor
Haberler / 19 Ocak 2017 Perşembe Saat 12:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haklarında onlarca dava dosyası ve yüzlerce yıllık hapis cezaları istenilen tutsak Kürt siyasetçiler, yalnızca tutsak edilmekle kalmıyor, Kürdistan’dan da izole edilmeye çalışıyor. HDP’nin tutuklu Hakkari milletvekilleri Selma Irmak, Abdullah Zeydan ve Nihat Akdoğan’ın davaları, Yargıtay tarafından “güvenlik” gerekçesiyle nakledildiği Diyarbakır’da, “Kamu güvenliği” gerekçe gösterilerek başka bir ile nakledilmesi istendi

Hakkâri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 4 ve 7 Kasım’da tutuklanan HDP Hakkari milletvekilleri Nihat Akdoğan, Selma Irmak ve Abdullah Zeydan hakkında açılan davalar “güvenlik” gerekçesiyle Hakkari’den Diyarbakır’a nakledilirken, Diyarbakır’da görülecek olan tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın davasının ise güvenlik gerekçesi ile Diyarbakır dışında başka bir yere nakledilmesi istendi.

Ayrı davalardan tutuklu olan HDP’li vekiller Akdoğan, Irmak ve Zeydan’ın iddianamelerini kabul eden Hakkari 1 ve 2’inci ağır ceza mahkemesi, Hakkari’nin güvenlik açısından “hassas” bir yer olduğu ve milletvekillerinin duruşmaya getirilmesinin “güvenlik açısından riskli” olduğu gerekçesi ile davaların başka bir ile nakledilmesi için Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Adalet Bakanlığı'na başvurulmuştu. Mahkemelerin talebini değerlendiren Yargıtay’ın ilgili dairesi, davanın güvenlik gerekçesi ile Hakkâri’den Diyarbakır’a nakledilmesine karar vermişti.

Nakillerin Yapıldığı Diyarbakır’daki Davalar ise Başka İllere Naklediliyor

Davaların güvenlik gerekçesi ile nakledildiği Diyarbakır’daki davalar ise güvenlik gerekçesi ile başka illere nakledilmesi için Adalet Bakanlığı’na başvuruldu. Diyarbakır’da yürütülen iki ayrı soruşturma kapsamında tutuklanan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın iddianamelerini kabul ederek, davaları birleştiren Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi ise, davanın güvenlik gerekçesi ile başka ile nakledilmesini talep etti. Mahkemenin Aralık ayında aldığı kararda, yargılamamanın Diyarbakır'da yapılması halinde “kamu güvenliği açısından tehlike” yaratacağı iddia edilmişti. Mahkeme, davanın Diyarbakır’da dışındaki başka bir ilde görülmesi için Adalet Bakanlığı’na gönderilmek üzere Diyarbakır’da Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazmıştı. Yargıtay 25 Ocak’ta görülecek davanın nakil talebiyle ilgili henüz karar vermiş değil.

Öte yandan, davaların güvenlik gerekçesi ile nakledildiği Diyarbakır’da daha önce görülen Lice, JİTEM, Musa Anter, 5 Haziran davaları ise güvenlik gerekçesi ile Ankara ve İzmir’e nakledilmişti.

Seçilmişler Ne İle Suçlanıyor, Ne Kadar Hapis İsteniyor?

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, 4 Kasım'da gözaltına alınmış 6 Kasım'da tutuklanmıştı. Silivri Cezaevi'nde tutulan Tuncel için “Örgüte üye olmak” ve 16 defa “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 135 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ise 25 Ekim'de gözaltına alınarak, 30 Ekim'de tutuklanmıştı. Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutulan Kışanak hakkında, "Örgüt kurma ve yönetme”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız olarak katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve 41 defa “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 230 yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Tuncel ve Kışanak’ın iddianamelerini kabul eden mahkeme, davalar için birleştirme kararı vermişti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile birlikte Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında “Örgüt propagandası yapmak”, “Suçu ve suçluyu övmek”, “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hareketlerine katılma” ile “Örgüte üye olma” suçlarından 20 yıla kadar hapis istemi ile dava açılmıştı. Silivri Cezaevi’nde tutulan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak hakkında Diyarbakır, Hakkari ve Şırnak'ta katıldığı miting, basın açıklaması ve televizyon programlarında yaptığı konuşmalar nedeniyle “Suçu ve suçluyu övmek”, “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hareketlerine katılma”, “Örgüt üyesi olma” ve 18 kez “Örgüt propagandası yapmak” suçlarından 105 yıla kadar hapis istemi ile dava açılmıştı. Silivri Cezaevi’nde olan HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan hakkında da “suçu ve suçluyu övmek”, “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hareketlerine katılma”, “Örgüte üye olma” ve 14 defa “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla açılan davada 85 yıla kadar hapsi isteniyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Kurt  siyasetciler  sadece  tutsak  degil  Kurdistan  dan  izole  edilmeye  calisiliyor    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.