'Tabka alınacak, Rakka kuşatılacak'
Haberler / 19 Ocak 2017 Perşembe Saat 11:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Fıratın Gazabı Eylem Odası" komutanlarından Rojdat Felat, ikinci aşamasını tamamlama noktasına getirdikleri Rakka operasyonunun, Tabka'nın alınması ve Rakka'nın kuşatılmasıyla devam edeceğini belirtti

Rakka'ya yönelik ikinci aşaması Tabka kuşatmasıyla süren "Fırat’ın Gazabı Eylem Odası"nın komutanlarından Rojdat Felat, operasyonda gelinen noktayı değerlendirdi. İkinci aşamada şimdiye kadar 197 köy, onlarca mezra ve stratejik alanı DAİŞ’ten aldıklarını kaydeden Felat, 2 bin 480 kilometrekarelik alanın özgürleştirildiğini söyledi. Rakka’nın kuzeyden ve batıdan çembere alındığını dile getiren Felat, stratejik bir öneme sahip olan Tabka Barajı ve ilçesine ilerlediklerini dile getirdi.

Kurtarılan Köy Sayısı 236'yı Geçti

İlk aşamasını 5 Kasım 2016 tarihinde başlattıkları operasyonda toplamda 3 bin 200 kilometrekareyi DAİŞ'ten temizlediklerini ifade eden Felat, özgürleştirdikleri köy sayısının 236’yı geçtiğini kaydetti. 10 Aralık’ta Kadîrîye ve Kerdoşan köylerinden iki kol şeklinde başlattıkları operasyonun ikinci aşamasında Eyn İsa’daki güçlerinin de harekete geçtiğini dile getiren Felat, “Her aşamada önümüze bir hedef koyuyoruz. Önümüze koyduğumuz bütün planları gerçekleştirip, DAİŞ’i alanlarımızdan çıkarıyoruz. Bundan birkaç gün önce Eyn İsa ve Kadîrîye kollarından harekete geçen güçlerimiz birleştiler. Bu şekilde büyük bir alan çembere alındı. Güçlerimiz arada kalan kısımları da çetelerden temizledi” dedi.

Rakka Kuşatılacak

Rakka’nın alınması için etrafını temizleyeceklerini kaydeden Felat, kendileri için şimdi önemli olanın Rakka’nın kuşatılması olduğunu vurgularken, “Rakka’nın etrafında bulunan bütün köyleri alacağız. Şimdi bu açıklamayı yaptığımız zaman diliminde bile güçlerimiz DAİŞ ile çatışma halindedir. Başlarken belirlediğimiz plana ulaşmaya bir kaç köy kaldı. Hamle bu şekilde devam ediyor” diye konuştu.

Tabka’ya İlerliyoruz

İkinci aşamada en önemli hedeflerinin Caber Kalesini alarak Fırat Nehri’ne ulaşmak olduğunu ifade eden Felat, bu planlamalarının başarılı bir şekilde gerçekleştiğini kaydetti. İkinci aşamanın neredeyse bitmek üzere olduğunu aktaran Felat, “Yavaş yavaş Tabka’ya ilerliyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi nerede bir DAİŞ çetesi varsa oraya yönelip, orayı temizleyeceğiz. Tabka da bunlardan biridir. Çetelerin yenilmesi göz önündedir. Büyük bir moral ve coşku ile DAİŞ’e yöneliyoruz. Biz bu alanları halkımız için özgürleştiriyoruz. Halkımızı zulüm ve katliamdan korumak için savaşıyoruz. Halkımızdan tek isteğimiz bizi desteklemesidir” diye konuştu.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.