Ebadi: PKK’ye karşı savaşmayacağız
Haberler / 17 Ocak 2017 Salı Saat 08:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak Başbakanı: “Türkiye’ye, PKK’ye karşı savaşmayacağımızı ve onların taraftarı olan Iraklıların, özellikle de Êzidîlerin önünü almayacağımızı, siyasi düşünce ve taraftarlığa müdahale etmediğimizi söyledik” ifadeleri işgalci Türk devletinde ciddi rahatsızlık uyandırdı

Irak başbakanı Haydar Ebadi, Irak parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu ile yaptığı toplantıda Türkiye ve Hewlêr’in PKK’den korktuğunu ifade ederek “Türkiye’ye, PKK’ye karşı savaşmayacağımızı ve onların taraftarı olan Iraklıların, özellikle de Êzidîlerin önünü almayacağımızı, siyasi düşünce ve taraftarlığa müdahale etmediğimizi söyledik” dedi.

Irak parlamentosunda yer alan ve aynı zamanda Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi olan Goran Hareketi parlamenteri Huşyar Abdullah’ın yaptığı yazılı açıklamaya göre, Irak başbakanı Haydar Ebadi, Irak parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu ile toplantı gerçekleştirdi.

‘Kürt Hükümeti 1 Milyon 3 Yüz Bin Varil Petrol Satıyor Neden Peşmergenin Maaşını Ödemiyor’

Huşyar Abdullah’ın yaptığı yazılı açıklamada, Irak başbakanı Haydar Ebadi gerçekleştirilen toplantıda Kürdistan bölgesi tarafından petrol satılmasına dikkat çekerek “Kürdistan bölgesinin Irak petrolününyüzde yirmisini sattığından haberimiz var. Kürdistan bölge hükümeti günlük olarak 1 milyon ile 1 milyon 3 yüz bin varil arası petrol satıyor, peki neden memur ve peşmergelerin maaşlarını ödemiyor. Kürdistan bölgesindeki taraflar bu konuda ortak oldukları için birbirlerine ses çıkartmıyorlar” ifadelerini kullandı.

Huşyar Abdullah’ın verdiği bilgilere göre, Irak başbakanı Haydar Ebadi aynı toplantıda PKK ve Şengal’e ilişkin olarak ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye ve Hewlêr PKK’den korkuyor, çekiniyor. Bizim politikamız nettir ve Türkiye’ye de bizim topraklarımızı savaş için kullanamayacaklarını ifade ettik. Ayrıca Türkiye’ye PKK’ye karşı savaşmayacağımızı ve onlara karşıtlığın bizim işimiz olmadığını söyledik. Yine PKK taraftarı olan Iraklıların, özellikle de Êzidîlerin önünde bir engelleme yapmayacağımızı, düşünceye ve siyasi taraftarlığa müdahale etmediğimizi söyledik.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Ebadi  PKK  ye  karsi  savasmayacagiz  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.