KDP Asayişinden skandal davranış
Haberler / 14 Ocak 2017 Cumartesi Saat 13:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP asayişi, Goran Hareketi parlamenterleri ve Komeleya İslami Kurdistan parlamenterlerinin Hewlêr’e girişine izin vermezken parlamenterlere de, “Siz Hewlêr’e giremezsiniz” denilerek saatlerce beklettikten sonra Hewlêr’e girişine izin vermiyor. KDP asayişi tarafından Hewlêr’e alınmayan parlamenterler asayişlerden geri gönderiliyorlar

KDP asayişi, Kerkük’e bağlı Pirde kasabasına yakın Şêrawa kontrol noktasında Goran Hareketi parlamenteri Ali Heme Salih ve Komeleya İslami Kurdistan parlamenteri Soran Ömer’in Hewlêr’e girişine izin vermeyip, Süleymaniye’ye geri gönderildiler. Goran Hareketi Parlamenteri Ali Heme Salih, “Ailemle birlikte Hewlêr’e gitmek istedim. Ama benim de Hewlêr’e girmeme izin vermediler. Bir buçuk saat bekledikten sonra bir asayiş üyesi bana ‘sen Hewlêr’e giremezsin’ dedi. Aynı asayiş üyesi, yukarıdan kendilerine Soran Ömer ve Ali Heme Salih’in Hewlêr’e girmemeleri gerektiğinin iletildiğini’’ söyledi.

Çok sayıda Goran Hareketi ve Komeleya İslami Kurdistan parlamenterinin Hewlêr’e girişlerinin engelleneceği öğrenildi.

İki Gün Kayıp Olan Genç, Germiyan’da Ölü Bulundu

İnsan kaçırmaların ve katliamların arttığı Başurê Kürdistan’da iki gün kayıp gencin cenazesine ulaşıldı. İki gün kayıp olan Zimnaku Yasin adlı gence ait olduğu belirlenen cenaze Germiyan’a bağlı Kelar ilçesiyle Kıfri kasabası arasındaki yol üzerinde bulunan devrilmiş aracın içinde bulundu. Konu hakkında konuşan Germiyan Polis sözcüsü Ali Cemal: “Yapılan araştırmada gencin cenazesi üzerinde iki kurşun izine ve darp izlerine rastlandı. Yalnızca araç devrildiğinde aracın içindeymiş. Bizler de Adli Tıp Kurumu’nun yaptığı incelemenin sonucunu bekliyoruz.” 1991 doğumlu Yasin’in Süleymaniye’nin Kelar İlçesine bağlı Rizgari kasabasında oturduğu ve evli olduğu öğrenildi.

“İnsan Kaçırmalar ve Katliamlar KDP Asayişinden Habersiz Gerçekleşemez” Kaygısı

Yerel kaynaklar insan kaçırmaların ve katliamların KDP asayişinden habersiz gerçekleşemeyeceğini bu nedenle de sorumluların açığa çıkarılmasında ve delillerin karartılmasından endişe duyduklarının altını çiziyor.

Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): KDP  Asayisinden  skandal  davranis  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.