ABD’nin ‘Masada PYD’de olmalı’ açıklamasına işgalci Türk güçleri hazımsızlığı
Haberler / 14 Ocak 2017 Cumartesi Saat 12:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geçtiğimiz günlerde Suriye’de çözüm masasında ‘Masada PYD’de olmalı’ sözleri nedeniyle işgalci TC’nin hedef olan ABD Dışişleri sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında Türkiye’deki siyasi çevrelerin ABD ile ilgili yaptığı açıklamalara ilişkin olarak “Türkiye’de yaşanan olaylar ve terör saldırılarıyla ABD’nin ilgisi olduğuna dair haddini aşan çok fazla gülünç açıklama var. Bunlar ilişkimize zarar veren söylemler.” ifadelerini kullandı

ABD Dışişleri sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında özelikle Türkiye siyaseti tarafından dillendirilen “ABD’nin DAİŞ ile etkin mücadele etmediği” yönündeki tezler üzerine değerlendirmede bulundu. Toner, ayrıca  “Türkiye’de yaşanan olaylar ve terör saldırılarıyla ABD’nin ilgisi olduğuna dair haddini aşan çok fazla gülünç açıklama var. Bunlar ilişkimize zarar veren söylemler” dedi.

ABD Dışişleri sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’nin ABD’yi Suriye’deki operasyonlarda yeterli destek vermemekle suçlaması, İncirlik’teki Amerikan varlığının sorgulanması, ABD’nin Kürtlere desteği ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın bakanlığının ABD kaynaklı bir siber saldırıya uğradığını açıklamasına ilişkin sorulara yanıt veren Mark Toner, verdiği yanıtlarda, Türkiye kaynaklı açıklamaları saçma ve ilişkilere zarar verici olarak değerlendirdi.

Türkiye’nin önemli bir ortak ve NATO müttefiki olduğuna vurgu yapan Toner, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dolayısıyla, Türkiye’nin içinde bulunduğu baskıyı anlıyor ve buna hassasiyet gösteriyoruz. Bununla birlikte, son haftalarda Türkiye’deki çeşitli makamlardan gelen, bazılarını sizin de belirttiğiniz bazı söylemler bizi alarma geçiriyor. Örneğin, son bir buçuk yıl boyunca IŞİD’in Suriye ve Irak’taki etkisini gerçekten azaltmada elde ettiğimiz başarılar göz önüne alındığında, ABD’nin IŞİD’e karşı aktif olarak karşı koymadığı fikri saçma. Diğer suçlamalara değinmeyeceğim bile ama Türkiye’de yaşanan olaylar ve terör saldırılarıyla ABD’nin ilgisi olduğuna dair haddini aşan çok fazla gülünç açıklama var. Bunlar yalnızca gerçek dışı değil, aynı zamanda ilişkimize zarar veren söylemler.”

ABD bir kez daha 'PYD olmalı' dedi

Toner geçtiğimiz günlerde Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtlarken barış görüşmelerinde kimlerin yer alacağının, barış görüşmelerine önderlik eden gruplara ve Suriye halkına bağlı olduğunu söylemişti. Mark Toner, Suriyeli Kürtleri temsil eden PYD'nin terör örgütü DAİŞ'e karşı en etkili mücadele eden grup olduğunu ve PYD'nin de, barış görüşmelerinin yapılacağı masada olması gerektiğini dile getirmişti. Toner, 'PYD savaşta varlığı olan bir grup. Suriye'deki çözüm arayışlarında da seslerinin duyulması gerekiyor. Bize göre, bir noktada bu sürecin bir parçası olmak zorundalar' diye konuşmuştu.

Fardin Hosseînî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): ABD  nin  Masada  PYD  de  olmali  aciklamasina  isgalci  Turk  gucleri  hazimsizligi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA