AKtrol faaliyetleri sadece kuruluşunda 200 bin dolar kullandı
Kim Kimdir? / 11 Ocak 2017 Çarşamba Saat 09:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RedHack’in ele geçirdiği Berat Albayrak’ın maillerinde de ortaya çıkan AKtrol faaliyetinde kaç kişi ve kimler yer alıyor? Sosyal medyada algı operasyonlarını büyütmek için AKP-Erdoğan rejimi tarafından sadece başlangıç için 200 yüz bin dolar maliyet ile kuruluşu yapılan AKtrol faaliyetleri bugünde yoğun şekilde yürütülmeye devam ediyor. AKP’nin sosyal medya algı operasyonlarını yürütmek üzere oluşturduğu AKtrol faaliyetlerinin kuruluşunda kimler yer aldı sorusunu irdeliyoruz

Özyönetim direnişlerinin hemen ardından Türkiye'de faal olarak sosyal medyada algı operasyonları başlatılmak üzere bir dezenformasyon merkezi kuruldu. Ayrıca bu dezenformasyon merkezinin yanı sıra bu şebeke sosyal demokrat, Kürt-yurtsever insanların fişlenmesi ve teşhir edilmesi temelinde yürütülen çalışmalarla düşürme, teşhir etme ve para alma faaliyetleri yürütülüyor. Bu dezenformasyon merkezinin sayısı net olmamak ile birlikte kuruluşunda 13 kişilik bir ekip olduğu düşünülüyor. Bu şebeke ile ilgili elimize ulaşan bilgileri paylaşıyoruz:

Sosyal medya algı operasyon birimi AKtrol projesinin kuruluşunda Mete Yarar, çete başı olarak uzun süre görev yaptı. Çok sayıda paralel twiter hesabı kullanıyor. Yarar, AKP’li özel harekatçı, vali, kaymakamlardan gelen bilgileri sosyal medya hesaplarında kullanıyor.

Bir dönem Taraf gazetesinde “Kürt İslam yolu” yazı dizisi hazırlayarak dikkat çeken Nevzat Çiçek, AKtrol faaliyetlerinde “Kürt görünümlü” hesapları yönetiyordu.

Savcıya “Keneli suikast”ten cezaevi yatan AKtrol üyesi

Bu çetenin elemanlarından biri de Hunatilla ismiyle hatırlanacak hesabi kullanan Ahmet isimli bir kişidir. Bir savcıya “keneli suikast” olarak bilinen dava kapsamında 10 ay tutuklu bulunan kişi akciğer kanseri olduğu için serbest bırakılmıştı.

Ailece Boyu AKtroller: Ayaz Tatar, Ferhan Tatar, Murat Tatar

Ayaz Tatar, Şırnak ülkü ocakları @istihbaratbirim adlı twitter hesaplarını kullanıyor. @BofSunum hesabına bilgi aktaran aktif kişilerden biri olduğu biliniyor. Bofsunum hesabını kullanan özel harekatçı polislerle bire bir ilişki içindedir. Genelde Şırnak, özelde ise Silopi’de kamuda çalışan Kürt yurttaşlar hakkında düzmece dosyaların hazırlanarak, işten çıkarılmasında birincil mesuliyeti taşıyor. Bugüne kadar binlerce insani bu şekilde ya tutuklatmış ya da işten atılmasını sağlamıştır. Ayaz Tatar başta olmak üzere özel harekata muhbirlik yapan birde Ferhan Tatar ve Murat Tatar’da işbirlikçilerden bazılarıdır.

Taybet Ana İtirafı AKtrollerin Yazışmalarında!

Bofsunum, eski ismiyle twetguneydogu adlı twitter hesabın kurucusu olan Serkan kod adlı Murat Şaşmaz, 9 yaşında Almanya’dan ailesiyle Türkiye'ye gelirken kaza geçirirken tüm ailesini kaybediyor ve 14 yaşında MİT ile çalışmaya başlıyor. Sonra terörle mücadele, özel harekat istihbaratına katılıyor ve Kürdistan'daki katliam için kurulan ekibe geçiyor. Şaşmaz, Hurşit Külter’in ellerinde olduğunu duyuran hesabı kullanan kişidir.

Taybet Ana’yı, Murat Şaşmaz hesap yazışmalarında kendisi katlettiğini belirtiyor. Şaşmaz, darbe girişimi kapsamında gözaltına alınmış, polis kimliğinin sahte olduğu özel harekatçı olduğu belirtiliyor.

Bu şebekenin içinde olan bir diğer isim de Hacı Murat Birlik başta olmak üzere çok sayıda katliamda açık imzası olan Şırnak Terörle Mücadele şube Müdürü Hacı Murat Dinçer’dir. Bu kişi de twitter hesaplarına bilgi veren kişiler arasında yer alıyor.

AKtrol Çetelerinin 6 Sorgu Evi Var

Bu çete yapılanmasına ait İstanbul’da 6 sorgu evi var. Bu sorgu evlerinden birinin Gebze’de olduğu belirtiliyor. Ayrıca Beytüşşebap Kaymakamlığı ve vali yardımcılığı yapmış olan Kadir Güntepe’nin çete hesapları ile olan bağıntısı kendisi tarafından yanlışlıkla attığı twet ile deşifre olmuştu.

Buzdağının Sadece Görünen Yüzü

AKtrollerin kendi aralarında yapmış olduğu görüşmelerden derlediğimiz bilgiler ile hazırladığımız haberimiz elbette AKP-Erdoğan rejiminin sosyal medyayı nasıl etkin bir silah olarak kullandığının sadece buz dağının görünen kısmı niteliğini taşıyor. Düşünelim ki sadece (Berat Albayrak’ın maillerinde bahse konu olan AKtrol projesinin kuruluş maliyeti 200 bin dolar) kuruluş aşamasında binlerce dolarlık maliyet ile kurulan proje bugün neredeyse bir ordu gibi çalışmakta ve milyonlarca dolar para buralara akıtılmaktadır.

Rençber Şirzat

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): AKtrol  faaliyetleri  sadece  kurulusunda  200  bin  dolar  kullandi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.