AKP-Erdoğan rejimi KHK’larla TSK’yı yeniden dizayn ediyor
Haberler / 11 Ocak 2017 Çarşamba Saat 09:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Saray saltanatını kalıcı kılmak için 15 Temmuz’u kendisi için olabildiğince ‘verimli’ değerlendiren AKP-Erdoğan rejimi, Meclis’e anayasa taslağını getirmeden evvel asker, polis başta olmak üzere TC devlet mekanizmasının kendisi dışında düşünen tüm kadrolarını sağalttı. 681 sayılı KHK’yla TSK’da kadroların oluşumuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndaki yetkiler, Milli Savunma Bakanlığı’na yani saraya geçmiş oldu

Resmi Gazete’de yayımlanan 681 sayılı KHK, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile İç Hizmet Kanunu’nda değişiklikler getirdi. Özellikle 926 numaralı TSK Personel Kanunu’nda, TSK komuta kadrosunu da ilgilendiren önemli değişiklikler yapıldı.

AKP’li Bakan Önerecek Cumhurbaşkanı Onayı Beklenecek!

Eski Personel Kanunu’nda kuvvet komutanlarının atanması ve görev süresi uzatım süreci, Genelkurmay Başkanı’nın teklifiyle başlıyordu. Yeni KHK ile artık Genelkurmay Başkanı’nın görüşü alınmayacak. Kuvvet komutanının atanması veya görev süresi uzatımını Milli Savunma Bakanı önerecek. Kuvvet komutanı, Milli Savunma Bakanı’nın önerisi, Başbakan’ın imzası ve Cumhurbaşkanı’nın onayı ile belli olacak.

Daha önce Genelkurmay Başkanlığı tarafından belirlenen ve Yüksek Askeri Şura’da görüşülecek general ve amiral kadroları da artık Milli Savunma Bakanlığı’nca belirlenecek. KHK ile buna ilişkin 926 sayılı kanunun 21. maddesinde ‘Genelkurmay Başkanlığınca’ ibaresi ‘Genelkurmay Başkanlığının görüşü alınarak Milli Savunma Bakanlığınca’ şeklinde değiştirildi.

Görev Sürelerini Cumhurbaşkanı Belirleyecek

Kuvvet komutanlıklarına atanan orgeneral ve oramiraller bu görevi iki yıl sürdürecek. Bu süre Cumhurbaşkanı’nın onaylayacağı kararnameyle yaş haddine kadar birer yıllık süreyle uzatılabilecek. Kuvvet komutanları atama usulüne göre uygun şekilde görevden alınabilecek. Orgeneral ve oramirallerin rütbe bekleme süreleri de bir yıl uzatılabilecek. Bu şekilde hizmete devam edecek orgeneral ve oramiral sayısı 3’ü geçemeyecek.

Sivil Amirlik Ortaya Çıkıyor

KHK ile emrin üniformayla verilmesi zorunluluğu kaldırıldı. Astlara, üniformalı veya üniformasız asker amirleriyle, sivil amirlerinin verdiği emirleri yerine getirme zorunluluğu getirildi. TSK’nın tanımından, daha önce İçişleri Bakanlığı’na devredilen Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ifadeleri çıkarıldı. Böylece TSK artık sadece Kara, Deniz ve Hava kuvvetlerinden oluşacak. 681 sayılı KHK’da “Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nun 1. maddesinde yer alan ‘Jandarma dahil’ ve ‘Sahil Güvenlik dahil’ ibareleri yürürlükten kaldırılmıştır” denildi.

Çetelere Rütbe Yolda

Asteğmen ile albay rütbeleri arasında yapılacak rütbe terfileri Jandarma ve Sahil Güvenlik’te İçişleri Bakanı, kuvvet komutanlıklarında ise Milli Savunma Bakanı’nın onayı ile yapılacak. Subay ve astsubaylar 15 yıl süreyle istifa edemeyecek. İlköğretim mezunları uzman çavuş olabilecek.

Uzman jandarmalar 31 yaşına kadar astsubaylığa geçebilecek. İlişiği kesilen korucular operasyonel faaliyetler kapsamında yeniden göreve çağrılabilecek. Operasyonlarda ele geçirilen silah ve teçhizatlar TSK tarafından kullanılabilecek.

AKP Askerlere Her Türlü Soruşturma Açabilecek

Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu da disiplin soruşturması açabilecek. Silahlı Kuvvetler ’den ayırma cezası; Milli Savunma Bakanlığı ve kuvvet komutanlıklarında oluşturulacak yüksek disiplin kurullarınca verilecek. Kararlar, ilgisine göre Milli Savunma Bakanı veya ilgili kuvvet komutanı onayı ile uygulanacak. General ve amiraller hakkında ise Genelkurmay Başkanlığı’nda teşkil edilecek Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) karar verecek.

15 Yıl Zorunlu

Muvazzaf subay ve astsubayların zorunlu hizmet süreleri de yeniden düzenlendi. Daha önce 10 yıl çalıştıktan sonra istifa etme olanağı bulunurken, bu süre 15 yıla yükseltildi.

AKP-Erdoğan ve Ulusalcı Askerler Karşı Karşıya Gelecek

Ankara kaynaklarına göre, TSK ve mensuplarını ilgilendiren AKP-Erdoğan rejimi KHK’lerini derlediğimiz çalışmamızın sonucuna gelirken, bahse konu KHK’lerden bilhassa ulusalcı askerlerin rahatsızlık duydukları belirtiliyor. Ayrıca, Ulusalcı askerlerin AKP-Erdoğan-MİT’in çetelerle yakınlaşmasından duydukları rahatsızlık ve orduda çetelerin idame ettirilmesine karşı yakın süreçte AKP ve askerin karşı karşıya geleceği vurgulanıyor.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

 

TAGS(ETIKETLER): AKP-Erdogan  rejimi  KHK  larla  TSK  yi  yeniden  dizayn  ediyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA