2017 dünyanın en çatışmalı ikinci ülkesi Türkiye seçildi
Haberler / 11 Ocak 2017 Çarşamba Saat 08:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP-Erdoğan rejimi, dünya sıralamasında en çok gazetecinin cezaevinde olan ülkesi unvanına bir yenisini daha ekledi. ABD’nin önde gelen dergilerinden Foreign Policy, Türkiye’yi Suriye ve Irak’ın ardından dünyada "en çatışmalı ikinci ülke" olarak tanımladı. Dergiye göre çözüm sürecinin bitirilmesi Türkiye’deki çatışmaların artmasındaki en büyük etken olarak işaret edildi

Foreign Policy dergisinin 2017’nin "10 çatışma alanı" listesinde Türkiye ikinci sırada gösterildi. İlk sırada Suriye ile Irak var. ABD’nin önde gelen dergilerinden Foreign Policy, Türkiye’yi 2017’de öne çıkan çatışma alanlarından biri olarak gösterdi. Dergide yer alan haberde dünyanın son yıllarda en tehlikeli dönemine girdiği ve savaşın keskinliğinin arttığı yorumu yapılırken, "Türkiye’den Meksika’ya kadar dünyanın en istikrarsız parlama noktaları bu sene daha da öngörülemez bir hal aldı" dendi.

İlk sırada Suriye ve Irak Var

Çatışma alanı olarak 10 ülkenin yer aldığı bir liste oluşturan dergi sıralamayı şöyle yaptı: Suriye/Irak, Türkiye, Yemen, Büyük Sahra ve Çad Nehri Havzası, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Güney Sudan, Afganistan, Myanmar, Ukrayna ve Meksika’ya yer verdi.

Suriye’deki Savaş Dünyaya Yayıldı

Dergide, ülkeler hakkında neden çatışma alanı olduklarına ilişkin geniş analizlere de yer verildi. Dünya genelinde ise bunun gerekçeleri arasında Suriye’deki iç savaşın dünyaya yayılması, ülkelerin dış politikalarındaki hatalar ve göçmen krizi gösterildi.

Korku Siyaseti Kutuplaşmaya Yol Açıyor

İşbirliğine dayalı bir dünya sistemi kurulamadığı için dünyadaki çatışmaların ve terörün önüne geçilemediğini belirten Foreign Policy, "Barışçıl toplumlarda dahi, korku siyaseti tehlikeli kutuplaşmaya ve demagojiye yol açıyor" tespitini yaptı.

Türkiye’de 350 Bin Kişi Yerinde Edildi

Listede Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın ardından ikinci sırada yer alması ise dikkat çekerken, haberin Türkiye’yle ilgili bölümünde Temmuz 2015’ten bu yana ülkenin içinde bulunduğu çatışma ortamından ötürü en az 350 bin kişinin yerinden edildiği hatırlatıldı. AF Örgütü bu sayıyı daha önce 500 bin kişi olarak açıklamıştı. Türk devleti tarafından zorla göç ettirilenler ise Sur'un on binlerce sakininin de aralarında bulunduğu Kürtlerden oluşuyor. 

Çatışmaların Nedeni: Çözüm Sürecinin Buzdolabına Kaldırılması

Foreign Policy, çatışmaların gerekçesi olarak hükümet ile PKK arasında yürütülen çözüm sürecinin iktidar tarafından "buzdolabına kaldırılması"nın yarattığı olumsuz etki gösterdi. İmralı’da kurulan çözüm masasını başkanlık hırsı uğruna deviren Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Ağustos 2015’te yaptığı açıklamada sürecin bittiğini  "çözüm süreci buzdolabına kaldırılmıştır" sözleriyle ilan etmişti.

Başkanlık Israrı Gerginliği Yükseltti

Dergide ayrıca 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye’de 100 bini aşkın kişinin görevden uzaklaştırılmasının ve başkanlık sistemi sürecinin toplumdaki gerginliği artırdığı belirtildi.

Türkiye Tehlikeli Bir Rotada İlerliyor

Suriye politikasından çark eden Türkiye’nin ABD’ye sırt çevirmeye başlayıp Rusya’yla ilişkileri güçlendirme çabası içine girdiğine dikkat çeken dergi, "Ankara Batılı müttefiklerine verdiği önemi giderek azaltıyor ve Rusya ve İran’la anlaşmalar yaparak kumar oynuyor. Ancak Türkiye ve İran hala, Irak ve Suriye’deki çıkarları üzerindeki derin anlaşmazlığın tetiklediği tehlikeli bir rotada ilerliyor" uyarısını yaptı.

Fardin Hosseînî-New York/Queens                                                     

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): 2017  dunyanin  en  catismali  ikinci  ulkesi  Turkiye  secildi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA