Anti-madde yukarı doğru mu düşüyor?
Teknoloji / 11 Ocak 2017 Çarşamba Saat 08:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilim insanlarına göre Büyük Patlama ile eşit miktarda madde ve anti-madde açığa çıktı. Ancak madde anti-madde karşısında galip geldi. Uzayda olduğu düşünülen ve bugün çok zor üretilebilen anti-madde tıp alanında kullanılıyor

Eğer bilim insanları yukarı doğru düşen bir madde keşfederse bu fizik kitaplarının baştan yazılmasına neden olan bir gelişme olacak. Kulağa ne kadar absürt gelirse gelsin anti-maddenin sahip olabileceği garipliklerin belki de en şaşırtıcı olmayanı yukarı doğru düşmesi olacak.

Anti-madde evreni, inanılmaz derecede tuhaf. Normal maddeyle etkileşime girdiği an birbirini yok eden anti-maddenin varlığı bilim insanları için kuşku götürmez bir gerçek. Her an Dünyamız anti-madde parçacıkları taşıyan kozmik ışınlar tarafından bombalanıyor. Her bir muz meyvesi saatte bir, bir adet anti-elektron salınımı gerçekleştiriyor. Şimşekler gezegenimiz üzerinde bu parçacıkların ışınlarını yayıyor.

Anti-madde üretimi dünyadaki en pahalı üretim. Eğer 1 gram anti-madde üretebilseydiniz üzerindeki fiyat etiketi 62.5 trilyon dolar olurdu. Şu anda dünyanın en büyük teknoloji laboratuvarlarında bu tür bir üretim yapılabiliyor.

Uçak Yukarı Doğru Düşer Mi?

CERN laboratuvarlarında geçtiğimiz günlerde dört adet anti-proton üretildi. Bilim insanları şimdi anti-maddenin yerçekimi ile olan etkileşimine kafa yoruyor.

Bazı fizikçiler anti-maddenin, bildiğimiz maddeden korunaklı bir alanda yerçekimine negatif etki göstereceğini yani uçacağını, bir diğer deyişle yukarı doğru düşeceğini savunuyor. Bugüne kadar anti-madde ile böyle bir deney yapılamadı, çünkü bu parçacıklar ancak çok özel koşullarda oluşturulup saklanabiliyor.

Anti-madde ile ilgili bu alandaki teorilerin geçmişi 1950’li yıllarda fizikçi Hermann Bondi’ye kadar gidiyor. Einstein’in İzafiyet Teorisinin uygulamaları konusunda çalışan Bondi’ye göre yerçekimi ile sadece pozitif kütleler etkileşime girdiği için negatif kütleye sahip olan bir cisim yerçekiminden kaçma hareketine sahip olmalı.

Anti-Yerçekimi Etkisi İspatlanabilir Mi?

Dünyadaki birkaç laboratuvarında negatif kütleye sahip olan cisim ve yerçekimi etkileşimi konusunda deneyler sürüyor. Peki bunun önemi ne?

Bilim insanlarına göre Büyük Patlama ile eşit miktarda madde ve anti-madde açığa çıktı. Normalde bu etkileşimle ortaya çıkan her şeyin çok kısa bir süre içerisinde yok olması beklenirdi. Ama öyle olmadı. Pozitif kütleye sahip madde evrenimizi oluşturdu.

Eğer bugün anti-maddenin anti-yerçekimi etkisi ispatlanabilirse Büyük Patlama’dan sonra maddenin nasıl olup da anti-maddeye galip geldiğinin açıklanmasında bir mesafe alınabilir.

İnsanlar Çok Az Miktarda Anti-Madde Üretebildi

Dünyada bugüne kadar yapılan deneylerde çok az miktarda anti-madde üretilebildi. Normal madde ile etkileşime girdiği anda büyük bir enerji açığa çıkarıp yok olan anti-maddenin 1 gramının bir nükleer bomba etkisi yapacağı düşünülüyor.

Dünyada en çok anti-madde üreten merkez Fermilab’ın Tevatron parçacık hızlandırıcısı. Burada 15 nanogram anti-madde üretildi.

Yine CERN’de 1 nanogram ve Almanya’daki DESY’de de 2 nanogram anti-madde açığa çıktı. Eğer bunların normal madde ile etkileşimlerine izin verilseydi ortaya çıkacak enerji bir çaydanlık suyu kaynatmaya bile yetmeyecekti. 

Anti-Madde Tıpta Kullanılıyor

Bilim insanları anti-madde üretimi deneylerini sürdürürken tıp alanında anti-madde uygulamaları kullanılıyor. PET-taraması olarak bilinen Pozitron Emisyon Tomografisi, pozitronları kullanarak vücudun yüksek çözünürlüklü görüntülerini çekiyor.

Bu görüntüleme öncesinde vücuda pozitron emen kimyasal bir çözelti veriliyor. Bu çözelti cihaz tarafından yayılan pozitronları emiyor ve bu tepkime sırasında oluşan gamma ışınları cihaz tarafından toplanarak vücudun görüntüleri elde ediliyor.

CERN’de yer alan ACE projesi anti-maddeyi kanser tedavisinde kullanmak için çalışmalar yürüttü. Fizikçiler antiprotonların sağlıklı dokuyu pas geçerek kanserli dokuda yüksek enerji yaydığı bir tedavi yöntemi keşfetti. Deney fareler üzerinde olumlu sonuçlar verdi. Ancak insanlar üzerinde deneyler daha başlamadı.

Halen Uzayda Dolaşıyor

Büyük Patlama sonrasında maddeyi yok edecek miktarda üretilen anti-maddeye ne olduğu konusunda bilim insanları farklı görüşlere sahip. Nihayetinde evrenimizin var olmasını maddenin anti-maddeye karşı bir şekilde galip gelmesine borçluyuz. Bilim insanları buna anti-madde – madde asimetrisi diyor.

Bilim insanlarına göre evredeki madde miktarına eş miktarda anti-madde uzayda bir yerlerde. Bu nedenle Uluslararası Uzay İstasyonunun tepesinde Alfa Magnetik Spektrometre adı verilen bir parçacık tarayıcısı yerleştirilmiş durumda. Bu cihaz içinden geçen pozitron ve antiprotonları tespit edebiliyor.

Yakıt Olarak Anti-Madde

Bilim insanlarının uzay seyahatlerinde karşı karşıya kaldıkları en büyük sorun enerji. En yakın yıldıza gitmemiz için bile binlerce yıl yetecek enerjiyi uzay aracına depolamamız gerekiyor.

Çok küçük miktarlarından büyük enerji ortaya çıkaran anti-madde bu alanda önemli bir aday. Şu anda anti-maddeyi yüksek miktarlarda üretebilecek ve depolayabilecek bir teknolojiye sahip değiliz, ancak eğer bu gerçekleştirilebilirse uzay seyahatimizi yakında yapmamız mümkün olacak.

 

Doğan Barış ABBASOĞLU / abbasogludogan@hotmail.com

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

 

TAGS(ETIKETLER): Anti-madde  yukari  dogru  mu  dusuyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.