AKP-Erdoğan rejimi tarikatları Saray çatısına toplamaya çalışıyor
Haberler / 10 Ocak 2017 Salı Saat 14:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15Temmuz Darbe Girişimi sonrası Gülen Cemaati’nin kamudaki tasfiyelerinin ardından onların boşalttığı yerlere AKP’ye yakın cemaat ve tarikat üyelerinin yerleştirildiği ve hatta AKP-Erdoğan rejiminin tarikat ve cemaatlere hangi kurum ve kuruluşları dahi pay ettiği biliniyor. Son olarak gündeme Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşların Menzil’e verildiği yansımıştı ayrıca rejim Diyanet çatısı altında yeni bir Sünni tarikat kuruluşuna gidiyor

AKP-Erdoğan rejimi Sünni tarikatları tek çatı altına toplamaya çalışıyor

AKP-Erdoğan rejimi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Gülen Cemaatine yakın kimselerin yerine Diyanet çatısı altında yeni bir Sünni tarikat kuruluşuna gidiyor. Diyanet çatısı altında gerçekleştirilecek olan ‘Cemaatler Buluşması ve ittifakında cemaat, tarikat ve sivil toplum kuruluşlarının tasnifi yapılarak ‘Ehl-i Sünnet itikadına bağlılık’ kriteri getirildi, ayrıca ‘Kur’an ve sünnete muhalif’ olan yapıların muhatap alınmayacağı vurgusu yapılıyor. Diyanetin çatısı altında toplanacaklar: Risale-i Nur Cemati; Yazıcılar Grubu (Hayrat Vakfı), Nesil Grubu, ‘Okuyucular’ olarak bilinen Kurdoğlu Grubu, Hizmet Vakfı Grubu, Meşveret Grubu, Med-Zehra Grubu, Zehra Grubu, İhlas Nur Grubu, Arslanbey Eğitim ve Kültür Vakfı, S. Hilmi Tunahan Cemaati, Mustazaflar Cemiyeti, İhvan Cemaati, Ensar Vakfı, Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV), İlim Yayma Cemiyeti, Cerrahi Tekkesi ve Kubbealtı Grubu, Nakşibendi Tarikatı; İskender Paşa Cemaati, İsmailağa Cemaati, Menzil Cemaati, Norşin’de Şeyh Nurettin Mutlu, Şeyh Abdülkerim Çevik ile Şeyh Alamuddin, Şanlıurfa’da Şeyh İzzettin Aksan, Erzincan’da Şeyh Muhammed Nayır, Süleyman Efendi cemaati. Cemaatlerin yeni misyonu şu şekilde olacak; Diyanet İşleri Başkanlığı merkez teşkilatında, bireyin iradesini hiçe sayan Cemaat gibi yapılanmaların din algısı ve dini referanslarına ilişkin karşı bilgilendirme toplantıları yerellerdeki teşkilat yapılanmalarındaki görevlilerle bir araya gelinerek icra edilecek. Diyalog ve ortak güç, başörtü, takiye gibi konularında yoğun faaliyetler yürütülecek ve elbette AKP-Erdoğan rejiminin ‘bekasının’ devamı sağlanması için güç toplanmaya çalışılacak, destek istenilecek.

Menzil’den Sağlık Bakanlığı’na

Menzil, Nakşibendiliğin bir kolu olarak biliniyor. Radyo istasyonları, TV kanalları, dergileri, öğrenci yurtları bulunuyor. Menzil’in en fazla etkin olduğu kamu kurumları Sağlık Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK). Menzil Tarikatı’nın sağlık alanında yoğunlaşmasında önde gelen birçok tarikat mensubunun, doktor kökenli olmasından kaynaklandığı ifade ediliyor. Bunların başında, 2013 yılında hayatını kaybeden Menzil Tarikatı’nın önde gelen isimlerinden Dr. Ahmet Çağıl bulunduğunu ve tarikatın lideri Muhammed Raşit Erol ile yakın ilişkileri olan Ahmet Çağıl’ın 2013 yılındaki cenaze törenine şu andaki Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da katıldığını yazmış, Akdağ’ın tekrar Sağlık Bakanı olması sonrası yaşanan ‘müsteşar krizi’ninde tarikatın etkili olduğunu da belirtmiştik.

Türk Ordusu Kurdoğlu Grubuna

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 1996 yılında açıkladığı üzere başlıca Nur cemaatleri şöyle sıralanıyor: Kurdoğlu Grubu (Mehmet Kurdoğlu) Yeni Asya Grubu (Yeni Asya Gazetesi ve çevresi) Meşretev Grubu (Mehmet Kırkıncı) İhlas Grubu (Said Özdemir) Nesil Grubu (Mehmet Fırıncı) Gülen Hareketi (Fethullah Gülen)

Ordu içinde Kurdoğlu grubunun aktif hale geldiği belirtiliyor. Kurdoğlu grubu katı Nurcu olarak bilinen bir grup. Nur Cemaati içerisinde Saidi Nursi talebeleri arasında çıkan yazıcı-okuyucu gibi ayrımlar sonrası Mehmet Kurdoğlu çevresinde toplanan ekibe deniyor.

Yeni Gözdelerden İsmailağa Cemaati

Gözde tarikatlardan bir diğeri de İsmailağa. Bu tarikatın ismini hatırlayan çoktur. Cumhurbaşkanlığı seçimine bir gün kala dönemin Başbakanı Erdoğan, İsmailağa Cemaati'nin lideri olan Mahmut Ustaosmanoğlu'nu ziyaret etmişti. Erdoğan Köşk'e çıkıp, Davutoğlu Başbakan olduktan sonra bu defa Başbakan Davutoğlu Mahmut Ustaosmanoğlu'nun oğlu ile yan yana fotoğraf verdi. Türkiye'de Nakşi geleneğini temsil noktasında en yaygın cemaat İsmailağa Cemaati. İsmailağa Cemaati'nin Fatih'te Patrikane'ye karşı konumlandığı belirtilir. Milli Görüş'ten bu yana sağ siyaset içerisinde çok ciddi bir ağırlıkları var.

İsmailağa Cemaati dışında sağ siyasette etki gücü olan diğer cemaatler hangileri diye bakıldığında İskenderpaşa, Erenköy, Kayseri Yahyalı ve Adıyaman Menzil cemaati var.

İsmailağa cemaati özellikle darbe girişimi sonrası Erdoğan’ın söylemleriyle uyumlu şekilde aktif pozisyon aldı. Sitesinde şöyle bir yazı yayımladı: “Birlik ve beraberliğin tesisi açısından bizler… ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın ve devlet erkânımızın emir ve tavsiyelerine uyacak, aksi emredilmedikçe onlara olan desteğimizi kararlılıkla sürdürecek ve meydanları asla boş bırakmayacağız...”

Tarikatlar ile AKP-Erdoğan Rejimi Yakınlaşması Berat’ın Maillerinde!

RedHack’in Enerji Bakanı Berat Albayrak’a ait olduğunu ileri sürdüğü e-postaların içinde Berat Albayrak’ın gözüne girmek için İsmail Ağa cemaatinden olduğunun altını çizen bir kişi, bu mailden 5 gün sonra 13 Ocak 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na atanan 3 müşavirden biri oluyor. Bu durum da maillerin doğru olduğu kanısını güçlendiriyor. Aynı zamanda da İsmailağa’nın devlet kadrolaşmasına dikkat çekiyor.

Okullara TÜGVA çengeli: Medeniyet ve Düşünce Kulübü!

Tüm okulları imam hatipleştirme operasyonlarına bir yenisi eklendi. AKP yandaşı gerici vakıflardan TÜGVA, kimi okullarda Medeniyet ve Düşünce Kulübü adı altında faaliyet göstermeye başladı. Kamuoyunda TÜRGEV'in kardeşi olarak bilinen AKP yandaşı gerici vakıflardan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) okullara "Medeniyet ve Düşünce Kulübü" adı altında girmeye başladı. Bazı milli eğitim müdürlükleriyle protokol imzalayan TÜGVA, okullarda "Medeniyet ve Düşünce Kulübü" adıyla gerici propaganda yapıyor. Medeniye ve Düşünce Kulüpleri müfredatında, "Büyük Doğu fikriyatı ve Necip Fazıl etkisindeki neslin Yeni Türkiye ideali", "Sezai Karakoç'un hayatı ve diriliş neslinin sonsuzluk nöbeti", "Nurettin Topçu'nun ahlak söylemi", "Diriliş neslinin amentüsü", "Mehmet Akif'in Süleymaniye kürsüsünden şiirleri", "Çöle İnen Nur adlı kitabın tahlili" gibi konular yer alıyor. Medeniyet ve Düşünce Kulübü'ne özellikle din dersi ve edebiyat dersi öğretmenlerinden "protokolün ruhuna uygun" olan kişilerin göreve getirilmesi salık veriliyor.

Selma Avcı

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): AKP-Erdogan  rejimi  tarikatlari  Saray  catisina  toplamaya  calisiyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.