MHP’de dipten gelen dalga AKP-MHP ittifakına karşı!
Haberler / 10 Ocak 2017 Salı Saat 14:34
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında AKP-Erdoğan rejiminin MHP’ye duyduğu yakınlık ‘Yenikapı ruhu’ olarak adlandırılageldi. Peki AKP-MHP ortaklaşması, saray medyasının yansıttığı gibi pürüzsüz bir şekilde mi yoksa ‘münferit’ görülen istifalar ve ‘Başbakanlık sistemi ve Anayasa tartışmalarında’ çıkan çatlak sesler dipten gelen dalganın yansıması mı sorusu ön plana çıkıyor. MHP’li vekillere göre, taban kesinlikle bu ortaklığı tasvip etmiyor

“MHP’nin Genel Merkezi ile tabanının anayasa değişikliği ve başkanlık tartışmalarında bakış aynı değil. MHP’li vekiller kesinlikle referandumda sorun yaşanacağının altını çiziyor. Meclis’e taşırılmadan önce AKP genel merkezinde gerçekleştirilen ikna toplantılarından da MHP’liler ikna olarak çıkmadı. Milletvekilleri, MHP tabanında, AKP ile yapılan uzlaşmaya tepki gösterenlerin sayısının gittikçe arttığını savunuyor.

MHP’li Nuri Okutan ‘AKP’nin yeni sistemi seçilmiş diktatörlüktür’ demişti

MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan, ‘başkanlık sistemi’ne ilişkin: “Bize göre bu yeni sistemin adı parti devletidir ve nihayetinde seçilmiş diktatörlüktür. Önerilen sistem, tam başkanlık sistemine bile rahmet okutan, kuvvetler birliği sistemidir. Yani bütün yetkilerin tek elde toplandığı bir dikta rejimidir”

‘Cumhurbaşkanlığının Yetkileri Azaltılmalı’

1982 anayasasını düzeltmenin yolunun başkanlık veya partili cumhurbaşkanlığı sisteminden geçmediğini belirten MHP’li vekil şöyle devam etti: “Bu iki yol da Türkiye’yi seçilmiş diktatörlüğe ve çöküşe götürür. Çözüm, 1982 Anayasasının cumhurbaşkanına verdiği yetkilerin azaltılmasından geçmektedir. Bugün Türkiye’de öncelikle yapılması gereken, cumhurbaşkanlığı makamının yürütmeye ve icraya ilişkin yetkilerini sınırlandırmak, cumhurbaşkanını devletin birlik ve beraberliğini artırıcı, koordineyi sağalayıcı ve daha çok temsil görevlerini yapan bir konumda, cumhurun reisi konumunda tutmaktır. Dolayısıyla başbakanlığın yetkileri artırılmalı, icrai bir sorumluluğu bulunmayan cumhurbaşkanlığının yetkileri ise azaltılmalıdır.”

Türkiye’nin cumhurbaşkanının değil, başbakanın güçlendirilmesine ihtiyacı olduğunu belirten Okutan, “Ülkemizin ihtiyacı ‘güçlendirilmiş başbakanlık’ sistemidir. Yani parlamenter sistemin güçlendirilmesidir” demişti.

Kaya MHP Genel Başkan Yardımcılığından İstifa Etmişti!

Son olarak MHP’li Atilla Kaya anayasa değişikliği oylamasında ‘Hayır’ oyu vereceğini açıklayıp genel başkan yardımcılığından istifa etmişti.

Yeni Milliyetçi Demokrat Parti Yolda

MHP’den ihraç edilen ve cemaate yakınlığıyla bilinen Meral Akşener cephesi Milliyetçi Demokrat Parti isimli yeni bir parti kurma hazırlığı yapıyor. Bu çalışmalar kapsamında MHP ve AKP tabanında arayışlar sürdürülürken Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile de görüşüldüğü, DP isminin Milliyetçi Demokrat Parti olarak değiştirmesine yönelik çalışmaların başladığı, bu işin başını da İzmir eski il başkanı Musavat Dervişoğlu’nun çektiği söyleniyor. Bu partide yer alması düşünülen 20 kişinin MHP’den kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildiği belirtildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): MHP  de  dipten  gelen  dalga  AKP-MHP  ittifakina  karsi    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA