AKP-Erdoğan rejimi ile Menzil’in anlaşması derinleşiyor
Haberler / 08 Ocak 2017 Pazar Saat 09:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişiminin ardından AKP-Erdoğan rejimi, kendisini iktidara taşıyan Gülen Cemaati ile yollarının tamamen ayırdı. İktidar ve başkanlık koltuğu tartışmalarının temel gündemi ile çatırdayan Cemaat-Erdoğan ilişkisinin yerine AKP-Erdoğan iktidarda kalabilmesini sürdürebilmek için her türlü çete, cemaat, tarikatlarla anlaşmalarını derinleştiriyor

15 Temmuz’dan sonra AKP-Erdoğan rejimi ittifak ilişkilerini yoğunlaştırdığı çete, tarikat ve çok çeşitli cemaatlerle bakanlıklar, müsteşarlıklar ve kadrolarını yerleştirme faaliyetlerine hız kazandırdı.

Adıyaman menşeili Menzil tarikatına Sağlık Bakanlığı kadrolarının ayrıldığı Ankara ve yerel kaynaklar tarafından teyit edildi.

Tarikatın Önde Gelen Mensuplarının Doktor Kökenli Olması Etkili!

Ancak Menzil tarikatının Sağlık Bakanlığı ile olan bağlantılarının AKP-Erdoğan rejimi ittifakı öncesine dayandığı belirtiliyor. Geçmişten bu güne Sosyal Güvenlik Kurumunda ciddi bir Menzil tarikatının etkisi bulunduğu, tarikatın sağlık alanında yoğunlaşmasında önde gelen birçok tarikat mensubunun doktor kökenli olmasının önemli bir etken olduğu vurgulanıyor. Bunların başında, 2013 yılında hayatını kaybeden Menzil Tarikatı’nın önde gelen isimlerinden Dr. Ahmet Çağıl bulunuyor. Menzil Tarikatı’nın lideri Muhammed Raşit Erol ile yakın ilişkileri olan Ahmet Çağıl’ın 2013 yılındaki cenaze törenine Sağlık Bakanı Recep Akdağ’da katılmıştı.

Tarikat Sempatizanı Bakan Akdağ, Eyüp Gümüş’ü İstemiyor!

Mehmet Müezzinoğlu’ndan sonra Recep Akdağ’ın tekrar Sağlık Bakanı olmasında Menzil tarikatının etkisi olmuştu. Recep Akdağ Sağlık Bakanı olduktan sonra Mehmet Müezzinoğlu’nun atadığı müsteşar Eyüp Gümüş’ün istifasını istemişti. Eyüp Gümüş’ün Menzil tarikatından olmadığı, tarikat üyelerine karşı faaliyet içinde olduğu gerekçeleri nedeniyle Menzil tarikatının isteği üzerine Recep Akdağ tarafından işine son verilmek istendiği aktarıldı.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): AKP-Erdogan  rejimi  ile  Menzil  in  anlasmasi  derinlesiyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA