F-16’nın nasıl düşürüldüğü köylülere soruldu!
Haberler / 06 Ocak 2017 Cuma Saat 02:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amed’de HPG gerillaları tarafından düşürüldüğü halen resmi makamlarca açıklanmayan F-16 uçağına ilişkin Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından görevlendirilen kaza kırım ekibi köylülere uçağın nasıl düştüğünü sordu

Amed’in merkez Sur ilçesine bağlı Yeşildere köyü yakınlarında 12 Aralık’ta 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'ne inmek üzereyken düşen F-16 savaş uçağının enkazı günler sonra kaldırılırken olayın üzerinden yaklaşık 1 ay geçmesine rağmen gözlerin çevrildiği Genelkurmay Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. HPG uçağın kendi birimlerince düşürüldüğünü duyururken, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, uçak kazalarının nedenini, nasıl geliştiğini, ortaya çıkan hasarı kara kutular incelenmeden önce ayrıntılı bir biçimde araştıran Kaza Kırım Ekibini görevlendirerek Kayseri’den Diyarbakır’a gönderdi. Uçağın düştüğü alanın 3 kilometrekare çevresi kapatıldı. Düşen uçağın parçalarının dağıldığı noktalar tespit edilerek sıra dışı güvenlik önlemleri altında inceleme yapıldı. Uçağın enkaz kaldırma çalışmalarına başlanırken, düşüş nedeninin yapılacak olan incelemenin ardından ortaya çıkacağı duyuruldu.

Olayı Kimseye Anlatmamaları İstendi

Uçağın düşmesinin ardından enkaz başına giden ve sağ kurtulan pilotlar ile iletişime geçen köylüler günler sonra 4 Ocak’ta (dün) ifadeye çağrıldı. İfade veren ve güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen bir görgü tanığı, “Olayın yaşandığı gece şiddetli bir patlama sesinden sonra enkazın başına komşularım ile birlikte gittik. Yere çakılan uçaktan çıkan gazdan dolayı ben ve 5 komşum Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldık. Hastanede 2 gün tedavi edildikten sonra taburcu oldum. Polisler evimize gelerek ifaden alınacak diye beni evden aldılar. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldük. Bize olayın nasıl yaşandığı soruldu. ‘O gece köyün civarında tanımadığınız kişiler gördünüz mü?’ diye sordular. O gece yaşananları anlattıktan sonra polis düşen uçak hakkında kimse ile konuşmamamızı söyledi” dedi.

Uçağın evinin 200 metre yakınına düştüğü bir kadın ise incelemelerde bulunan ekiplerin evlerine geldiğini ve uçağın nasıl düştüğünü sorduklarını söyledi. Bilgileri olmadığını söylemeleri üzerine ekiplerin rahatsız olup evden çıktıklarını anlattı.

Başka Uçaklar Düşmesin Diye Nöbetteler!

Bir diğer köylü ise uçağın enkaz kaldırılma çalışmalarının üzerinden iki hafta geçmesine rağmen özel hareket polislerinin köyün içinde ve çevresinde nöbet tuttuğunu, polislere neden nöbet tuttuklarını sormaları üzerine, “Başka uçaklar düşmesin diye buradayız” dediklerini aktardı.

Ne Olmuştu?

Uçağın düşmesinin hemen ardından olayla ilgili ilk haberi geçen İhlas Haber Ajansı, pilotun, saldırı sonucu düşürüldüğünü beyan ettiğini belirterek güvenlik kaynaklarından yapılan açıklamaya yer verdi. Açıklama şu şekildeydi: "12.12.2016 günü saat 19.32 sıralarında ilimiz Mardin yolu Çarıklı Tavşantepe mevkiinde jandarma bölgesinde F-16 uçağımızın düştüğü tespit edilmiş, uçak pilotunun sağ ve sağlık durumunun iyi olduğu ve paraşütle atlayarak kurtulduğu, yapılan mülakatta uçağın saldırı sonucu düşürüldüğünü beyan etmiş."

TSK: İniş Esnasında Düştü

Kazadan hemen sonra TSK tarafından da konuya ilişkin şu açıklama yapıldı: "Türk Hava Kuvvetlerine ait bir adet F-16 tipi savaş uçağı, 12 Aralık 2016 günü saat 19.30 sularında eğitim uçuşu dönüşünde piste iniş için yaklaşırken, Diyarbakır Hava Meydanına yaklaşık 1,5-2 Mil mesafede iken henüz bilinmeyen bir sebepten düşmüştür. Pilot olaydan yara almadan kurtulmuş olup sağlık durumu iyidir. Kaza nedeninin belirlenmesi maksadıyla inceleme başlatılmıştır."

Resmi kaynaklardan gelen bu açıklama üzerine, İhlas Haber Ajansı söz konusu haberi herhangi bir bilgi geçmeden geri çekti.

Görgü Tanıkları Düşürüldüğünü Söyledi

Uçağın düşmesi üzerine bölgeye giden gazetecilerin görüştüğü köylüler, uçağın düşürüldüğünden emin olduklarını anlatmıştı. Yeşildere köyünden ismini vermek istemeyen bir kadın, dikkat çekici bilgiler paylaşmış ve şunları anlatmıştı: “O sırada elbiseleri toplamak için balkondaydım. Uçak düşmeden hemen önce yoğun silah sesi geldi. Uçak alçaktan uçuyordu. Sonra uçağın kuyruğu birden alev aldı. Havadayken iki parçaya ayrıldı. Çok büyük gürültüyle evimizin 200 metre ötesine düştü. Evler yerinden oynadı.”

Bir başka köylü de şu iddiada bulunmuştu: “Uçak düşmeden önce yoğun bir şekilde silah sesi geldi. Sonrasında patlama sesi duyduk. Sesi duyunca dışarı çıktık. Biri kadın, biri erkek, 2 pilot uçaktan atlayarak kurtuldu. Kadın pilot, Çarıklı köyü yakınlarına düştü. Onu oradaki köylüler kurtardı. Erkek pilot bizim köyün ağaçlık alanına düştü. Biz yanına gittik, silah çekti, ‘Yaklaşmayın’ dedi. ‘Polis gelene kadar yaklaşmayın bana’ dedi. Çok korkmuştu. Panik halindeydi.”

HPG: Birimlerimiz Özel Yöntemle Düşürdü

F-16 uçağının düşürülmesinden 2 gün sonra Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı (HPG) tarafından yapılan açıklamada, savaş uçağının kendilerine bağlı bir birim tarafından “özel yöntemlerle düşürüldüğü” duyuruldu.

Bir süre önce mülakat veren PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan da olayla ilgili şunları söyledi: “Bu yeni bir olaydır. Daha önce düşen uçaklar olmuştur. Fakat o uçaklar kendileri düşmüştür. Daha önce Gabar’da düştü, Xakurk'ta düştü. Benim bildiğim kadarıyla daha önce iki tane düşmüştür. Ya gerilla darbelemiş veya bir şekilde düşmüşler ama kendileri düşmüş. Fakat bunu, gerilla füzeyle vurmuş ve düşürmüştür. İnanmayan gitsin orada yaşayan ve bu olayı gözüyle gören köylülere sorsun."

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): F-16  nin  nasil  dusuruldugu  koylulere  soruldu    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA