Diyanet fetva verdi, AKP ‘gâvur’ dedi, tetikçi de vurdu!
Haberler / 03 Ocak 2017 Salı Saat 09:54
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslamcı Türkçülüğün, kendisinden olmayanları düşmanlaştırıp üzerinden tepinmek için oluşturduğu Türkiye havuzu, nihayet ‘tek suçları’ yeni yılı kutlamak olan insanlara katliam yapacak dereceye vardı. Görgü tanıkları, polisin olay yerine çok geç geldiğinin altını çizerken, saldırının ardından AKP-Erdoğan rejiminin tutumu hayret verici boyuta ulaştı. Katliamı kınayan, sorumluların yakalanmasını isteyenler hedefe alındı

İstanbul Ortaköy’de bulunan eğlence mekanı Reina önceki gece saat 01.30 sıralarında silahlı saldırıya uğradı. Silahlı saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti, 4’ü ağır 65 kişi de yaralandı. Görgü tanıkları, saldırganın Arapça konuştuğunu söylerken, Reina’nın sahibi ise ABD’nin olası saldırılarla ilgili paylaşımına rağmen yeterli önlemlerin alınmadığını söyledi.

İstanbul’un eğlence mekânlarından Ortaköy’deki Reina, yaklaşık 700-800 kişinin bulunduğu ve yılbaşı kutlamalarının yapıldığı sırada saldırıya uğradı. Uzun namlulu silahla kapıdaki görevliyi öldürdükten sonra içeri giren saldırgan, içeridekilere taramaya başladı. Görgü tanıkları, saldırganın Arapça konuşarak, tarama yaptığını söyledi. Saldırı sonrası polis eğlence mekanının hem karadan hem de denizden etrafını sardı. Görüntülerinin güvenlik kamerasına yansıdığı saldırgan, kaçarak kayıplara karıştı.

Kurbanların cansız bedenleri ambulanslarla İstanbul Adli Tıp Kurumu Morgu’na götürüldü. Olay yeri inceleme ekiplerinin eğlence mekanında delil çalışmaları yaparken, saldırının gerçekleştiği mekanın önünde bulunan bir ticari taksi ise çekici aracına yüklenerek incelenmek üzere polis merkezine götürüldü. Polis ekipleri saldırıyı gerçekleştiren kişi ya da kişilerin bu taksi ile eğlence mekanına gelmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

En az 39 kişi

Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 07.50 civarında yaptığı açıklamada, “39 insanımız hayatını kaybetti. 69 kişi hastanelerde tedavi görüyor. Bunun dördü ağır olarak bize bildirildi. Teröristi arama çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Soylu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ saldırının gerçekleştiği eğlence mekanı Reina’da incelemelerde bulunduktan sonra Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geldi. Burada yaralıları ziyaret eden bakanlar çıkışta açıklamalarda bulundu.

Çoğu Türkiyeli değil

Bakan Akdağ, hastanelerde 65 yaralının bulunduğunu ve 4 yaralının durumunun oldukça ciddi olduğunu söyledi. Yaşamını yitirenlerin kimliklerinin tespit edilmeye devam edildiğini söyleyen Akdağ, yaşamını yitirenler arasında çok sayıda yabancı uyruklunun olduğunu kaydetti.

Süleyman Soylu, “Şu ana kadar 39 insanımız hayatını kaybetti. 20 kişinin tam kimliği belli. 15’i yabancı uyruklu. 5’i de vatandaşımız. Tam net değil ama zannediyorum ki 5 tespitin 3 veya 4’ü oranın çalışanı. Kimlik tespit çalışmaları devam ediyor. Arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar, bize verdikleri bilgiler çerçevesinde 1 kişi olduğu belirtiliyor. Bir mont, palto şeklinde içeriye silahla tarayarak girmiş. Ondan sonra içeride farklı bir giysiyle dışarı çıkmaya çalışmış olduğuna yönelik bilgi var. Bilgilerin değerlendirilmesi devam ediyor. Saldırgan katilin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor” dedi.

Kurtulmuş yine mesaja sardı

CNN Türk canlı yayınında konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Reina’daki silahlı saldırı ile ilgili açıklama yaptı. Kurtulmuş, “Bir kişinin yaptığı anlaşılıyor. 2016 çok zor geçti. 2017 daha güzel olacak beklentisi içindeydik. ‘Ama biz rahat vermeyeceğiz’ diyorlar. Bu kadar profesyonel bir saldırıyı tek başına yapmak kolay değil” dedi.

Mekanın çalışanı anlattı

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen bir eğlence mekanı çalışanı yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Birden panik, aşağı indik saklandık. Arkadaşımı getirdim. Panikledik atladım yere. İki kişilermiş birini gördüm. İçeride çok yaralı var. Mekanda 500-600 kişi kadar vardı.”

İki kişiydiler

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen bir kişi de olay anını anlattı. Kulüpte eğlendikleri sırada birden ateş edilmeye başlandığını söyleyen Sinem Uyanık, saldırıda eşi Lütfü Uyanık’ın (36) yaralandığını aktardı. Uyanık, şunları söyledi: “Oradaydık. Eğleniyorduk. Yılbaşı gecesi arkam dönüktü birden bire insanlar koşuşturmaya başladılar. Sonra eşim bana sakın korkma dedi. Üzerime atladı. İnsanlar üzerimden koştular. Eşim 3 yerinden vuruldu. Üzerimden insanları sıyırıp çıktım. Çok korkunçtu. Birisi tarıyordu. İki kişi silahla ateş ediyordu. Barut kokuyordu içerisi. Sonra bayıldım. Ayıldım. Eşim kanlar içinde. İnsanalar kanlar içindeydi. Sonra ambulans ve polisi aradık. Sonra özel harekat girdi içeriye. Cam kırıkları vardı, insanalar üzerimize basarak geçtiler. Polis geldi ‘Yere yatın teslim olun elinizi başınızın üzerine koyun’ dedi. Özel harekat polisi yavaşça ‘Yerden ilerleyin’ dedi. Üst kata çıktık.”

Sahibi Dersimli

Yılbaşı gecesi gerçekleşen kanlı saldırı ile birlikte gözler Reiana’nın sahibi Mehmet Koçarslan’a döndü. 1958 Dersim doğumlu olan Mehmet Koçarslan, Reina’nın yanı sıra Galatarasay Adası olarak da bilinen Su Ada’nın işletmecisi. 25 yıl boyunca İstanbul’da kömürcülük yaptı. Aile şirketindeki bu madencilik işinin dışında, ithalatla uğraştı. Daha sonra hiç ilgisi olmayan bir sektöre dalda. Gece kulübü Laila’nın yanına açtığı mekana üç kızından en küçüğünün adı olan Reina’yı verdi.

Doğuş ile sorunlu

Ferit Şahenk’in sahibi olduğu Doğuş Holding’in grup şirketlerinden olan Arena, Mehmet Koşarslan’ın Reina’nın mekanı boşaltması için iki yıl önce dava açtı. Arena Otel Lokanta ve Eğlence Yerleri İşletmeciliği, 2002’de Reina ile kira sözleşmesi yapmıştı. Arena, 31 Aralık 2013’de sözleşme sona erince Reina’dan mekanın boşaltılmasını istedi. Ancak Reina’yı işleten Koçarslan bu isteği yerine getirmedi. Doğuş dava açtı, geçen Eylül ayında mahkeme Doğuş’un lehine karar verdi; Mehmet Koçarslan’a ait kiracı şirketin Reina’nın arazisini tahliye etmesi tebliğ edildi.

Koçarslan: Bile bile geldi

Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan, saldırının hemen ardından yaptığı açıklamada, “İçeri giren şerefsizler Kalaşnikoflarla taramışlar. Amerikan istihbaratı bunun bilgisini vermişti. 1 hafta 10 gün süreyle buralarda deniz dahil güvenlik önlemleri alındı. Sonra ne oldu? Göz göre göre bu saldırı meydana geldi” dedi.

Her Zaman Olduğu Gibi AKP Kurtarıcısı RTÜK Devreye Girdi!

Saldırının faili hala yakalanmadı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK), İstanbul’daki saldırıya ilişkin Başbakanlık tarafından geçici yayın kısıtlaması ise halen sürüyor.

Dolmabahçe’de toplantı

Reina’daki saldırı ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında dün Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde saat 12.30’da toplantı yapıldı. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan katıldı.

Göstere göstere geliyordu

Yeni yıla 39 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırıyla giren Türkiye’de, yılbaşından birkaç gün önce farklı illerde Noel kutlamalarına karşı afişler asılmış ve bildiriler dağıtılmıştı. Diyanet de yılbaşı öncesi “Mümine yakışmaz” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Yeni yıla birkaç gün kala farklı illerde asılan afiş ve dağıtılan bildirilerle yeni yıl kutlamaları hedef gösterilmişti. Asılan bir afişte bıyıksız sakallı bir erkek, Nobel Baba kığlındaki kişiye yumruk atarken resmedilmiş ve üzerinde “Biz Müslümanız Yılbaşı ve Noel kutlamalarına hayır” yazılmıştı. İzmir Konak Meydanı’nda da yılbaşı kutlamalarına karşı bildiri dağıtan bir gruba da halk müdahale etmişti. Konak Meydanı’nda “Hristiyanların bayramını kutlamıyoruz” diyerek bildiri dağıtan cübbeli kişilerle, vatandaşlar arasında tartışma yaşandı. Sıla Vakfı adına dağıtılan “Dünyayı kan gölüne çeviren Hristiyanların bayramını kutlamıyoruz” yazılı bildirileri dağıtan gruba bazı vatandaşlar, “Bu bildiride nefret var, dağıtamazsınız” sözleriyle tepki gösterdi.

Van’da da dün cadde ve sokakların duvarlarına “Yılbaşına Hayır” afişi asıldı. Yurttaşlarda şaşkınlığa neden olan afişlerde şu ifadeler kullanıldı: “Ey Ümmeti Muhammet Neden? Hıristiyanların yılbaşını kutluyorsunuz. Dünyadaki insanların çoğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar. Yılbaşına hayır Çünkü biz müslümanız. Biz yılbaşında hediye getiren Noel babanın değil miraçtan namaz getiren Hz. Muhammedin ümmetiyiz. Huzur şimdi secdede! Unutmayın Noel Baba kendi çocukları üzerine gökten oyuncak, Müslüman çocukların üzerine ise gökten bomba atan kültürün temsilcidir...”

Diyanet İşleri Başkanlığı, yılbaşı saldırısı öncesi “Kendini ve yaratılış gayesini unutarak değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayri meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz” diyerek yılbaşı kutlamalarına karşı açıklama yapmıştı.

Aydın’da ‘Noel baba’ kıyafeti giydirilen bir kişinin kafasına silah dayayarak poz veren Türk ırkçıları, bunun propagandasını yapmıştı.

Akit, Yeni şafak, Milli Gazete gibi gazeteler, tehditler savurmuş; bu gazetelerin çalışanları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekibindeki isimler de bu minvalde paylaşımlarda bulunmuştu.

Türk Milli Eğitimi Bakanlığı’nın yerel şubeleri, okullarda yeni yıl kutlamalarını yasaklamıştı.

Vatandaşlarını uyardılar

Ortaköy’deki saldırı ardından bir devlet, Türkiye’deki veya Türkiye’ye gidecek olan vatandaşlarını uyardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, “aşırıcı grupların Amerikan vatandaşları ya da yabancıların yaşadığı ya da sıkça uğradığı yerlerde şiddetli saldırılarını sürdürdüğü” uyarısına yer vererek, Amerikan vatandaşlarına özellikle Batılıların, turistlerin ve yabancıların ziyaret ettiği kalabalık yer ve mekanlardan uzak durmaları tavsiyesinde bulundu. Bu mekanların yalnızca restoranlarla sınırlı olmadığı, ticaret merkezleri, ibadet yerleri ve ulaştırma noktaları da olduğu kaydedildi.

ABD’den sonra Avustralya da yurttaşlarına özellikle İstanbul ve Ankara’ya yapacakları ziyaretler konusunda uyardı. Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği’ndeki yetkililerin de Ankara ile irtibat halinde olduğu ve saldırıda ölen ya da yaralanan Avustralya vatandaşı olup olmadığının öğrenilmeye çalışıldığı belirtildi.

Saldırı sonrasında İngiltere Büyükelçiliği de vatandaşlarına “dikkatli olun” uyarısı yaptı. Büyükelçilik internet sitesinden yapılan uyarıda, “İstanbul Ortaköy’deki Reina gece kulübünde meydana gelen ciddi olayların ardından, yerel yetkililerin talimatlarına uymanızı ve dikkatli olmanızı öneriyoruz. Daha ayrıntılı bilgi edinebilmek için yerel yetkililer ile görüşmelerimiz sürüyor” denildi.

İsveç Dışişleri Bakanlığı, İstanbul’daki vatandaşlarını dikkatli olmaları konusunda uyardı. Uyarıda, İsveçli vatandaşlardan dışarıya çıkmamaları, gelişmeleri izlemeleri istendi.

Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Sara Modin, İstanbul’daki İsveç vatandaşlarının İsveç’teki yakınları ile temas halinde olmalarını isteyerek, bakanlık sitesinde saldırı ile ilgili gelişmelerin anında güncellendiğini söyledi.

Almanya da İstanbul’da yaşanan gece kulübü saldırısı sonrasında vatandaşlarına uyarıda bulundu. Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından güncellenen uyarıda, İstanbul’daki Alman vatandaşlarına otellerinde kalmaları tavsiye edildi.

Açıklamada, “01.01.2017 tarihinde gece yarısından kısa bir süre sonra, İstanbul’da gece kulübü Reina’ya bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Çok sayıda ölü ve yaralı var. İstanbul’da seyahat etmekte olanlara otel / konaklama yerlerinde kalmaları, gelişmeleri medyadan takip etmeleri ve güvenlik talimatlarındaki gelişmeleri izlemeleri tavsiye edilir” denildi.

Saldırıların özellikle yabancıları hedef alabileceği vurgulanan uyarıda, vatandaşlarına kalabalık yerlerden ve yabancıların ağırlıklı olarak bulunduğu mekanlardan mümkün olduğunca kaçınılması tavsiye edildi. Kamuya açık eğlenceler, yılbaşı ve yeni yıl partilerinin de sorumluluk çerçevesinde araştırılması uyarısı yapıldı.

Katliam tanığı: Polis çok geç geldi

İstanbul'daki katliamdan koltukların arasına saklanarak kurtulan Yusuf Kodat, polisin olaydan 20 dakika sonra geldiğine dikkati çekti. Kodat, bu 20 dakika içerisinde çok sayıda yaralının kan kaybettiğini söyledi.

İstanbul'da eğlence merkezi Reina'da 39 kişinin hayatını kaybettiği ve 65 kişinin ise yaralandığı DAİŞ katliamından kıl payı kurtulan Fransız vatandaşı Yusuf Kodat, yaşadıklarını basın mensuplarına anlattı.

Saldırı yerine karanfil bırakan Kodat, polisin olaydan 20 dakika sonra geldiğine dikkati çekti. Katliamdan koltukların arasında gizlenerek kurtulduğunu belirten Yusuf Kodat, şunları belirtti: "Gecede çok kişi vardı. Herkes telaşla birbirini itip teras katına koşmaya başladı. Ben de ne olduğunu anlamadan koşmaya başladım. Polis olay yerine geç geldi. Olaydan 20 dakika sonra polis geldi. Yaralı ve kan kaybeden çoktu. Silah sesleri hiç durmadan devam ediyordu. Ben koltukların arasına gizlenerek kurtuldum. Bu olayı birkaç kişi yapıyordu diye düşünmüştüm. Sonra haberlerde tek kişi olduğunu görünce şaşırdım.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Diyanet  fetva  verdi  AKP  8200  gavur  dedi  tetikci  de  vurdu    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA