Êzidî toplumunun AFAD kamplarında güvenliği yok
Haberler / 03 Ocak 2017 Salı Saat 09:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amed’in merkez Yenişehir ilçe belediyesine AKP-Erdoğan rejimi tarafından atanan kayyum, önce Êzidîler için ayrılan maliyeye el koydu ardında da Midyat’ta AFAD kampına sürdü. Êzidî Demokratik Toplum Koordinasyonu yaptığı açıklamada yurttaşların zorlu AFAD kamplarına sürüleceğini “Çok iyi biliyoruz ki, Êzidîler o kamplarda güvende değildir” diyerek kınadı

Êzidî Toplumu Demokratik Koordinasyonu, Kuzey Kürdistan’a göç etmek zorunda kalan Êzidîlerin AFAD kamplarına yerleştirilmelerine ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.  Êzidî Toplumu Demokratik Koordinasyonu açıklamasında şunlar belirtildi: “Bilindiği üzere 3 Ağustos 2014 tarihinde Êzidî halkımız Şengal’de DAİŞ’in vahşi saldırılarıyla karşı karşıya kalmıştır. Êzidî halkı yeni bir fermanla karşı karşıya kalmış, HPG’nin sürece müdahalesiyle bir koridor açılarak Êzidî halkımız DAİŞ çetelerinin vahşi saldırılarından kurtarılmıştır. DAİŞ çetelerinin saldırılarından kurtulan halkımızın bir bölümü Amed’e gitmiştir. Amed’e giden insanlarımıza burada Amed Belediyesi tarafından yardım ve destekte bulunulmuş ve Fidanlık Kampı’na yerleştirilmiştir. Fakat AKP’nin belediyeye atadığı kayyum, halkımızı bu kamptan çıkarmaya çalışmaktadır. Halkımızın fermandan kaynaklı yaraları henüz tam iyileşmemişken, AKP halkımızı yeni zulüm ve baskı ile karşı karşıya bırakmaktadır. Halkımızın zorla AFAD kamplarına götürülmesinin başka bir anlamı yoktur ve bu zulümdür, yeni bir fermandır. Şunu çok iyi biliyoruz ki, bu kamplarda Êzidî toplumumuzun hiçbir güvenliği söz konusu değildir. Bu kamplarda her türlü kirli işler yürütülmektedir. Ve AKP de bu kamplara göndererek halkımız üzerinde kirli bir politika yürütmektedir.”

‘İnsanlarımızın topraklarına dönmeleri için tüm imkanlar hazırlanmış durumda’

Bu sebeplerden ötürü tüm uluslararası ve demokratik kurumlara ve insanlık vicdanına  çağrı yapıyor ve insanlarımızın yaralarının henüz taze olduğunu ifade ediyoruz.  Êzidî toplumunu bu politikalarla bir kez daha yaralamak vicdansızlık ve insanlıktan nasibini almamış olmaktır. Aynı zamanda Kuzey Kürdistan’daki tüm Şengalli göçmenlere AKP’nin politikalarına karış bilinçli olmaları ve Şengal’e dönmeleri çağrısında bulunuyoruz. Şengal’de insanlarımızın geri dönmesi için tüm imkanlar yaratılmıştır. Bugün Şengal eskisi gibi değildir. Tüm yaşam imkanları ve güvenlik koşulları Êzidxan kurumları tarafından sağlanmaktadır. Êzidî toplumu örgütlenmesini ve birliğini güçlendirmektedir. Bu nedenle göç eden insanlarımız gönül rahatlığıyla atalarının topraklarına, kutsal Şengal’e geri dönebilirler.

Uluslararası kuruluşlar ve insan hakları kurumlarının üzerinde durması gereken bir diğer konu da insanlarımızın Şengal’e güvenli bir şekilde geri dönmesidir. İnsanlarımız güvenli bir şekilde geri dönme noktasında birçok zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. İnsanlarımızın Şengal’e geri dönebilmesi için Uluslar arası kurumlara çağrımız bu görevi üstlenmeleri ve Şengal’e geri dönmek isteyen insanlarımızı güvenli bir şekilde yerlerine ulaştırmalarıdır. Bu konuda gereken sorumluluğu yerine getirmeleridir.

‘Mülteciler üzerine kirli bir politika yürütülüyor’

Son olarak göç ederek mülteci olmak zorunda kalmış ve farklı farklı yerle gitmiş Êzidî insanlarımıza, mevcut durumda mültecilerimiz üzerine kirli politikalar yürütüldüğünü ifade etmek istiyoruz. Zalimler ve baskıcılar fiziki fermanları uyguladılar ve bundan tam sonuç alamadılar. Toplumumuzu kökten ortadan kaldıramayacaklarını gördüler. Ve bu nedenle toplumumuzun eritilmesi yöntemiyle tüm toplumumuzu ortadan kaldırmayı amaçlamaktadırlar. Bu politikalar 74’üncü fermanın devamıdır. Bu nedenle farklı farklı bölgelere, yerlere göç etmiş ve bu politikalarla karlı karşıya kalan tüm Êzidîlerimiz Şengal’e geri dönmelidir. Şengal’e geri dönmek 74’üncü fermanın boşa çıkarılmasıdır.”

Êzîdî kampı boşaltılıyor

Kayyumun atandığı Yenişehir Belediyesi tarafından istenmeyen Êzîdîler, kamyon ve otobüslere bindirilerek, Midyat’taki AFAD kampına götürülüyor. DBP’li Yenişehir Belediyesi tarafından 3 yıl önce Fidanlık Kampı’na yerleştirilen Êzîdîler, Yenişehir Belediyesi’ne atanan kayyum ve Diyarbakır Valiliği’nin talimatıyla Midyat Kampı’na yerleştiriliyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı ile birlikte Êzîdî kampına giden kayyumun, Êzidîler ile görüşüp onları AFAD kampına yerleştireceklerini söylemesinin ardından önceki gün Şengalliler kamyon ve otobüslerle kamptan çıkarılmaya başlandı.

Midyat’taki kampa

Kamptaki Êzîdîler, gelen özel firmalara ait otobüsler ve Yenişehir Belediyesi’ne ait kamyonlar ile Midyat’ta Suriyeliler ile Êzîdîlerin birlikte kaldığı AFAD kampına götürülmeye başlandı. 3 yıldır DBP’li belediyeler tarafından kampta tüm ihtiyaçları karşılanan Êzîdîler daha önce de buradan ayrılmak istemediklerini ve AFAD kampına yerleşmek istemediklerini defalarca belirtmişti.

Önceki günden itibaren boşaltılan kampta Êzîdîler genç, yaşlı ve çocuğu ile birlikte eşyalarını toplamaya başladı. Bin 23 Êzidînin yaşadığı kampta kadınlar ayıkladıkları eşyaları torbalara yerleştirirken, gençler ise toplanan eşyaları kamyonlara taşıdı. Her defasında gitmek istemediklerini, ancak buna mecbur bırakıldıklarını dile getiren Êzîdîlerden biri, 6 defa yer değiştirdiklerini söyleyerek, “Tam düzenimizi sağlamışken bir karar çıkarılıp yerimizin değiştirileceğini söylüyor. Daha önce belediye partinin (DBP) elindeyken burada rahattık. Kayyumun gelmesiyle birlikte keyfi uygulaması sonucu bizi buradan çıkarıyorlar. Gitmeyi istemiyoruz ama mecburuz. Bize başka seçenek kalmıyor” diye konuştu.

AFAD yetkilisi, 10 güne kadar burada bulunan tüm Êzîdîlerin Midyat Kampı’na yerleştirileceğini ve Êzîdîleri aynı kampta toplama gibi bir planın olduğu bilgisi verdi. AFAD yetkililerinin verdiği bilgiye göre şimdiye kadar Suruç, Malatya ve Midyat kamplarına bakıldı ve sonuç olarak Midyat’a yerleştirmekte karar kılındı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Ezidi  toplumunun  AFAD  kamplarinda  guvenligi  yok  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.