Tahran'da Areş Sadıqî'ye destek amaçlı eylem
Dış Basından / 02 Ocak 2017 Pazartesi Saat 12:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnsan hakları aktivistleri ve İranlı yurttaşlar, 21 gündür açlık grevinde olan Areş Sadıqî’ye destek vermek amacıyla Tahran’daki Ewin Cezaevi önünde eylem düzenledi. Areş Sadıqî, eşi Gulrux İrayi’nin kadınların recmedilmesine ilişkin bir öykü yazdığı gerekçesiyle tutuklanması nedeniyle 21 gün önce açlık grevi eylemine başlamıştı

İnsan hakları aktivistleri ve İranlı yurttaşlar, 21 gündür açlık grevinde olan Areş Sadıqî’ye destek vermek amacıyla Tahran’daki Ewin Cezaevi önünde eylem düzenledi. Tahran’daki Ewin Cezaevi önünde Areş Sadıqî’ye destek amacıyla düzenlenen eylemde, insan hakları aktivistleri ve İranlı yurttaşlar Areş Sadıqî ve Gulrux İrayan’ın resimlerini taşıyarak Sadıqî’nin talepleri karşılanmayana ve eşiyle görüşmesine izin verilmeyene kadar protesto eylemlerinin devam edeceğini kaydetti.

21 gündür açlık grevinde olan Areş Sadıqî, eşinin kadınların recmedilmesi üzerine bir öykü yazdığı için tutuklanmasını protesto etmek amacıyla açlık grevi eylemi başlatmıştı. Areş Sadıqî talepleri kabul edilinceye kadar açlık grevi eylemini sürdüreceğini açıklamıştı. Sadıqî’nin sağlık durumunun iyi olmadığı ifade edilirken, cezaevi doktorlarının hayatını kaybetmesi riski olduğunu söylediği ifade edildi.

Tahran’daki Elam Üniversitesi öğrencisi olan Areş Sadıqî, üniversitede eyleme katıldığı gerekçesiyle üniversiteden atılmış, 2014 yılında da istihbarat güçleri (İtilaat) tarafından gözaltına alınmıştı.

2015 yılının Haziran ayında ‘İran İslam Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkelerine saygısızlık’ gerekçesiyle yarılanarak 19 yıl hapis cezasına çarptırılan Areş Sadıqî, eşi Gulrux İrayi’nin kadınların recmedilmesine ilişkin bir öykü yazdığı gerekçesiyle tutuklanması nedeniyle 21 gün önce açlık grevi eylemine başlamıştı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Tahranda  Ares  Sadiqiye  destek  amacli  eylem    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.