Reina katliamını azmettirenler değil protesto edenler hedefte
Haberler / 02 Ocak 2017 Pazartesi Saat 11:40
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yılbaşı gecesi Reina'da 39 kişinin öldürüldüğü katliamın ardından Okmeydanı'ndaki kahvehanelerde katliamı protesto eden konuşma yaptıkları için AKP/Saray iktidarı tarafından hedefe alındı. İç işleri bakanlığı resmi sosyal medya hesaplarından kişiler hedef alınırken, Türk Başbakan Binali Yıldırım, sosyal medya üzerinden eleştirel paylaşım yapanları açık açık tehdit etti

Reina katliamını ardından Okmeydanı'ndaki kahvehanelerde katliamı protesto eden konuşma yaptıkları için İçişleri Bakanlığı tarafından hedef gösterilen Halkevi üyelerinden Ayşegül Başar gözaltına alındı. Katliam yerine dün karanfil bıraktıkları için gözaltına alınan ESP ve SGD üyeleri ise bugün adliyeye sevk ediliyor

Halkevi üyeleri, yılbaşı gecesi Reina'da 39 kişinin öldürüldüğü katliamın ardından Okmeydanı'ndaki kahvehanelerde katliamı protesto eden konuşma yaptıkları için AKP/Saray iktidarı tarafından hedefe konuldu.

Halkevi üyelerinin kahvehanede yaptıkları konuşmanın video görüntüsünün sosyal medyada yayınlanmasının ardından Veysel Kaçmaz isimli bir kişi twitterdan "Teröristler Okmeydanı'nda insanları iç savaşa davet ediyor. Durdurun bu vatan hainlerini" diye yazarak, İçişleri Bakanlığı'na ihbarda bulundu.

Bakanlığın twitter adresinden "Terörle mücadele ekiplerine iletildi. Lütfen gördüğünüz yerde bize bildirin" yanıtı verildi.

Katliama yönelik tepkilerini dile getiren Halkevi üyelerinin hedef gösterilmesi üzerine sosyal medyadan tepkiler yükseldi. Bakanlık attığı tweeti sildi. Söz konusu videoda görülen Halkevi üyelerinden Ayşegül Başar sabah saatlerinde evinden gözaltına alınarak, Kulaksız Polis Karakolu'na götürüldü.

Avukat Ali Coşkun, müvekkili Başar ile karakolda görüştü. ANF'ye bilgi veren avukat Coşkun, "5 günlük gözaltı süresi var. Polis suçlamanın söz konusu video olduğunu söyledi. Soruşturmaya ilişkin başka bir bilgi yok. Arama ve el koyma kararı için, mahkeme kararı yok. Savcı, OHAL KHK'sına dayanarak arama ve el koyma kararı vermiş. Ev baskınında telefon ve bilgisayarına el konulmuş" dedi.

Katliam Yerine Karanfil Bırakan ESP'liler de Gözaltına Alınmıştı

Katliamın gerçekleştiği yere karanfil bırakan ESP ve SGDF üyesi 16 kişi dün polis tarafından gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar arasında Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Gülhan Kaya ve Sezin Uçar ile haberi takip eden ETHA editörü İsminaz Ergün ve HDP İstanbul İl Örgütü Yöneticisi Volkan Uyar da bulunuyor.

Dün gece İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde tutulan sosyalistler, poliste susma hakkını kullandı. 16 kişi bugün Çağlayan Adliyesi'ne çıkartılacak.

Türk Başbakan Binali Yıldırım bugün yaptığı açıklamada, eleştirel sosyal medya paylaşımları yapanları açık açık tehdit etti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Reina  katliamini  azmettirenler  degil  protesto  edenler  hedefte  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.