Suriye rejimi Qamişlo etrafında teyakkuzda!
Haberler / 31 Aralık 2016 Cumartesi Saat 11:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye rejimi, Rojava-Kuzey Suriye’de kantonların çevresinde istihbarat ve askeri merkezlerini yoğunlaştırmaya başladı. Yerel kaynaklardan elde edilerek derlenen bilgilere göre rejiminin askeri-istihbari çalışmaları özellikle Qamişlo çevresinde yoğunlaştığı vurgulanıyor. Haberimizde, Suriye rejiminin hangi noktalar ve hangi aşiret-aile ve kişiler üzerinden yapılanmaya gittiğine dair veriler sunacağız

Suriye rejiminin Qamişlo ve kantonların çevresinde askeri-istihbari çalışmaları yoğunluk kazanıyor. Yerel kaynaklarca haber merkezimize gelen ve bir çok kaynak tarafından doğrulanan Suriye rejimine ait kantonlar ve özellikle Qamişlo çevresinde yoğunlaşan faaliyetleri; Rejimin Genel Güvenlik taburuna Dürzü halkından olan Yasir El Wezeh komutanlık yapmakta olduğu vurgulanıyor. Sair El Ewad ise bu taburun Qamışlo komutanlığını yapıyor. Bu kişi Qamışlo’nun Xerbi mahallesinde, Tai okuluna yakınında ikamet etmekte şeklinde belirtiliyor.

İstihbarat ve askeri merkezleri:

Suriye rejimine ait istihbarat ve askeri malzemelere ilişkin bilgiler şu şekilde: Hava istihbaratı Taburu Qamışlo havaalanının yanındaki Vêlat mahallesinde konumlanmış durumda.  Devlet Güvenlik taburu Qamışlo havaalanının 2 kilometre arkasında bulunan ve daha önce araç sürüş eğitimleri verilen Somer okulunu merkez olarak kullanıyor. Askeri güvenlik taburlarının bir kısmı Tay mahallesinde, bir kısmı ise eski Niştiman hastanesinde tutuluyor.  

Hasekê Askeri Güvenlik Taburu Baas parti binasında!

Hasekê’de bulunan askeri güvenlik taburu merkez olarak Baas partisinin binasını kullanıyor. Bu tabura Dêra Zor şehrinden olan Muhened Ehmed El Hemud komutanlık ediyor. Nidal Mihemed El Horan 400 rejim yanlısının oluşturduğu askeri güvenlik taburuna komutanlık ediyor. Bu tabur Qamışlo’nun güneyindeki Sebha köyündeki okulu merkez olarak kullanıyor.

Rejim yandaş arıyor-taburlar oluşturuyor!

Hol şehrinden olan Emar Ebid El Rezaq El Qehf rejim yanlıları hava güvenlik taburuna komutanlık ediyor. Bu tabur Qamışlo havaalanında konumlanmış. Cibur aşiretinden olan Elî El Hemîd El Mixlif Qamışlo’da ikame ediyor ve Hava güvenlik taburuna komutanlık ediyor.

Ayrıca, rejim yanlılarının bir araya getirilerek taburlar oluşturmaya çalıştığı, oluşturulan taburların eğitimlerinin kendi içlerinde oluşturulduğu aktarılıyor.

Ciwan Serdeşt

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Suriye  rejimi  Qamislo  etrafinda  teyakkuzda    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA