AKP-Erdoğan rejiminden yeni KHK hazırlığı: Kürt iş insanları, kurumları hedef alınacak
Haberler / 29 Aralık 2016 Perşembe Saat 06:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Temmuz darbe girişimini kendisi için fırsata dönüştüren AKP-Erdoğan rejimi, savaş giderlerinin maliyetinin artışını KHK kararlarıyla mal varlıklarına el koyduğu, şirketler ve iş insanları üzerinden sağlıyor. Gülen Cemaatine yakın olduğu iddia edilen şirket, holding ve iş insanlarının mal varlıklarına tek tek el konulurken, KHK’lerin kısa süre içerisinde Kürt iş insanlarına yöneleceği belirtiliyor

Kürt kurum, iş insanı, siyasetçi odaklı KHK’ler yolda!

15 Temmuzdan bu yana anayasa ve yasaları işlevsizleştiren ve Osmanlı fermanlarının güncel versiyonu olan kararnamelerle memleketi yöneten AKP-Erdoğan rejimi yeni bir kararname hazırlatıyor. Hazırlanan yeni KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile yeni bir tasfiye operasyonu başlatılacağı kaydediliyor. Meclis kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, hali hazırda devam DBP’li belediyelere darbe operasyonları devam edecek, belediyelerde tüm personeller açığa alınarak, işten atılacak, SGK’lar iptal edilecek. Yeni tasfiye operasyonunda adım adım AKP-Erdoğan rejiminin izleyeceği belirtilen maddeler ise şöyle sıralanıyor:

·         Tüm DBP Belediyelerine el konulacak, kayyum atanacak, belediye çalışanları ve personelleri açığa alınarak işten atılacaktır.

·         Tüm Kürt ve muhalif kurum ve kuruluşlara kayyum atanacak, çoğunluğu kapatılacak. Bu kurumlarda çalışanlar ve ailelerin SGK’ları iptal edilecektir.

·         Tespit edilen ve listeleri hazırlanan Kürt bürokratları işten atılacak, avukatların ise lisansları iptal edilecektir.

·         Listeleri hazırlanan Kürt işadamların malvarlıklarına el konulacaktır.

·         Üniversitelerde okuyan yurtsever-Kürt öğrenciler okullardan atılacaktır.

·         Üç ay veya daha fazla süre ile facebook, twitter vb. sosyal medya hesapları ve youtube ye erişim engeli konulacaktır.

Aslında zaten yukarıda sayılanların bir çoğu AKP-Erdoğan rejimi tarafından KHK’ler bahanesiyle yürürlüğe konulurken, hazırlanacak yeni kararname ile ise hedeflenen tamamen ve topyekûn ‘Kürt odaklı’ siyaset-siyasetçiler olacak.

3 bine yakın iş insanı hedefte!

AKP-Erdoğan rejimi, 1990’lı yıllardan feyz alarak, Kürt iş insanlarının ‘sonunu getirmeyi’ hedefliyor. 90’lı yıllardaki perspektifle peş peşe kaçırarak-infazı şimdilik gündeme almasa bile politik-ekonomik olarak listelerini hazırladığı Kürt iş insanlarının mal varlıklarına ve dolaşımlarına (yurt dışı yasakları vb) ile el koyarak, engellemelere gidecek. Hazırlanan KHK listesinde 3 bine yakın iş insanının olduğu belirtiliyor.

Kürt iş insanlarının mal varlıkları AKP-Erdoğan rejiminin yeni cemaatlerine

KHK’lerle mal varlıklarına el konulan Kürt iş insanlarının tüm gelirleri AKP-Erdoğan rejimi üzerinden anlaşmaya varılan, Menzil, Süleymancılar gibi tarikat ve cemaatlere verilecek. Böylelikle AKP-Erdoğan rejimi, bir taraftan Kürt iş insanlarını ekonomik çöküntüye uğratmayı hedeflerken, yeni anlaşmaya vardığı cemaat ve tarikatlarında sermayelerini sağlamayı hedefliyor.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): AKP-Erdogan  rejiminden  yeni  KHK  hazirligi  Kurt  is  insanlari  kurumlari  hedef  alinacak    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA