Êzidîler gitmek istemedikleri AFAD kamplarına götürülüyor
Haberler / 27 Aralık 2016 Salı Saat 10:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP-Erdoğan rejiminin Yenişehir Belediye kayyumu, önce Êzîdîler için ayrılan yardımları kesti bugünse belediyeye ait kamp alanında 3 yıldır yaşamaya devam eden Êzidî mülteciler AFAD kamplarına yerleştiriliyor. Êzidîlerin bugünden itibaren AFAD kamplarına götürüleceği öğrenilirken, Êzîdî mültecilerin ise gitmek istemediği belirtiliyor

Şengal’de DAİŞ'in saldırıları üzerine 2014 yılında göç eden Êzidîlerden binlercesi Amed’in DBP’li Yenişehir Belediyesi tarafından Fidanlık Kamp alanına yerleştirilmişti. Binlerce Êzidî, Şengal’in DAİŞ’ten kurtarılmasının ardından geri dönerken, birçoğu ise Avrupa’ya göç etti. Tüm ihtiyaçları yardım dernekleri ve belediyeler tarafından karşılanan diğer Êzidîler ise kampta kaldı. Yenişehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından Êzidîlerin AFAD kampına yerleştirilmeleri gündeme geldi. Buna dair HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca durumu Meclis gündemine taşıyarak soru önergesi verdi.

Kampa AFAD Personelleri Getirildi

Kamp alanında daha önce belediyeye bağlı personeller Êzidîler ile ilgilenip, tüm ihtiyaçlarını karşılarken, kayyumla birlikte burada çalışan personeller geri çekildi. Kayyumun aynı zamanda Fidanlık Kamp alanı başkanlığına getirildiği öğrenilirken, personel olarak ise AFAD çalışanlarının kampa getirildiği öğrenildi.

Êzıdîler Bugün AFAD Kamplarına Götürülüyor

Dışarıdan kimsenin alınmadığı kampta bugün Êzidîlerden kimilerini yanlarına alan AFAD yetkilileri, Midyat ve Antep’te bulunan AFAD kamplarından birini seçmelerini istedi. Êzidîlerin bugünlerde Fidanlık kamp alanından tamamen çıkarılacağı ve AFAD kamplarına yerleştirilecekleri belirtildi.

AFAD Kampına Yerleştirilmeyi İstemiyorlar

İsimleri sıklıkla çetelerin ikame ettirildiği, çocuk ve kadınların cinsel istismara maruz kaldığı merkezler olarak gündeme gelen AFAD kamplarına Êzidîler, gitmek istemiyorlar.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Ezidiler  gitmek  istemedikleri  AFAD  kamplarina  goturuluyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.