Şengal’in talimatını Barzani’ye meğer Türkler vermiş!
Haberler / 27 Aralık 2016 Salı Saat 07:39
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Federe Kürdistan Başbakan Neçirvan Barzani’nin önceki hafta uluslararası katılımcıların huzurunda Şengal ve Rojava ile ilgili yanlış, provokatif ve dezenformasyona dayalı söylemleri, KCK Dış İlişkiler Komitesi tarafından tekzip edilmişti. Bunun ardından Barzani, bu kez Al Monitor’a yine PKK’yi karalayan, Türk devletinin hoşuna gidecek bir dil kullanmakla yetinmeyerek gerekirse silaha başvuracaklarını söyledi

* Federe Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, son Türkiye ziyaretinin ardından özellikle Şengal ile ilgili söylemlerini artırarak PKK’ye karşı silah kullanma tehdidine kadar vardırdı.

* Türk Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın açıklamasına göre aslında emir Türkiye’den. Kaynak, önceki gün “Sayın Barzani görevini yapıyor. Başarılı olması en büyük temennimiz.”

* Türk Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın da “Sincar’la ilgili Sayın Neçirvan Barzani’nin açıklamasını destekliyoruz. Örgütün orada bir konum elde etmeye çalışması kabul edilemez” dedi.

* HPG Şengal Komutanlığı, ilişki ağına ve açıklamaların benzerliğine dikkat çekerek, “Kimsenin güçlerimizi zorla Şengal’den çıkaramayacağını tarih ispatlamıştır” diye uyardı.

HPG Şengal Komutanlığı, Federe Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani’nin gerekirse PKK’ye karşı savaşacaklarını açıklaması, Türk Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın bu açıklamanın kaynağının kendileri olduğunu itiraf etmesi, Türk Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın’ın Neçirvan Barzani’ye ‘aferin’i ardından HPG Şengal Komutanlığı, dün yazılı bir açıklama yaptı. Komutanlık, “İşgalci Türk devleti Güney Kürdistan’ın pek çok yerini işgal altında tutuyorken bunlara sesini çıkarmayarak Şengal’deki güçlerimize karşı böylesi bir açıklamayı yapmak Kürt birliğine zarar vermektedir. İçinde bulunduğumuz süreçte kardeş kavgasını tahrik eden ve çıkarmak isteyen bir gücü ne tarih ne de halkımız affedecektir” dedi.

Federe Kürdistan Başbakan Neçirvan Barzani’nin önceki hafta uluslararası katılımcıların huzurunda Şengal ve Rojava ile ilgili yanlış, provokatif ve dezenformasyona dayalı söylemleri, KCK Dış İlişkiler Komitesi tarafından tekzip edilmişti. Bunun ardından Barzani, bu kez Al Monitor’a yine PKK’yi karalayan, Türk devletinin hoşuna gidecek bir dil kullanmakla yetinmeyerek gerekirse silaha başvuracaklarını söyledi.

Barzani, Al-Monitor’dan Amberin Zaman’a verdiği özel mülakatta, gerillanın Şengal’deki varlığıyla ilgili ithamlarına devam etti. “PKK’nin kesinlikle Şengal’i terk etmesi gerektiğine inanıyoruz” diyen Barzani, konuyla ilgili Bağdat ve Washington ile temas halinde olduklarını aktardı. Barzani, “Şu ana kadar yapılan görüşmelerden herhangi bir somut sonuç çıkmadı. PKK’nin geri çekilmesi hususunda da uygulamalı olarak herhangi bir adım atılmadı. Asıl sorun PKK’nin zihniyeti ve davranışı. Oradaki Êzîdî halkı PKK’nın kalmasını istemiyor. Halk istikrar istiyor” dedi.

Bağdat ile yapılan görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Barzani, şunları söyledi: “Geri çekilmeleri konusunda şu ana kadar herhangi bir somut adım atmadılar. Kürdistan hükümeti olarak bizim de elimizde kartlar var ancak durumun bu seviyeye ulaşması kimsenin çıkarına olmayacaktır.”

Al Monitor’un “Are you suggesting that you might resort to military force in order push the PKK out of Sinjar? -Şengal’den çıkarmak için PKK’ye karşı askeri güce başvurabileceğinizi mi ima ediyorsunuz-” sorusuna Neçirvan Barzani, tereddütsüz olarak “Yes, I am. -Evet, öyle” diye yanıt verdi.

Talimatı Türkler vermiş

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, önceki Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaptığı açıklamada, aslında Barzani’nin Türkiye’de talimat aldığını, hatta bu konuda bir takvimlendirmenin bila yapıldığını ifşa etti. Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cerablus işgali ardından ve Musul operasyonu öncesi dillendirmeye başladığı Şengal konusuna dikkat çeken Kaynak, Şengal’de, yeni bir Kandil olmasına müsaade edilmeyeceğini tekrarladı.

Kaynak, şöyle devam etti: “Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne dayanark Kandil ve ‘Fırat Kalkanı’ harekatını yapıyoruz. Şengal’de yeni bir Kandil olmasına müsaade etmeyiz. Ülkemize yeni bir mikrop merkezinin oluşmasına, Türkiye Cumhuriyeti izin vermeyecektir. Asla müsaade etmez ama Barzani kendi egemenlik sınırları içerisinde olduğu için kendi görevini yapıyor. Sayın Barzani’nin başarılı olması en büyük temennimiz ama olmadığı takdirde de bunun gereğini yine Türkiye Cumhuriyeti, Türk Silahlı Kuvvetleri marifetiyle belirleyecektir.”

Kalın’dan Barzani’ye ‘aferin’

Türk Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kalın, “Sincar’la ilgili Sayın Neçirvan Barzani’nin açıklamasını destekliyoruz. Bölücü terör örgütünün orada bir konum elde etmeye çalışması kabul edilemez. Güvenlik tehditlerine Sincar eklenirse Türkiye gerekli tedbirleri alacaktır” diye konuştu.

HPG: Barzani’nin açıklaması provokatif

HPG Şengal Komutanlığı da gerillalarının bölgeden çıkması için yapılan baskı ve tehditlere ilişkin dü yazılı açıklama yaptı.

Şengal Komutanlığı yazılı açıklamasında, öncelikle şu hatırlatmada bulundu: “Bilindiği gibi 03.08.2014 tarihinde DAİŞ çetesnin Şengal ve Êzidî halkımıza yönelik büyük bir katliam ve işgal girişimi gelişti. Bu işgal tehlikesi aynı zamanda tüm Güney Kürdistan için de geçerliydi. Tüm Êzidî halkımızın savunmasız bırakıldığı bir anda HPG olarak yurtseverlik ahlakı ve insanlık görevimiz gereği bu duruma müdahale ettik. O günden bu yana sadece Şengal ve Güney Kürdistan’ı savunmak için yürüttüğümüz direnişte 230’a yakın özgürlük savaşçısı şehit düştü. Bu mücadelemiz halkımız üzerindeki tehdit var oldukça da devam edecektir.”

Pêşmerge ile gerilla omuz omuza

Şengal’de 2,5 yıldır devam eden mücadelenin bütün Kürdistan halkı arasında büyük bir dayanışma ve milli birlik ruhunu ortaya çıkardığını vurgulanan HPG Şengal Komutanlığı,  Pêşmerge ve gerillanın omuz omuza vererek barbarlara karşı savaşmasının Kürt halkının tarihi umut ve özlemlerine moral kaynağı olduğunu kaydetti.

Kardeş kavgası çıkarmaya yönelik

Neçirvan Barzani ve Türk yetkililerinin tehditlerine dikkat çeken HPG Şengal Komutanlığı açıklamasına şöyle devam etti: “Bir süredir Şengal’deki güçlerimize karşı karalama propagandaları yapılmaktadır. En son Neçirvan Barzani ‘PKK güçleri Şengal’den çıkmaz ise güç kullanacağız’ tehdidinde bulundu. Türk devlet yetkililerinin yaptığı açıklamalara paralel olarak yapılan bu açıklamayı kardeş kavgası çıkarmaya yönelik provakatif bir açıklama olarak değerlendiriyoruz. Kimsenin güçlerimizi zorla Şengal’den çıkarmaya gücünün yetmeyeceğini tarih ispatlamıştır. İşgalci Türk devleti Güney Kürdistan’ın pek çok yerini işgal altında tutuyorken bunlara sesini çıkarmayarak Şengal’deki güçlerimize karşı böylesi bir açıklamayı yapmak Kürt birliğine zarar vermektedir. İçinde bulunduğumuz süreçte kardeş kavgasını tahrik eden ve çıkarmak isteyen bir gücü ne tarih ne de halkımız affedecektir.’’

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Sengal  in  talimatini  Barzani  ye  meger  Turkler  vermis    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA