Barzani, Şengal’i DAİŞ’e altın tepside sunduğunu unuttu!
Haberler / 26 Aralık 2016 Pazartesi Saat 10:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şengal’i DAİŞ’e altın tepside sundukları ve bir kurşun dahi sıkmadan kaçan peşmerge güçlerini unutmuşçasına tamda KCK’nin Ulusal Kongre toplanması çağrısı ardından katıldığı bir panelde konuşan Neçirvan Barzani’nin, Şengal’deki PKK’nin varlığına ilişkin yapmış olduğu açıklamalara tepkiler sürüyor

‘Açıklamalardan iç savaş kokusu geliyor’

Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistem Eşbaşkanlığı, KCK’nin Ulusal Kongre için yaptığı açıklamayı olumlu bulduklarını ve kutsal bir adım olarak değerlendirdiklerini belirtirken Nêçîrvan Barzani’nin açıklamalarını ise kınayarak, “Barzani’nin açıklamalarından Başurê Kürdistan halkının iç savaş kokusu geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘Kürt halkının bu kazanımlarını korumak için daha fazla birlik halinde olması gerekmektedir’

“KCK’nin Kürt Ulusal Kongresi ve ulusal birliğe ilişkin çağrısını olumlu buluyor, Ulusal Kongre’nin toplanmasının, Kürt halkının bölgedeki rolünü ve gücünü daha da arttıracağını öngörüyoruz. Ancak bu türden olumlu çağrılara bile bazı taraflar olumsuz anıtlar vermektedir. KCK’nin bu açıklamasına karşı olumsuz yanıt veren taraflar, Kürt halkının ve bölge halklarının çıkarlarına karşıt olan dış güçlere bağlı taraflardır. İçinde bulunduğumuz tarihi süreçte bütün Kürt tarafları parti, aşiret, grup ve kişisel çıkarlarını bir kenara bırakmalı ve bütün gücüyle Kürt halkının çıkarları doğrultusunda hareket etmelidir” uyarısında bulundu.

‘Kürt halkının değil, Türk devletinin hizmetine girdiğinizi görün’

Bunlarla beraber Nêçîrvan Barzani’nin Ulusal Kongre’nin gerçekleşmesini önleme yönündeki çabaları dün yaptığı açıklama ile bir kez daha ortaya çıkmıştır. Barzani’nin güçleri, Şengal’den kaçarak Êzîdi halkını DAIŞ vahşetine teslim etmiş, bütün dünyanın gözü önünde bir insanlık dramının yaşanmasına sebep olmuştur. Barzani’nin açıklamaları Kürt halkının çıkarlarına tam anlamıyla terstir. Başurê Kürdistan yönetimine ve Nêçîrvan Barzani’ye çağrımız, bu türden açıklamalarla Kürt halkının değil, Türk devletinin hizmetine girdiğinizi görmenizdir. Başurê Kürdistan halkımız, orada bulunan hükümete iç savaş oluşturmaya çalışan siyasetlerini bırakma konusunda baskı oluşturmalıdır.”

Barzani’den KCK’nin Ulusal Kongre çağrısına yanıt: Şengal’den çıkın!

Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistem Eşbaşkanlığı’nın yanı sıra çok sayıda kurum konuyla ilgili açıklama yapmıştı. Peki Barzani’ye ilişkin bu tepkilere neden olan açıklamalarını hatırlayalım. Barzani, tam da KCK’nin Ulusal Kongre’nin toplanması için yaptığı çağrının hemen ardından katıldığı bir panelde “Şengal halkı endişeli çünkü geri döndüklerinde neyle karşılaşacaklarını bilmiyor. Tekrar başka bir çatışmayla karşılaşmaktan korkuyorlar. PKK’nın şunu anlaması lazım; halkın yararı için bölgeden çıkması gerekiyor” diye konuşarak “Eğer PKK Şengal’de kalma ısrarına devam ederse güç kullanırız imasında mı bulunuyorsunuz” sorusuna Barzani, “Evet” yanıtını verdi.

Şengal’i altın tepside DAİŞ’e teslim eden Barzani’nin açıklamalarına ise tepkiler halen devam ediyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Barzani  Sengal  i  DAIS  e  altin  tepside  sundugunu  unuttu    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA