AKP-Erdoğan rejiminin yeni gözdeleri Süleymancılar, Menzilciler
Haberler / 25 Aralık 2016 Pazar Saat 13:44
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP-Gülen Cemaati çelişkisinin ayyuka çıktığı günlerde “Ne istediler de vermedik” diyerek ‘samimi itiraflarını’ hiçbir zaman esirgemeyen Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni gözde cemaati Adana’da meydana gelen yurt yangını ile de adı çokça tartışma konusu olan: Süleymancılar ve Menzilciler

2002 Yılında Gülen Cemaatinden aldığı destek ile tek başına iktidara gelen AKP-Erdoğan rejimi ile 2013 yılından itibaren aralarında baş gösteren iktidar mücadelesi, Erdoğan’ın tek başına ‘tek adam’ rejiminde Fettullah Gülen’i sollaması ardından aralarındaki çelişki 15 Temmuz darbe girişimi ile sonuçlandı.

Aslında iktidarın epey farkında olduğu ve hazırlıklı karşıladıkları Darbe Girişimi, Erdoğan’ın kendi rejimini yeniden dizayn etmesi, kendisine muhalif olan tüm kesimleri ekarte etme çabası ile sürüyor. Erdoğan önce CHP, MHP gibi yasal partilerle şansını denedi. ‘Karizmayı’ kısmen toparlayan Erdoğan, CHP’nin geç olsa da rejim değişikliğini görerek çekilmesi ile MHP ittifakıyla yetinmek durumunda kaldı.

Anayasa, Başkanlık sistemi gibi bir çok konuda ise MHP-AKP/Erdoğan rejimi ittifakı kendisinde netleşti. MHP ve AKP’li vekiller şimdilik neyi kabul edeceklerini ve içeriğini dahi bilmedikleri bir Başkanlık sistemine şimdiden ‘onay’ veren bir pozisyonda olmaları iç karartıcı elbette.

Erdoğan-AKP rejimi, Saray’ını sağlamlaştırmak için elbette yalnızca milliyetçi oylara değil meclis dışında kalan Meclis’in şekillenmesinde paya sahip Osmanlı Ocakları, Alperen Ocakları ve irili ufaklı çok sayıda cemaat ve kesim ile de anlaşmalar gerçekleştirdi. Kendisine eleman yetiştirmek için yurt, Kur’an kursları, öğrenci evleri gibi mekanları kullanan taban sahibi cemaatlerle ilişkilerini tekrar re organize eden AKP, Sülaymancılar olarak bilinen cemaatin yanı sıra il ve ilçelerde de etkileri bulunan tarikat ve cemaatlerle de ilişkiler geliştirdi.

Menzilciler ve AKP anlaştı: Adıyaman, Malatya, İstanbul’da yoğun faaliyetler:

Menzilciler olarak bilinen Menzil Cemaatinin 2014’ten bu yana dirsek teması sürdürdüğü iktidar ile anlaşmaya vardığı yerel kaynaklar tarafından belirtiliyor. Yerel kaynaklara göre Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Menzil Şeyhi tarafından yönetilen cemaat ile AKP, MİT üzerinden anlaşmaya vardı. Yerel kaynaklar, Menzil cemaat üyelerinin Adıyaman’ın Kahta ilçesinde, Malatya’ya bağlı ilçelerde ve İstanbul’da çok sayıda dernek ve öğrenci evi-pansiyon işletmeye başladığını belirtiyor. Yerel kaynaklar, bu bölgede Gülen Cemaatine yakın olarak bilinen esnaflardan şantaj ile para alındığını, alınan paraların, ‘fakire fukaraya yardım, öğrencilere burs’ şeklinde artık düzenli toplanacağını belirtiyor. 

İstanbul’da Onlarca Öğrenci Pansiyonu Açıldı!

İstanbul’un Sarıgazi, Sultangazi ilçelerinde Fatih’in Küçükpazar, Süleymaniye, Kadınlar Pazarı olarak anılan muhitlerinde yoğun öğrenci pansiyonları açtıkları özellikle Güneybatı Kürdistan’dan (Adıyaman, Malatya, Antep, Urfa) gelen öğrencileri açılan pansiyonlara toplamaya başladıkları ve evlerde Gülen Cemaatinin anti-propagandası üzerinden AKP ve Menzilcilere örgütlenme çalışmaları yürütüldüğü vurgulanıyor.

Adıyaman ve çevresinde örgütlenmeleri şansa bırakmayan AKP, özellikle DAİŞ örgütlenmelerinin yoğun olduğu gözlenen ilde çete örgütü adına örgütlenme yapanlarla da masaya oturdu. Yerel kaynaklar, Munzur-Der olarak bilinen ve DAİŞ çetelerine eleman toplamak için faaliyet yürüten derneğe akademisyen kadrosunu yönlendirdi. Yerel kaynaklar, Munzur-Der isimli derneğe son günlerde Adıyaman Üniversitesinde çalışan ve AKP’li kimlikleri ile ön planda bulunan akademisyen ve öğretim görevlilerinin sık sık gidiş-geliş gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Adıyaman'ın Kahta ilçesine bağlı Birik Köyünde ikamet eden Munzur-Der adına köylerde faaliyet yürüten çeteye yakınlıkları ile bilinen isimlerin ise Ramazan Avcı, Burak Avcı ve Enes Avcı olduğu, gençleri çete saflarına örgütlemek için faaliyet yürüttükleri kaydediliyor.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA