‘El Nusra'ya niye kötü diyorsunuz?’, ‘Öfkeli gençler’! diyorlardı
Haberler / 22 Aralık 2016 Perşembe Saat 14:39
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rus Büyükelçi Andrey Karlov’a yönelik suikastı dün üstlendiği açıklanan bugün reddeden El Nusra muamması devam ederken, Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan daha önce “El Nusra'ya niye kötü diyorsunuz?”, farklı dönemlerde de ‘Öfkeli gençler’ olarak çeteleri savunan AKP rejim yetkililerinin sözleri ve teşvikleri unutulmuşa benziyor

Dün, Rusya’nın resmi haber ajansı Sputnik’in haberine göre, polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik gerçekleştirilen suikastı “El Nusra Cephesi”, yani yeni adıyla “Fetih el Şam Cephesi” üstlendi. İnternet üzerinden yayınlanan Arapça kaleme alınmış bir mektup da, örgütün saldırıyı üstlendiğine dair dayanak olarak gösterildi. Ancak bugün El Nusra saldırıyı kendilerinin gerçekleştirmediğini duyurdu.

Saldırının kendisi muamma olsa bile, Türk yetkililerinin çeteler hakkında yaptıkları söylemlerin, “Öfkeli gençler”, “El Nusra’ya niye kötü diyorsunuz ki” gibi söylemlerin yine de unutulmaması şart.

El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi, geçtiğimiz Temmuz ayı içerisinde El Kaide’den ayrıldığı ve ismini de “Fetih El Şam” olarak değiştirdiğini duyurmuştu.

Karlov'a ateş eden Mevlüt Mert Altıntaş isimli saldırgan polis, önce "Halep'i unutmayın, Suriye'yi unutmayın" diye bağırmış, ardından da Arapça olarak El Kaide neşidi dillendirmişti.

Kilis-İdlip-Halep hattında bulunan ve geniş bir alanda Suriye iç savaşına dahil olan El Nusra’ya, Türkiye hükümeti tarafından silah ve mali destek sağlandığı sürekli gündemde. Öyle ki, El Nusra ve benzeri radikal İslamcı örgütlerin askeri savaş stratejisi ve taktiğini, Genelkurmay’ın subayları ve MİT tarafından belirlenip uygulamaya konulduğu da ileri sürülüyor. Suudi Arabistan ve Katar’ın da El Nursa’nın en büyük finansmancısı arasında olduğu biliyor.

Şubat: El Nusra’ya Niye Kötü Diyorsunuz?

Türkiye’nin özellikle Halep üzerinde yürüttüğü politikada önemli bir görev verdiği El Nusra’ya dair Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan da birçok kez açıklamalarda bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Şubat 2016 tarihinde Saray’da düzenlediği 21’inci Muhtarlar Toplantısı’nda yaptığı bir açıklamada, El Nusra için şunları söylemişti: “Hem DAEŞ’in, hem rejimin hem de YPG’nin hedefi birbirleri değil, Suriye halkının gerçek temsilcisi olan muhaliflerdir. El Nusra da DAEŞ’e karşı savaşıyor. Ona niye kötü diyorsunuz? El Nusra kötü ama PYD’yle YPG iyi. Olay farklı. El Nusra’nın bulunduğu konum farklı olduğu için iyi teröristler, kötü teröristler”

Haziran: El Nusra'ya Niye Terör Örgütü Diyorsunuz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Haziran 2016 tarihinde yine Saray’da yaptığı bir konuşmada, El Nusra Cephesi için, "Eğer DAİŞ'e karşı olanlar terör örgütü değilse o zaman El Nusra'ya niye terör örgütü diyorsunuz?" ifadelerini kullanmıştı.

Ekim: Putin Ricacı Oldu, El Nusra İçin Talimatı Verdik

Aynı Erdoğan, adeta Türkiye-El Nusra ilişkisini bir itirafı olan açıklamayı ise 18 Ekim 2016 tarihinde yapmıştı. Rus Devlet Başkanı Vilademir Putin ile görüşen Erdoğan, bu görüşmeye dair sonrasında şunları söylemişti: “Sayın Putin ile Halep’i konuştuk. Saat 22.00 itibarı ile hava operasyonunu durduracaklarını ifade ettiler. El Nusra’nın orayı terk etmesi konusunda ricası oldu. Arkadaşlarımıza bu konuda gerekli talimatı verdik; onlar da bu çalışmayı yapmak suretiyle, ‘El Nusra’yı Halep’ten çıkarmak ve Halep halkının bu noktadaki huzurunu sağlamak için bir çalışmanın içerisinde olalım’ diye aramızda böyle bir mutabakatı görüştük.”

Ortadoğu menşeili çete örgütlerin yanı sıra AKP-Erdoğan rejimi Karlov saldırısını Gülen Cemaatine mal etmeye çalışması da dikkat çekici.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER):  El  Nusraya  niye  kotu  diyorsunuz  Ofkeli  gencler  diyorlardi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.