AKP-Erdoğan rejimi ateşle oynuyor
Okuyucudan / 22 Aralık 2016 Perşembe Saat 12:53
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gelmiş geçmiş tüm hükümetler “bugün biterler, bir hafta da bitiririz, bir ay üç ay bu bahar da bitiririz” derlerken kendileri bitmişlerdir. Kürt Özgürlük Hareketi, Kürtler üzerinde etkili oldukça, Kürtler ulusal bilinç kazandıkça, asimileci sistemin Kürtler üzerindeki etkileri tek tek kırılmıştır. Özellikle demokratik ulus paradigmasının yaşamsal kılınmaya çalışıldığı örnekleriyle birlikte Kürtler

Türkiye'nin yaklaşık yüz yıllık tarihinde geleneksel devlet aygıtının ve dönemsel hükümetlerin temel politikası tartışmasız bir şekilde Kürtleri asimile etme ve elit bir tabaka yaratmak, rant elde etmek olmuştur. Kürtleri asimile etmek için var güçleriyle Kürtlere her türlü yönelimi yaptıkları halde başarılı olamamışlardır. Kürdistan'da beyaz terör olarak adlandırdığımız kültürel soykırımı amaç edinen eğitim kurumları son yıllarda tek tek iflas ettirilmiştir. Özgürlük Hareketi, yürüttüğü amansız mücadele ile Kürtlere ulusal bilinç ve sosyal gelişim sağladıkça, asimilasyon politikaları bir bir boşa düşmüştür.

Bütün hükümetler, geleneksel devletin temel politikasını uygulamışlar, devletin vitrindeki moda elbiseleri olmuşlardır. Özellikle son 35 yıldır hükümetler kendi iktidarlarını askeri darbe yasalarına  göre şekillendirmişlerdir. 1980 sonrası hükümetler özel savaş hükümetleri olmuşlardır. Kürtlerin özgürlük mücadelesine başlamasıyla bütün hükümetlerin politikası, Kürt Ulusal Mücadelesini yok etme üzerine şekillenmiştir. Son 30 yılda binlerce köy yakılmış, milyonlarca Kürt Avrupa ve Türkiye şehirlerine göç etmek zorunda bırakılmış, sürgün edilmişler, onbinlerce insan gözaltında kaybedilmiş, öldürülmüştür, nitekim bahsettiğimiz katliamlar halen devam etmektedir.

Gelmiş geçmiş tüm hükümetler “bugün biterler, bir hafta da bitiririz, bir ay üç ay bu bahar da bitiririz” derlerken kendileri bitmişlerdir. Kürt Özgürlük Hareketi, Kürtler üzerinde etkili oldukça, Kürtler ulusal bilinç kazandıkça, asimileci sistemin Kürtler üzerindeki etkileri tek tek kırılmıştır. Özellikle demokratik ulus paradigmasının yaşamsal kılınmaya çalışıldığı örnekleriyle birlikte Kürtler genellikle ulusal birlik konusunda olumlu gelişmelerin kaydedildiğini unutmamak gerekiyor.  

Geleneksel devlet aygıtının ve dönemsel hükümetlerin temel politikası Kürt sorununu çözme ve Türkiye'yi demokratikleştirme temelinde olmamış, savaşı derinleştirme ve Türkiye'yi bir ateş çemberine koyma olmuştur. Önceki yıllara göre Türkiye'nin durumu daha da kötüye doğru gidiyor. Son yıllarda Türkiye'nin şehirlerinde Kürtlere yönelik sivil faşist yönelimler olmaktadır. Önceleri sadece PKK'yle savaşan bir devlet aygıtı şu anda bütün Kürtlere karşı topyekun savaş açmış durumdadır. İktidarda kalmayı ve rant elde etmeyi savaşa bağlayan AKP-Erdoğan rejimi, Türkiye'yi felakete sürükleyip ateşle oynuyor. Kürtlere ait ne varsa hepsi şimdi hedef haline gelmiştir. Kürtlerin hiç bir değerine tahammül edilmiyor.

Bariz görülüyor ki AKP’nin il ve ilçe teşkilatlarında Kürt halkına ve dostlarına yönelik linçler örgütlendiriliyor. AKP-Erdoğan rejimi yerel çeteler ve dışarıdan ithal edilen çetelerle, Kürt halkı üzerinde tam bir imha kampanyasının startı verildi. AKP-Erdoğan rejimi politik anlamda o kadar pervasızlaştı ve güçten düştüler ki kuduz vahşi köpek sürüsüyle Kürtlere ve HDP binalarına saldırmaktalar. 1970'lerde bu sivil faşist sürüsü o dönemler nasıl ki devrimci kesimlere karşı kullanıldılırsa şimdi de aynı amaç ve zihniyetle kullanılmaktalar.

Türkiye'de milyonlarca yoksul insanın açlık sınırında ya da açlık sınırının altında yaşaması da mı milli çıkar olmaktadır ey utanmaz AKP-Erdoğan?  Gün gelecek, Kürdistan’da yaptığınız tüm katliamların hesabını vereceksiniz, yaptıklarınız yanınıza kalmayacak! Bu savaş, Kürtlerin ulusal  mücadelesini ve Türkiye'deki demokrasi mücadelesini bitiremeyecek tam tersi bu kirli savaşı yürütenler yenilecekler.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): AKP-Erdogan  rejimi  atesle  oynuyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA