Sahi Amed’de bir savaş uçağı enkazı vardı!
Haberler / 21 Aralık 2016 Çarşamba Saat 12:34
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakır’da düşen F-16 savaş uçağının enkazı günler sonra kaldırılırken, bir hafta geçmesine rağmen yetkililer uçağın düşüş nedeniyle ilgili Türk kurumları resmi açıklama yapamadı. Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı ise 14 Aralık’ta, “Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir F-16 tipi savaş uçağı Şehit Azad Farqîn Timi tarafından özel yöntemlerle gerçekleştirilen eylem ile düşürülmüştü” şeklinde açıklama yapmıştı

Diyarbakır’ın Yeşildere köyü kırsalında 12 Aralık’ta 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'ne inmek isterken düşen F-16 savaş uçağının enkazı birkaç gün önce kaldırıldı. Günlerce olay yerinde bekletilen enkazın incelemesi bitirildikten sonra asker ve polisler tarafından enkaz kaldırıldı.

TSK’ya Göre ‘Henüz Bilinmeyen Bir Sebepten Düşmüştür’!

Uçağın düştü gün "Türk Hava Kuvvetlerine ait bir adet F-16 tipi savaş uçağı, 12 Aralık 2016 günü saat 19.30 sularında eğitim uçuşu dönüşünde piste iniş için yaklaşırken Diyarbakır Hava Meydanı'na yaklaşık 1,5-2 mil mesafede iken henüz bilinmeyen bir sebepten düşmüştür. Pilot olaydan yara almadan kurtulmuş olup, sağlık durumu iyidir. Kaza nedeninin belirlenmesi maksadıyla inceleme başlatılmıştır" şeklinde açıklama yapan Türk Silahlı Kuvvetleri, hükümet ve devlet yetkililerden düşüş nedeniyle ilgili şu ana kadar resmi açıklama yapılmadı.

Görgü Tanıkları: Düşmeden Önce Yoğun Silah Sesleri Geldi

Olayın yaşandığı ana dair Yeşildere köyündeki evinde o sırada elbiseleri toplamak için balkonda olduğunu anlatan ismini vermek istemeyen bir kadın görgü tanığı, “Uçak düşmeden hemen önce yoğun silah sesi geldi. Uçak alçaktan uçuyordu. Sonra uçağın kuyruğu birden alev aldı. Havadayken iki parçaya ayrıldı. Çok büyük gürültüyle evimizin 200 metre ötesine düştü. Evler yerinden oynadı” demişti.  Bir başka köylü de şu iddiada bulunmuştu: “Uçak düşmeden önce yoğun bir şekilde silah sesi geldi. Sonrasında patlama sesi duyduk. Sesi duyunca dışarı çıktık. Biri kadın, biri erkek, 2 pilot uçaktan atlayarak kurtuldu. Kadın pilot, Çarıklı köyü yakınlarına düştü. Onu oradaki köylüler kurtardı. Erkek pilot bizim köyün ağaçlık alanına düştü. Biz yanına gittik, silah çekti, ‘Yaklaşmayın’ dedi. Polise haber verdiğini söyledi. ‘Polis gelene kadar yaklaşmayın bana’ dedi. Çok korkmuştu. Panik halindeydi.”

Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı: “Birimlerimiz Düşürdü”

Amed’de düşürülen uçağa ilişkin 14 Aralık’ta resmi açıklama yapan Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı: “12 Aralık günü akşam saat 19.30 sularında Amed semalarında güçlerimiz tarafından, Diyarbakır 8'inci Ana Jet Üs'den kalkan ve Kürdistan da bombardıman düzenleyen Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir F-16 tipi savaş uçağı Şehit Azad Farqîn Timi tarafından özel yöntemlerle gerçekleştirilen eylem ile düşürülmüştür. Bu eylem, Amed’de şehit düşen Komutan Azad Farqîn yoldaş şahsında tüm şehitlerimizin anısına düzenlenmiştir. Eylemi yapan birliğimiz sağlam bir biçimde üs alanına dönmüştür.

“Yapılan bu eylem ardından AKP devleti ve özel savaş organları her zamanki gibi çarpıtma faaliyetlerinde bulunarak bu olayın da gerçeğini gizlemeyi amaçlamış, gerçekte savaş faaliyeti yürütmekte olan F-16 uçağının eğitim faaliyeti yürüttüğünü ve bu eğitimde düştüğünü belirterek Türkiye halkını ve kamuoyunu yanıltmak istemiştir” denildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): Sahi  Amed  de  bir  savas  ucagi  enkazi  vardi    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.